Legalna apteka
2021-07-14
Dolegliwości i choroby

Bezsenność. Co ją powoduje i jak z nią walczyć?

Problemy z zasypianiem to przypadłość, która dotyczy coraz większego grona społeczeństwa. Niedostateczna ilość snu, szczególnie jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, może mieć poważne konsekwencje. Dlatego warto poznać przyczyny bezsenności i dowiedzieć się, jak skutecznie z nią walczyć.


Szacuje się, że bezsenność stanowi ok. 90% występujących zaburzeń snu, z którymi borykają się osoby dorosłe [1]. Jest więc powszechnym problemem, który bywa lekceważony. To błąd, ponieważ bezsenność przewlekła nie tylko obniża jakość życia, ale może skutkować poważnymi kłopotami natury zdrowotnej.

 Bezsenność
Spis treści

Bezsenność, czyli co?

O bezsenności można mówić wówczas, gdy niedostateczna ilość sny występuje co najmniej 3 razy w tygodniu przez okres minimum jednego miesiąca. Istotą tego typu zaburzeń mogą być trudności w zasypianiu lub nieosiąganie uczucia wypoczynku po odbytym śnie.


Ważnym elementem rozpoznania jest również to, czy zaburzenia snu przyczyniają się do pogorszenia jakości życia, utrudniają funkcjonowanie społeczne i zawodowe itp.


Jakie są przyczyny bezsenności?

Przyczyny bezsenności są bardzo zróżnicowane. Podłoże zaburzeń wynika w dużej mierze z tego, czy problem ma charakter przejściowy czy przewlekły.Trudność w zasypianiu może mieć prozaiczne powody: począwszy od niewywietrzonego pokoju, poprzez niewygodne łóżko, a skończywszy na chwilowym pobudzeniu. Okazuje się jednak, że przewlekła bezsenność miewa poważniejsze podłoże. 

 • Nadciśnienie tętnicze

Zbyt wysokie ciśnienie krwi może odpowiadać za kłopoty ze snem, prowadzić do wybudzania. Jeżeli stan ten utrzymuje się przez długi czas, warto przeprowadzić diagnostykę pod tym kątem. 

 • Astma

Napady duszności typowe dla astmy mogą powodować wybudzanie i bezsenność. Także inne choroby przewlekłe płuc mogą prowadzić do spłycenia snu oraz skrócenia czasu jego trwania. 

 • Niewydolność serca

Duszności nasilające się podczas leżenia na wznak to objawy charakterystyczne dla niewydolności serca. Mogą one powodować konieczność przyjęcia pozycji siedzącej, co uniemożliwia spanie.

 • Choroby układu pokarmowego, refluks

Cofanie się treści pokarmowej do przełyku w nocy, może powodować uczucie pieczenia za mostkiem oraz może doprowadzać do męczącego kaszlu. Jeśli objawy utrzymują się długo, mogą powodować przewlekłe zaburzenia snu.

 • Przewlekły stres

Życie w ciągłym napięciu wewnętrznym niewątpliwie ma związek z doświadczaniem bezsenności. Ciągłe zmiany w naszym życiu, ważne wydarzenia, bądź nerwowe sytuacje np. w pracy mogą prowadzić do występowania zaburzeń snu.


Jak walczyć z bezsennością?

Sposoby na walkę z bezsennością istnieją, jednak wybór metody zależy w dużej mierze od przyczyny.


Leczenie zaburzeń snu można podzielić na:

 • metody niefarmakologiczne
 • terapię farmakologiczną.

Warto przy tym podkreślić, że szczególną rolę odgrywa leczenie schorzeń, których objawem jest bezsenność. Dlatego tak ważne jest prawidłowe rozpoznanie nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, chorób płuc czy nawet objawów zespołu niespokojnych nóg.

Należy mieć świadomość, że pierwszym krokiem w stronę leczenia bezsenności są metody niefarmakologiczne. Duże znaczenie przypisuje się m.in. terapii poznawczo-behawioralnej, która uwzględnia następujące obszary:

 • edukacja dotycząca prawidłowej higieny snu
 • terapia poznawcza
 • restrykcja snu i kontrola bodźców
 • terapia relaksacyjna [2].

Jeżeli terapia niefarmakologiczna nie przyniesie pożądanych efektów, wówczas koniecznością może okazać się przyjmowanie leków. Należy jednak podkreślić, że wiąże się to z ryzykiem uzależnienia oraz nie zawsze pozwoli wyeliminować przyczynę problemu [3].


Chcąc poprawić jakość snu, można sięgnąć również po suplementy diety. Zawierają one przede wszystkim składniki aktywne pochodzenia naturalnego, które pomagają osiągnąć stan relaksacji.


Sedatif PC – jak wspomaga walkę z bezsennością?

Niektóre środki, takie jak np. Sedatif PC stosowane są w celu złagodzenia objawów pobudzenia nerwowego, które są jedną z najczęstszych przyczyn w trudności w zasypianiu.


Stosowanie preparatu Sedatif PC, dzięki zawartości składników aktywnych, wspomaga redukcję nerwowości wynikającej z codziennych sytuacji stresowych, drażliwości, a także zaburzeń snu.


Bezsenność to poważny problem, którego nie można lekceważyć. Warto podjąć stosowne działania, sięgając po domowe metody. Jeśli nie przynoszą one efektów, należy zgłosić się do lekarza. Być może za zaburzenia snu odpowiadają choroby somatyczne, które trzeba wyleczyć.


Przypisy:

 1. Epidemiologia bezsenności, Anna Wojtas1, Sławomir Ciszewski2 1 Poradnia Zaburzeń Snu, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku 2Klinika Chorób Psychicznych i Zaburzeń Nerwicowych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, tom 8, nr 3, 79–83 © Copyright 2011 Via Medica ISSN 1732–9841.
 2. Diagnostyka i terapia bezsenności w praktyce ogólnolekarskiej Część II: Terapia bezsenności, Mariusz Siemiński , Łukasz Skorupa , Karolina Wiśniewska-Skorupa, Katedra i Klinika Medycyny Ratunkowej, Gdański Uniwersytet Medyczny, Gdańsk, Centrum medyczne LUXMED, Gdańsk, Varia Medica 2019 tom 3, nr 2, strony 116–121 Copyright © 2019 Via Medica ISSN 2544-421
 3. jw
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Środki nasenne powinno stosować się tylko w określonych przypadkach i – najlepiej – po konsultacji...
CZYTAJ
Zdrowy i spokojny sen to czynnik w znacznym stopniu wpływający na kondycję organizmu. Za jakość...
CZYTAJ
Żyjemy w ciągłym biegu – praca, dom, dzieci – obowiązki, obowiązki i jeszcze raz obowiązki....
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia