Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
 • Zestawy Bebilon ➡️ Wysyłka za 0 zł Sprawdź!
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2021-09-14
Porady

Kozłek lekarski. Czy pomaga zniwelować skutki stresu?

Kozłek lekarski, tradycyjnie znany jako waleriana, to roślina lecznicza, które jest dziś jednym z najbardziej popularnych składników środków naturalnych i ziołowych. Wyróżnia się zdolnością do rozluźniania układu nerwowego, dlatego jest wskazany dla osób z zaburzeniami snu oraz do łagodzenia stresu i niepokoju. Jak działa waleriana? Sprawdź!

Na przestrzeni dziejów wiele medyków polegało na jego dobroczynnym, leczniczym działaniu. W ten sposób wykorzystywał tę roślinę Hipokrates, uważany za najważniejszego lekarza starożytnej Grecji i ojca współczesnej medycyny. Później walerianie przypisywano magiczne i przesądne moce. Na przykład w XVII wieku, w epoce polowań na czarownice w Europie, waleriana była dobrze znanym korzeniem, ponieważ mówiono, że odpycha „czarną magię” oraz odpędza czarownice, demony i złe duchy.

 Poznaj właściwości waleriany!
Spis treści

Co znajduje się w kozłku lekarskim?

Najczęściej używaną częścią kozłka lekarskiego jest korzeń, chociaż wykorzystywane są również jego kwiaty. Jego skład podkreśla wysoką zawartość kwasu octowego, kwasu askorbinowego (wit. C), wapnia, kwasu kawowego, magnezu, manganu, kwercetyny i waleriany.

Kozłek lekarski był od wieków stosowany jako środek uspokajający, dlatego tak szeroko stosowany jest w leczeniu bezsenności lub łagodzeniu stresu i niepokoju. Jego działanie uspokajające jest spowodowane kwasami i przeciwutleniaczami zawartymi w korzeniu. Kwas walerenowy zwiększa ilość GABA w mózgu (głównego neuroprzekaźnika hamującego ośrodkowy układ nerwowy). Natomiast antyoksydanty takie jak hesperydyna i linaryna, mają właściwości uspokajające, które pomagają zapewnić stan odprężenia i dobrego samopoczucia.

Czy kozłek lekarski rzeczywiście niweluje skutki stresu?

Jak już wcześniej wspomniano, jest to jedno z najbardziej odpowiednich ziół do leczenia problemów ze strony układu nerwowego, takich jak niepokój, stres i bezsenność. Działa uspokajająco, nasennie i odprężająco, stąd zalecane jest zastosowanie waleriany na sen.

Dzięki swojemu działaniu uspokajającemu waleriana pomaga rozluźnić układ nerwowy, zmniejszyć nadaktywność mózgu, a nawet obniżyć tętno. Jest doskonałą pomocą w walce ze stresem i jego skutkami. Wskazana jest nawet dla osób cierpiących na łagodną lub umiarkowaną depresję.

Kozłek lekarski pomaga również wyeliminować objawy niepokoju. Równoważy rozstrojony układ nerwowy, wyrównuje ciśnienie krwi i obniża szybkie tętno. Dzięki właściwościom relaksującym pozwala utrzymać niski poziom stresu i pomaga się zrelaksować.

Dlatego też w przypadkach, w których występuje stres, nerwowość, niepokój i/lub umiarkowana bezsenność, wskazane jest skorzystanie z suplementów na bazie kozłka lekarskiego. Pomagają one w złagodzenia objawów i zaburzeń fizjologicznych związanych z sytuacjami niepokoju oraz zaburzenia snu.

Inne właściwości zdrowotne waleriany

Chociaż roślina ta jest bardzo popularna ze względu na swoje działanie uspokajające, ma również wiele innych naprawdę interesujących zastosowań. Kozłek lekarski jest doceniany także dzięki swoim właściwościom przeciwpadaczkowym, przeciwobrzękowym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

Dlatego też możesz użyć waleriany również w takich przypadkach jak:

 • łagodzenie bólów głowy (w tym migren) oraz niektórych bólów mięśni,
 • rzucanie palenia (uspokaja),
 • skurcze brzucha i jelit,
 • eliminacja gazów i zaparć,
 • problemy sercowo-naczyniowe,
 • napady padaczkowe,
 • owrzodzenia jamy ustnej,
 • obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Przeciwwskazania do stosowania kozłka lekarskiego

Na rynku istnieją różne preparaty z kozłkiem lekarskim np. w tabletkach, olejki eteryczne i zioła do zaparzania. Przeciwwskazania do ich stosowania są nieliczne, ponieważ jest to naturalny produkt, który nie powoduje uzależnienia. Najważniejsze z nich to:

 • Nigdy nie należy łączyć przyjmowania kozłka lekarskiego z alkoholem.
 • Nie zaleca się również mieszania go z lekami uspokajającymi takimi jak antydepresanty, ponieważ ma tendencję do znacznego nasilania efektów senności.
 • Nie zaleca się jego przyjmowania w okresie ciąży, laktacji ani u dzieci poniżej 3 roku życia.

Każdorazowo należy przestrzegać zaleceń zapisanych na ulotce preparatu. W formie ziół do zaparzania nie zaleca się spożywania więcej niż pięciu filiżanek naparu dziennie.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Żyjemy w ciągłym biegu – praca, dom, dzieci – obowiązki, obowiązki i jeszcze raz obowiązki....
CZYTAJ
Katar, kaszel, złe samopoczucie to objawy, które często dokuczają nam, kiedy zaczyna się sezon grzewczy....
CZYTAJ
Zielona herbata, korzeń ashwagandy, szyszki chmielu, miłorząb japoński i wiele innych – wszystkie te zioła...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia