2021-03-17
Zdrowie kobiety

Kwas DHA przed ciążą – dlaczego warto go suplementować?

Suplementacja różnych substancji w ciąży – takich jak jod, żelazo, kwas foliowy i inne składniki – to powszechnie znane zagadnienie, podkreślane coraz mocniej oficjalnymi zaleceniami PTGIN (Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników). Oprócz tego większość osób wie, że w trakcie przygotowań do ciąży należy przyjmować odpowiednio dobrane dawki wspomnianego już wcześniej kwasu foliowego. Co z innymi substancjami? Czy przyjmowanie ich podczas przygotowań do macierzyństwa ma sens? W poniższym artykule przedstawiamy korzyści płynące z suplementacji DHA przed ciążą – nie tylko w kontekście zdrowia rozwijającego się dziecka, ale również uwzględniając zdrowie przyszłej mamy. Zapraszamy do lektury!

 DHA przed ciążą – dlaczego warto go stosować?
Spis treści

Przygotowania do ciąży – uwzględnij DHA w suplementacji!

Powszechnie wiadomo, że suplementy przed ciążą obejmują przede wszystkim kwas foliowy, którego niedobór może skutkować poważnymi komplikacjami – w tym wadami w kształtowaniu się cewy nerwowej. Suplementacja przed ciążą powinna także uwzględniać DHA, czyli kwas dokozaheksaenowy. Jest to organiczny związek chemiczny, należący do kwasów tłuszczowych typu omega-3. Jakie zalety dla rozwoju maluszka ma jego suplementacja przed ciążą? 

  • Prawidłowy poziom DHA w okresie poprzedzającym starania się o dziecko przyczynia się do właściwego rozwoju narządu wzroku u maluszka; 
  • suplementacja DHA podczas przygotowań do ciąży wpływa na prawidłowe przybieranie na wadze dziecka, a później – na ochronę przed porodem przedwczesnym;
  •  DHA suplementowane przed ciążą, podobnie jak kwas foliowy, obniża ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej (a właściwy poziom tej substancji w organizmie matki – zwłaszcza od 20 tygodnia ciąży – wspiera kształtowanie się OUN, czyli ośrodkowego układu nerwowego).

Warto tutaj dodać, że suplementacja DHA jest ważna w kontekście zdrowia maluszka również po porodzie – w okresie karmienia piersią. Udowodniono, że właściwy poziom DHA w mleku matki wspiera rozwój poznawczy dziecka, wpływa pozytywnie na wzrok oraz odporność noworodka. Organizm mamy również skorzysta z utrzymywania prawidłowego poziomu DHA. Przede wszystkim obniża on ryzyko zachorowania na depresję poporodową, a dodatkowo wspiera gospodarkę lipidową (cholesterolową) i cukrową (warto więc, by kobiety zagrożone wystąpieniem cukrzycy ciążowej zastanowiły się nad włączeniem kwasu DHA do suplementacji przed ciążą).


Suplementacja DHA a dieta

Kwas DHA jest substancją egzogenną – niezbędną do funkcjonowania organizmu, a jednocześnie niemożliwą do wytworzenia przez człowieka, dlatego musi być dostarczany wraz z dietą. Nie jest to jednak takie proste…


Głównym źródłem kwasu DHA w diecie są ryby morskie i owoce morza. Niestety, większość osób (w tym także kobiety przygotowujące się do ciąży) nie będą w stanie zapewnić sobie właściwej podaży tych produktów – niezależnie od tego, czy w ogóle nie jedzą ryb, czy może sięgają po nie rzadko (szacuje się, że przeciętna kobieta w Polsce zjada dziennie średnio od 10 do 15 gramów ryb i owoców morza, przy czym odpowiednią podaż DHA do organizmu zapewnia jedzenie dopiero 30 gramów takich produktów dziennie). Ponadto wedle opinii Państwowego Zakładu Higieny, wydanej w 2007 roku w sprawie spożywania przez ciężarne ryb bałtyckich wynika, że zarówno kobiety w ciąży, jak i karmiące powinny zrezygnować z ich jedzenia ze względu na możliwość zanieczyszczenia ich tłuszczu szkodliwymi substancjami. Rekomendacje te warto również wdrożyć w życie także podczas przygotowań do ciąży – nie wiadomo bowiem, który cykl okaże się być tym ostatnim przed zapłodnieniem.


Jeśli jednak DHA przed ciążą i w jej trakcie jest tak cenne zarówno dla zdrowia mamy, jak i dziecka, to jak dostarczać je do organizmu bez ryzyka zjedzenia produktu zanieczyszczonego metalami ciężkimi czy szkodliwymi dioksynami? Odpowiedź jest prosta: wystarczy wybrać suplementację DHA odpowiednim preparatem!


Jaki preparat z DHA przed ciążą wybrać?

Zalecenia dotyczące suplementacji przed ciążą mogą dla wielu osób wydawać się skomplikowane. Na szczęście na rynku dostępne są preparaty zawierające nie tylko DHA pochodzący ze sprawdzonych źródeł, ale również inne substancje, których prawidłowy poziom w organizmie wpływa na późniejszy przebieg ciąży. Mowa tu oczywiście o kwasie foliowym, ale również o witaminie D3, magnezie czy jodzie.


Jednym z preparatów, łączącym w swoim składzie dawkę DHA pokrywającą dzienne zapotrzebowanie kobiety przygotowującej się do ciąży (lub już będącej w trakcie ciąży), a także inne, wymienione powyżej substancje, jest MamaDHA – wyjątkowy produkt z bogatym składem, pomagający każdej mamie przygotować się do tego wyjątkowego okresu w jej życiu. Tak, jak zostało to wspomniane wcześniej – oprócz DHA zawiera także jod, kwas foliowy, witaminę D3 oraz magnez. Kapsułki są wygodne do połykania i co najważniejsze – nie wydzielają specyficznego zapachu oleju rybiego, który mógłby utrudniać ich przyjmowanie.


Zażywanie suplementów przed ciążą to bardzo ważny temat, który wciąż nie wybrzmiewa odpowiednio głośno w przekazie medialnym i nie jest dobrze znany opinii publicznej. Czas to zmienić, propagując rekomendacje PTGIN oraz wdrażając je w codziennym życiu!

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Kwas dokozaheksaenowy (DHA) jest wielonienasyconym kwasem tłuszczowym z grupy Omega-3. Wykazuje szereg dobroczynnych właściwości. Jego...
CZYTAJ
DHA jest kwasem tłuszczowym z rodziny niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT – omega 3. Kwasy...
CZYTAJ
W czasie ciąży w organizmie mamy i dziecka zachodzi wiele zmian. Aby zmiany te przebiegały...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia