2022-08-23
Dolegliwości i choroby

Łokieć tenisisty. Czym się charakteryzuje?

Nigdy w życiu nie miałeś rakiety tenisowej w ręce, a usłyszałeś, że dolega ci łokieć tenisisty? Jest to możliwie, gdyż choroba ta dotyka nie tylko osoby uprawiające sport. Dlatego nawet na co dzień, siedząc za biurkiem, możesz odczuwać specyficzne, bolesne dolegliwości w okolicach stawu łokciowego. Dowiedz się więcej o łokciu tenisisty i sprawdź, jak można poradzić sobie z tym schorzeniem.

 Jak objawia się łokieć tenisisty?
Spis treści

Łokieć tenisisty – co to za choroba?

Lekarze, mówiąc o łokciu tenisisty, mają na myśli entezopatię nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Jest to choroba obejmująca tkanki w okolicach stawu łokciowego. Dolegliwości bólowe są spowodowane tym, że zostają one uszkodzone tuż przy miejscu, w którym przyczepiają się do kości. Zmiany degeneracyjne w budowie włókien kolagenowych dotyczą zarówno więzadeł, jak i ścięgien mięśni prostowników nadgarstka.

Łokieć tenisisty – jakie są przyczyny tego schorzenia?

Choroba ta daje o sobie znać wtedy, gdy dochodzi do zmian przeciążeniowych przyczepów ścięgien do kości. Są one spowodowane mikrourazami, które mogą powstać w różny sposób.


Schorzenie to zagraża zwłaszcza tym, którzy:

  • wiele godzin dziennie pracują przy komputerze – pisanie na klawiaturze czy obsługa myszki wymagają tego, aby nadgarstki były oparte o stół, a dłonie pozostały lekko uniesione. Takie ułożenie ręki prowadzi do stopniowego przeciążenie przyczepów ścięgien;
  • grają w tenisa i squasha – w tej sytuacji łokieć tenisisty może być spowodowany nieprawidłową mechaniką ruchu. Aby odbić piłeczkę rakietą, należy wykorzystywać do tego całe ciało, odpowiednio układać tułów i angażować obręcz barkową. Ci, którzy tego nie robią, chcąc dodać dynamiki uderzeniu, przeciążają prostowniki nadgarstka. Efektem są mikrourazy, które pojawiają się zwłaszcza w przypadku regularnie trenujących osób.

Z racji wykonywanego zawodu i związanego z tym, wielogodzinnego, specyficznego układania rąk oraz dłoni, na łokieć tenisisty są narażone osoby pracujące w branży meblarskiej (np. przy skręcaniu mebli), krawcowe, niektórzy muzycy. Problem ten dotyka też informatyków, pracowników biurowych, którzy wiele czasu spędzają przy komputerze.

Jak objawia się łokieć tenisisty?

Objawy łokcia tenisisty trudno przeoczyć. Uciążliwym symptomem entezopatii nadkłykcia bocznego kości ramiennej jest ból w okolicy stawu łokciowego, który pojawia się przy każdej czynności wymagającej użycia nadgarstka. Będzie on dokuczał przy zaciskaniu dłoni, poruszaniu nią, a nawet przy chwytaniu. Jeśli zmiany w okolicach kości ramiennej będą postępować, dolegliwości bólowe będą pojawiać się także wtedy, gdy ręka będzie pozostawać w bezruchu.


Łokieć tenisisty można zdiagnozować na podstawie wywiadu lekarskiego połączonego z diagnostyką obrazową. W przypadku podejrzenia choroby zaleca się wykonanie jednego z badań:

  • tomografii komputerowej,
  • rezonansu magnetycznego,
  • badania ultrasonograficznego,
  • badania rentgenowskiego.

Oprócz tego lekarz sam dokładnie sprawdzi, jakie ruchy ręki czy dłoni wywołują ból i oceni ruchomość w stawie łokciowym.

Czy łokieć tenisisty można wyleczyć?

Aby uśmierzyć ból, można doraźnie stosować środki przeciwbólowe – w tym takie dostępne bez recepty. Jednak nie usuną one źródła problemu ani nie zahamują rozwoju choroby.


Leczenie łokcia tenisisty polega na:

  • rehabilitacji – chorzy są poddawani terapii ultradźwiękami oraz masażom leczniczym;
  • noszeniu ortez i opasek;
  • wstrzykiwaniu w staw łokciowy preparatów przyspieszających regenerację tkanek – jest to najczęściej osocze bogatopłytkowe, które wstrzykuje się, podglądając cały zabieg na monitorze aparatury do USG; 
  • przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego.

Oprócz tego warto na pewien czas zrezygnować z aktywności fizycznej i oszczędzać staw łokciowy.

Łokieć tenisisty – profilaktyka

To, czy i tobie będzie dolegał łokieć tenisisty, zależy od twoich przyzwyczajeń. Kiedy pracujesz przy komputerze, postaraj się, aby twoje przedramiona były oparte o blat biurka. Wybierz jak najbardziej płaską klawiaturę, tak by dłonie nie musiały być zbyt wygięte ku górze. Natomiast kiedy grasz w tenisa, squasha, zakładaj specjalną opaskę kompresyjną.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Klasterowy ból głowy to przypadłość, która nie jest zagrożeniem dla zdrowia, jednak znacząco utrudnia codzienne...
CZYTAJ
Potworniak jest nowotworem, który najczęściej pojawia się w obrębie jąder i jajników (u mężczyzn i...
CZYTAJ
Wzmożona utrata włosów, prowadząca do ich znacznego przerzedzenia, nie zawsze ma wymiar wyłącznie estetyczny. Tak...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia