• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2020-06-22
Dolegliwości i choroby

Mięśnie dna miednicy - co musisz wiedzieć? Część I: dlaczego są tak ważne?

Mięśnie dna miednicy (MDM) nieczęsto pojawiają się w naszych rozmowach o zdrowiu. Każdy z nas jednak zetknął się zapewne nie raz z reklamą, oferującą środki, dzięki którym można z łatwością pozbyć się dyskretnego problemu, jakim jest inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu. Czy wystarczy zażyć tabletkę, by pożegnać tę przykrą i wstydliwą dolegliwość? Może warto na początku odpowiedzieć na pytanie, jaką rolę odgrywają mięśnie dna miednicy?

 Jaka jest rola mięśni dna miednicy?
Spis treści

Rola mięśni dna miednicy

Statystyki związane z problemem nietrzymania moczu są alarmujące. Okazuje się bowiem, że niemal co trzecia kobieta zmaga się z inkontynencją. W związku z tym prezentujemy cykl dwóch artykułów, dzięki którym przybliżymy wam najważniejsze kwestie związane z mięśniami dna miednicy. Dowiecie się z nich, dlaczego MDM są tak istotne, jaką profilaktykę stosować oraz jakie ćwiczenia wykonywać, by cieszyć się zdrowiem.

Mięśnie dna miednicy są ważnym narządem nie tylko w ciele kobiet, lecz także mężczyzn. Znajdują się pomiędzy kostnymi ograniczeniami miednicy mniejszej i tworzą podporę dla takich organów, jak:

 • cewka moczowa;
 • pęcherz moczowy;
 • macica;
 • odbytnica.

Istotnych funkcji MDM jest również o wiele więcej. Rzadko zdajemy sobie sprawę, że to właśnie dzięki nim możemy komfortowo załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne czy wstrzymywać mocz oraz stolec. Prawidłowo funkcjonująca miednica pozwala nam bowiem na utrzymanie odpowiedniej stabilizacji centralnej ciała. W organizmie kobiety odpowiada ona także za dobrze przebiegający poród. Warto zatem wcześnie wdrożyć specjalną profilaktykę, która pozwoli zadbać o te szczególne partie.


Jakie objawy towarzyszą przeforsowanym mięśniom dna miednicy?

Po zbyt intensywnym treningu ból mięśni możemy zaobserwować niemal od razu. Organizm wysyła nam w ten sposób informację, że czas się zrelaksować i odprężyć. W przeciwieństwie do mięśni ud, brzucha czy ramion, przemęczone mięśnie dna miednicy na samym początku nie dają niemal żadnych objawów. Nie myślimy więc o nich na co dzień, ponieważ są tak głęboko ukryte w ciele.

Do objawów, które najczęściej towarzyszą przemęczonym mięśniom dna miednicy, możemy zaliczyć przede wszystkim wysiłkowe nietrzymanie moczu. Niepokój powinna wzbudzić niemożność jego wstrzymania podczas kichania, kasłania, czy nawet zmiany pozycji we śnie. Jakie inne objawy mogą wskazywać na problemy w obrębie MDM?

 • chroniczne bóle odcinka lędźwiowego;
 • budzenie się w nocy w celu oddania moczu;
 • zmęczenie i zadyszka;
 • obniżenie narządów płciowych;
 • niemożność wstrzymywania gazów.

Warto podkreślić również, że przeciążenie mięśni dna miednicy i związane z nim nietrzymanie moczu, może prowadzić do negatywnego wpływu na naszą psychikę, a co za tym idzie - do obniżenia komfortu życia.


Mięśnie dna miednicy a ciąża - na co zwrócić uwagę?

Mięśnie dna miednicy odgrywają wyjątkowo ważną rolę w ciele kobiety, ponieważ to między innymi dzięki nim organizm dostosowuje się do porodu wraz z etapami rozwoju dziecka. Podczas ciąży zwiększa bowiem się wydzielanie relaksyny - hormonu rozluźniającego mięśnie oraz więzadła. Dziecko może się przez to swobodnie rozwijać się w organizmie mamy. Towarzyszy temu jednak przyjęcie zwiększonego ciężaru przez MDM oraz wzmożone napięcie tych partii ciała. Mięśnie dna miednicy zostają zatem wystawione na prawdziwą próbę.

Świeżo upieczone mamy powinny zadbać o rozluźnienie mięśni Kegla, by uchronić się przed wieloma przykrymi dolegliwościami. Nietrzymanie moczu jest najważniejszym z nich. Do objawów, które mu towarzyszą, możemy zaliczyć:

 • nietrzymanie moczu podczas kichania,
 • kasłania, skakania,
 • biegania czy podnoszenia ciężarów;
 • uczucie częstego parcia na pęcherz;
 • niezdolność wstrzymywania strumienia moczu.


Kondycja mięśni dna miednicy u seniorów

Problem przeforsowanych mięśni dna miednicy dotyka często kobiet po 50. roku życia. Dochodzi wtedy do znacznego spadku produkcji estrogenów - hormonów, które odpowiadają za kształtowanie się narządów płciowych oraz ich funkcji. Z wiekiem zmniejsza się również produkcja kolagenu, co wpływa nie tylko na kondycję naszej cery. Ograniczona ilość kolagenu przyczynia się do spadku elastyczności wszystkich tkanek - dotyczy to także mięśni dna miednicy.


Pamiętajmy, że odpowiednia świadomość i profilaktyka mogą z powodzeniem uchronić nas przed problemami związanymi z inkontynencją.


W tej części cyklu o mięśniach dna miednicy zapoznaliśmy was z najważniejszymi funkcjami omawianego narządu. Wskazujemy również te objawy, które mogą świadczyć o ich przeforsowaniu. Nasz kolejny artykuł będzie z kolei zbiorem praktycznych wskazówek dotyczących tego, jak prawidłowo dbać o MDM i uchronić się przed problemem nietrzymania moczu.
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Nietrzymanie moczu to powszechny problem ludzi w tzw. podeszłym wieku, choć kłopoty z tym związane...
CZYTAJ
Kolor żółty moczu (a dokładniej – słomkowy) jest prawidłową barwą. Odstępstwa od tego mogą być...
CZYTAJ
W poprzednim artykule, który możecie znaleźć tutaj, pisaliśmy, dlaczego mięśnie dna miednicy (MDM) są ważne...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia