Legalna apteka
2015-10-20
Dolegliwości i choroby

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to powszechny problem ludzi w tzw. podeszłym wieku, choć kłopoty z tym związane mogą zacząć się już nawet po trzydziestce. W Polsce co czwarta kobieta boryka się z tą dolegliwością. Na szczęście, jest ona uleczalna.

 Nietrzymanie moczu - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Przyczyny nietrzymania moczu

Główną przyczyną nietrzymania moczu jest zła kondycja kontrolujących pęcherz moczowy mięśni Kegla, które niećwiczone z biegiem czasu stają się coraz słabsze. Na ich osłabienie, poza wiekiem kobiety, wpływają także przebyte porody oraz ginekologiczne zabiegi chirurgiczne. Nie bez znaczenia jest też czynnik genetyczny i predyspozycje do tego schorzenia oraz otyłość.

Objawy i leczenie nietrzymania moczu

Mimowolna mikcja pojawia się przy zwykłym kichnięciu, kaszlu, wybuchu śmiechu i / lub nawet przy niewielkim wysiłku fizycznym wykonywanym podczas podnoszenia jakiegoś ciężaru. Nietrzymanie moczu wiąże się również z innymi uciążliwym objawami, takimi jak częstomocz, czyli konieczność oddania moczu pojawiająca się częściej niż co trzy godziny. Po szczegółowym wywiadzie i ewentualnych badaniach lekarz – specjalista zaleca wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla i / lub przepisuje leki oddziałujące na kurczliwość mięśni.

 

Istnieje kilka rodzajów nietrzymania moczu

  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu (mimowolne popuszczanie moczu w trakcie wysiłku fizycznego).

  • Naglące nietrzymanie moczu (potrzeba nagłego oddania moczu tak silna, że budzi ze snu).

  • Nietrzymanie moczu typu mieszanego (objawy charakterystyczne dla dwóch w/w).

  • Zaburzenie kurczliwości wypieracza (nadmiernie wypełniony pęcherz nie utrzymuje moczu).

  • Przejściowe nietrzymanie moczu (efekty uboczne przyjmowanych leków).


W naszej aptece można znaleźć wiele preparatów wspomagających leczenie problemów z układem moczowym https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/uklad-moczowy,804.html

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Kolor żółty moczu (a dokładniej – słomkowy) jest prawidłową barwą. Odstępstwa od tego mogą być...
CZYTAJ
Infekcja dróg moczowych - problem ten dotyczy głównie kobiet. Anatomia żeńskiego układu moczowo-płciowego powoduje, że...
CZYTAJ
Infekcje dróg moczowych zdecydowanie częściej dotykają kobiet, niż mężczyzn. Dzieje się tak ze względu na...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia