Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
 • Dostawa do punktu DPD Pickup. Czas trwania od 04.04 godz. 12:00 do 26.04 godz. 16:00 Sprawdź!
Czas trwania od 04.04 godz.12:00 do 26.04 godz.16:00
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2024-02-19
Dolegliwości i choroby

Onycholiza paznokci: jak leczyć zaburzenie płytki? Przyczyny, objawy i przeciwdziałanie

Zadbane paznokcie odgrywają kluczową rolę w estetyce dłoni i stóp, ale również są ważnym wskaźnikiem zdrowia. Ich kondycja może wskazywać na stan naszego zdrowia i odżywienia. Jednym z problemów, które mogą dotknąć paznokcie, jest onycholiza u nóg lub rąk. Sprawdź, czym jest onycholiza paznokcia, jakie są jej objawy i przyczyny, sposoby leczenia oraz zapobiegania.

 onycholiza paznokci
Spis treści

Onycholiza paznokci - co to jest?

Aby odpowiednio szybko rozpoznawać takie problemy z płytką paznokci jak onycholiza, należy dowiedzieć się co to za problem. Paznokcie stanowią naturalne przydatki skóry, które zbudowane są z 4 elementów: macierzy paznokcia, blaszki, łożyska oraz tkanki okołopaznokciowej. Blaszka paznokcia stanowiąca jego zewnętrzną część jest twarda i odporna na uszkodzenia, co zawdzięcza zawartej w niej keratynie. W normalnych warunkach przyrost paznokcia wynosi około 1 mm tygodniowo, co uzależnione jest od wielu czynników, np. stanu odżywienia czy wieku.

Niestety u pacjentów pojawiają się niekiedy choroby paznokci, wśród których jest onycholiza. Jest to problem, w którym dochodzi do odklejenia się płytki paznokciowej od łożyska. Onycholiza występuje stosunkowo często i może pojawiać się zarówno u paznokci rąk, jak i nóg. Schorzenie to nie jest traktowane jako choroba macierzy paznokcia.

Co ważne, odklejanie się płytki paznokcia zazwyczaj zaczyna się od jego końcówki, rzadziej z boku. Proces ten nie powoduje bólu ani dyskomfortu, a paznokcie dotknięte onycholizą pozostają gładkie i twarde. Problem ten można rozpoznać samodzielnie, ponieważ płytka odklejąca się od łożyska sprawia, że paznokieć staje się biały. Zabarwiona na ten kolor pusta przestrzeń pod paznokciem tworzy swego rodzaju kieszonkę na zanieczyszczenia i złuszczony naskórek, co może powodować stan zapalny. Jeśli w miejscu tym pojawi się zakażenie bakteryjne, paznokieć może zmienić kolor na żółty lub zielonkawy. To kolejny sygnał alarmujący.

Sprawdź także wpis: Rozdwajające się, łamliwe i zniszczone paznokcie? Zadbaj o ich regenerację - poznaj witaminy na paznokcie!

Onycholiza paznokci - przyczyny

Onycholiza może mieć różne przyczyny, jednak najczęściej pojawia się w wyniku urazu. Może to być zarówno jednorazowe uderzenie lub ucisk, jak i długotrwałe noszenie zbyt wąskiego, źle dobranego obuwia. Problem częściej występuje w przypadku nie obciętych, dłuższych paznokci, które w ciasnych butach są podważane.

Inną przyczyną onycholizy paznokci może być stosowanie silnych detergentów i środków chemicznych, nadpotliwość stóp czy częste używanie lakierów do paznokci. Stosunkowo popularnym problemem jest onycholiza po hybrydzie, której wykonywanie osłabia płytkę paznokcia, co zwiększa szansę na uszkodzenia.

Onycholiza może też pojawić się wyniku chorób skóry, takich jak łuszczyca, liszaj płaski, łysienie plackowate, erytrodermia, toksyczna nekroliza naskórka. Mogą wywoływać ją także choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, choroby naczyń obwodowych czy choroby tarczycy, ale też anemia z niedoboru żelaza, niedobory witamin i choroby tkanki łącznej. Udowodniono, że zmianie mogą sprzyjać też niektóre leki, w tym tetracykliny, indometacyna, tiazydy, allopurinol, leki antykoncepcyjne oraz leki przeciwnowotworowe. Zdarza się również, że przyczyny onycholizy paznokci są nieuchwytne. Taki rodzaj schorzenia określany jest jako onycholiza idiopatyczna.

Onycholiza paznokci - objawy

Pierwsze objawy wskazujące na wystąpienie onycholizy paznokcia, to pojawienie się jaśniejszego, białego zabarwienia na płytce paznokcia - najczęściej na jego końcu lub z boku. Wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło “onycholiza paznokci zdjęcia” znajdziesz przykładowe fotografie przedstawiające zmienioną płytkę paznokcia.

Pusta przestrzeń powstała pod płytką paznokcia to miejsce, w którym zbierają się zanieczyszczenia. Zdarza się jednak, że wnikają tutaj również drobnoustroje, co może powodować rozwój stanu zapalnego lub grzybicy. Zakażenie może powodować dodatkowe objawy. Wśród nich może pojawić się zmiana zabarwienia płytki paznokciowej z koloru białego na żółty, szary, brązowy lub zielonkawy. Infekcja może powodować też ból i dyskomfort. Nieleczone objawy mogą z czasem prowadzić do pogrubienia płytki paznokcia, dlatego ważne jest odpowiednio wczesne zgłoszenie się do specjalisty.

Onycholiza paznokci - jak jej zapobiegać?

Nieleczona onycholiza może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, bólu i dyskomfortu, dlatego warto zadbać o odpowiednią profilaktykę. Zapobieganie onycholizie paznokci może być kluczowe dla utrzymania zdrowych i estetycznych paznokci. Oto kilka praktycznych kroków, które można podjąć, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego problemu:

 • Dbaj o higienę paznokci: Regularne czyszczenie i przycinanie paznokci u rąk i stóp mogą pomóc w zapobieganiu onycholizie.
 • Unikaj traumatycznych czynników: Staraj się unikać urazów mechanicznych paznokci, takich jak uderzenia czy zbyt mocne obcinanie. Noszenie odpowiedniego obuwia, które nie uciska paznokci, może również pomóc w uniknięciu obrażeń.
 • Ogranicz kontakt z substancjami drażniącymi: Niektóre substancje chemiczne mogą negatywnie wpływać na stan paznokci i skóry wokół nich. Stosuj ochronne rękawice, gdy pracujesz z detergentami, rozpuszczalnikami lub innymi drażniącymi substancjami.
 • Unikaj nadmiernego namaczania paznokci: Długotrwałe moczenie paznokci w wodzie może prowadzić do nadmiernego rozluźnienia płytki paznokciowej. Stosuj kremy, krem na onycholizę lub balsamy nawilżające, aby zapobiec wysychaniu paznokci, ale unikaj nadmiernego namaczania.
 • Noszenie odpowiedniego obuwia: Noszenie obuwia, które nie uciska paznokci, może pomóc w zapobieganiu urazom paznokci. Wybieraj buty, które mają odpowiednią szerokość i długość, aby uniknąć ucisku na palce.
 • Regularne kontrole u specjalisty: Regularne wizyty u podologa lub dermatologa mogą pomóc w wykryciu wczesnych objawów onycholizy oraz innych problemów z paznokciami. Lekarz może zalecić odpowiednie środki zapobiegawcze lub leczenie w przypadku wystąpienia problemu.

Pamiętaj, że zapobieganie onycholizie wymaga systematyczności i troski o higienę paznokci oraz stan skóry. Działania profilaktyczne mogą znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego problemu i zachować zdrowe paznokcie.

Nieleczona onycholiza - czym może grozić?

Zaawansowana onycholiza może prowadzić do różnych powikłań i problemów zdrowotnych. Oto kilka potencjalnych konsekwencji nieleczonej onycholizy:

 • Infekcje: Otwarta przestrzeń między odstającym paznokciem a łóżkiem paznokciowym stwarza idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów. To z kolei zwiększa ryzyko infekcji, które mogą być bolesne i trudne do wyleczenia. Infekcje mogą obejmować zapalenie okołopaznokciowe, grzybicę paznokci lub infekcje bakteryjne. Więcej w temacie onycholiza a grzybica dowiesz się także ze wpisu: Grzybica paznokci. Przyczyny, objawy i skuteczne metody leczenia
 • Ból i dyskomfort: Odstający paznokieć może powodować ból i dyskomfort, zwłaszcza podczas chodzenia lub wykonywania codziennych czynności. Im dłużej onycholiza pozostaje nieleczona, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia dyskomfortu.
 • Pogorszenie stanu paznokci: Nieleczona onycholiza może prowadzić do dalszego uszkodzenia paznokcia i łożyska paznokciowego, co może skutkować trwałymi deformacjami. W niektórych przypadkach może to wymagać chirurgicznego usunięcia paznokcia.
 • Estetyczne konsekwencje: Odstający, zainfekowany paznokieć może wyglądać nieestetycznie, co może prowadzić do kompleksów i obniżonego poczucia własnej wartości u dotkniętych osób.

W związku z tym, jeśli masz onycholizę lub podejrzewasz, że twoje paznokcie są zagrożone tym problemem, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem jak najszybciej. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie mogą pomóc uniknąć poważniejszych powikłań i przywrócić zdrowie paznokci.

Onycholiza - jak ją leczyć?

Dotknął cię problem, jakim jest onycholiza? Leczenie zależy zawsze od przyczyny oraz stopnia zaawansowania dolegliwości. W przypadku łagodnych objawów może być wystarczające stosowanie odpowiednich zabiegów higienicznych polegających na usuwaniu złuszczonego naskórka pod paznokciem i nawilżaniu oraz unikanie czynników drażniących.

W przypadku poważniejszych objawów, konieczne może być leczenie farmakologiczne, na przykład za pomocą leków przeciwgrzybiczych, jeśli doszło do infekcji grzybiczej. Jeśli to powikłana onycholiza, konieczne mogą być leki na receptę. W ramach domowej kuracji na problem, którym jest onycholiza, możesz stosować leki bez recepty, takie jak środki przeciwgrzybicze lub olejki, np. bakteriobójczy olejek herbaciany lub olejek rycynowy. Wybrany preparat na onycholizę najlepiej zawsze skonsultować ze specjalistą.

Często poruszanym zagadnieniem jest także: onycholiza po hybrydzie - jak leczyć? Onycholiza po manicure hybrydowym może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak urazy mechaniczne paznokci podczas aplikacji lub usuwania lakieru hybrydowego, zbyt intensywne zmatowienie płytki paznokcia przed aplikacją lakieru hybrydowego, nieprawidłowa technika aplikacji lub niewłaściwe utwardzanie. W takiej sytuacji konieczne jest usunięcie lakieru hybrydowego przez dobrego specjalistę oraz przerwa od lakierów do paznokci. W czasie regeneracji można stosować olejki i odżywki do paznokci oraz należy chronić paznokieć przed urazami. Po tym czasie kontynuuj regularną pielęgnację paznokci, w tym przycinanie, piłowanie i nawilżanie. Staraj się również unikać nadmiernego moczenia paznokci w wodzie oraz stosowania agresywnych środków czyszczących bez odpowiednich środków ochronnych.

W każdym przypadku, jeśli podejrzewasz, że masz onycholizę lub inne problemy z paznokciami, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem, który może zdiagnozować problem i zalecić odpowiednie leczenie.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Za grzybicę paznokci rąk i stóp odpowiada ten sam grzyb. Trudno się go pozbyć, gdyż...
CZYTAJ
Wiele osób - w większości oczywiście kobiet - zwykło słyszeć, że dłonie są wizytówką danej...
CZYTAJ
Białe plamki na paznokciach, znane również jako leukonychia lub bielactwo paznokci, to powszechne zjawisko, którego większość...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia