Legalna apteka
2020-08-10
Zdrowa skóra i uroda

Pielęgnacja stóp – część II: sucha skóra stóp, grzybica, potliwość

W poprzednim artykule pisaliśmy o tym, w jaki sposób pielęgnować stopy na co dzień i co zrobić w przypadku wrastających paznokci. Dziś przedstawimy kilka informacji, przydatnych w łagodzeniu konkretnych problemów ze stopami. Wielu z nas boryka się z suchą skórą oraz zwiększoną tendencją do szorstkich i popękanych pięt. Szczególnie latem nasze stopy są przesuszone i wykazują skłonności do rogowacenia naskórka. Czasem zdarza się, że te popękane pięty sprawiają, że skóra stóp jest uszkodzona i tym samym cała stopa boli i utrudnia normalne funkcjonowanie. Jak zaradzić temu oraz innym dolegliwościom, takim jak grzybica czy nadmierna potliwość? Te i inne zagadnienia opisujemy poniżej. Zapraszamy do lektury!

 Co zrobić, gdy pojawiają się problemy ze stopami?
Spis treści

Pielęgnacja stóp a sucha i popękana skóra

Nadmierna suchość skóry stóp oraz nadmierne jej rogowacenie najczęściej występuje tam, gdzie stopy są najbardziej obciążone – czyli na piętach, przy stawach palców oraz na zewnętrznej krawędzi podeszwy stopy. Nadmierne rogowacenie może być spowodowane różnymi czynnikami:

 • nieodpowiednim obuwiem;
 • predyspozycjami osobniczymi;
 • zaburzeniami układu hormonalnego;
 • współistniejącymi chorobami;
 • deformacjami stóp.

Aby zapanować nad nadmiernym rogowaceniem skóry i popękanymi pietami należy systematycznie, regularnie i prawidłowo dbać o stopy. Jeżeli mamy tendencję do popękanych pięt – codzienna pielęgnacja jest bardzo ważna. Tutaj z pomocą przychodzą preparaty dostępne w aptece:

Oprócz codziennej pielęgnacji bardzo ważne są regularne wizyty u lekarza podologa.


Szczególnie latem nasze stopy mają tendencję do nadmiernego przesuszenia i rogowacenia. Aby zapobiec:

 • nadmiernemu przesuszeniu, należy stosować kremy nawilżające i natłuszczające zawierające w swoim składzie glicerynę, parafinę, oleje roślinne;
 • nadmiernemu rogowaceniu, należy stosować kosmetyki zmiękczające i złuszczające zawierające np. kwas salicylowy i mocznik


Nadmierna potliwość stóp – co można zastosować?

Nadmierna potliwość stóp jest nie tylko uciążliwa a czasem nawet wstydliwa, ale co najgorsze może prowadzić do dodatkowych dolegliwości i problemów ze stopami, takich jak pękanie naskórka, stany zapalne czy nawet do rozwoju grzybic. Dlatego też o stopy należy dbać poprzez:

 • codzienną higienę – polegająca na dokładnym myciu stóp wodą i mydłem oraz (co bardzo ważne) na dokładnym wycieraniu i osuszaniu stóp wraz z przestrzenią pomiędzy palcami;
 • noszenie odpowiedniego obuwia wykonanego z naturalnych, przewiewnych materiałów np. ze skóry;
 • zmienianie obuwia kilka razy dziennie;
 • wietrzenie obuwia;
 • regularną pielęgnację i usuwanie zrogowaciałego naskórka;
 • stosowanie odpowiednich kosmetyków (np. antyperspirantów - Acerin antyperspirant forte, dezodorantów – FlosLek odświeżający dezodorant, płynów – Antidral, kremów – Gehwol krem  czy zasypek – zasypka do stóp);
 • unikanie potraw pikantnych, ostrych i tłustych;
 • zwiększenie ilości warzyw i owoców w diecie.

Czasem nadmierna potliwość stóp może być objawem choroby i gdy regularne (powyżej wymienione) działania nie przynoszą poprawy konieczne jest udanie się do lekarza w celu dokładnej diagnostyki.


Grzybica stóp i paznokci

Jednym z częstszych problemów jakie dotykają nasz stopy jest grzybica stóp. To choroba spowodowana zakażeniem grzybami, objawiająca się rumieniowatymi ogniskami z pęcherzami, najczęściej podeszwie stóp i pomiędzy palcami. Jest to choroba zakaźna, którą można „złapać” od innych osób, np. podczas korzystania z basenu, sauny czy innych miejsc, w których ludzie chodzą bez butów i w których istnieją dobre miejsca do rozwoju grzybów – czyli miejsca ciepłe i wilgotne. Występowaniu grzybicy stóp sprzyja także stosowanie antybiotyków, leków zmniejszających odporność, noszenia niewłaściwego obuwia i skarpet ze sztucznych, nieprzewiewnych materiałów, a także nadmierna potliwość stóp, na którą pacjent nie reaguje. Objawy grzybicy stóp w pierwszym etapie to sucha, łuszcząca się i zaczerwieniona skóra. Z czasem pomiędzy palcami i na podeszwie stóp powstają strupki i łuski. Charakterystycznym objawem jest swędzenie.


Drugim rodzajem grzybicy dotykającej nasze stopy jest grzybica paznokci, która dotyczy płytki paznokciowej i rozwija się jako między innymi wynik nieleczonej grzybicy stóp. Jeżeli grzybica zaczyna obejmować paznokcie stają się one żółte, kruche i łamliwe.


Zarówno grzybica stóp, jak i grzybica paznokci jest choroba przewlekłą, która wymaga długotrwałego i regularnego leczenia. Powinno się ono odbywać się pod opieką specjalisty, który dobierze właściwe postępowanie w zależności od rodzaju i nasilenia grzybicy. Pomocne tutaj mogą być różne preparaty dostępne w aptece, np.:


Pęcherze na stopach, otarcia i rany

Każdy z nas miał kiedyś obtarte stopy. Każdy z nas kiedyś założył nowe, niedopasowane, niewygodne obuwie, które sprawiły obtarcia, pęcherze czy nawet rany. Nie wyglądały one zapewne estetycznie, dodatkowo sprawiały ból przez kilka kolejnych dni, a czasem goiły się dłużej przez ewentualne nadkażenie. Aby takie dolegliwości nie wystąpiły, konieczne jest właściwe zareagowanie na pęcherze, obtarcia i rany. Przede wszystkim ważna jest profilaktyka – czyli noszenie obuwia, które jest wygodne i nie spowoduje obtarć. Niestety nie zawsze jest możliwe i do tych obtarć dochodzi. Wtedy należy:

 • zdezynfekować ranę np.: poprzez płyn zawierający oktenidynę i fenoksyetanol np.; Octenisept, Maxiseptic;
 • założyć opatrunek lub przykleić plastry z opatrunkiem czy specjalne, dedykowane plastry na pęcherze np.: Urgo, Compeed, Salvequick;
 • regularnie zmieniać opatrunki/plastry, dezynfekować ranę oraz nosić wygodne obuwie.


Lekarz podolog – pierwsza pomoc na problemy ze stopami

Codzienna pielęgnacja stóp oraz właściwe, regularne dbanie o nie jest rolą każdego z nas. Samo „domowe dbanie” może jednak nie wystarczyć. Konieczny jest regularny i systematyczny pedicure. Czasem wystarczy kosmetyczny, ale jeżeli tylko na stopach pojawiają się problemy, konieczne jest wykonanie pedicure leczniczego. Takie pedicure wykona lekarz podolog – czyli specjalista od stóp. On też najlepiej zajmie się problemami i właśnie do niego trzeba się kierować, jeżeli jakieś dolegliwości i schorzenia stóp występują.


Podsumowując, stopy codziennie wykonują wręcz tytaniczną pracę i tym samym narażone są na liczne problemy. Tym problemom można zapobiec poprzez prawidłowe, regularne i systematyczne dbanie o stopy i ich pielęgnację. Czasem trzeba zwrócić się o pomoc do specjalisty – czyli podologa. Codzienna nasza pielęgnacja, regularnie wykonywany pedicure i odpowiednie wizyty i zabiegi u podologa w przypadku problemów stóp, sprawią, że stopy będą zadbane, piękne, a przede wszystkim – zdrowe.Zdjęcie autora
Autor
dr n. farm. Magdalena Stolarczyk
dr n. farm. Magdalena Stolarczyk – mama 3 dzieci, z wykształcenia farmaceutka – doktor nauk farmaceutycznych, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, blogerka (www.farmaceuta-radzi.pl), autorka artykułów w czasopismach polskich i zagranicznych, autorka szkoleń i wykładów dla farmaceutów, autorka warsztatów dla rodziców, dyplomowana Promotorka Karmienia Piersią. Ponadto ekspert merytoryczny Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz inicjatorka i autorka kampanii edukacyjnej „Leki to nie cukierki”i współautorka kampanii edukacyjnej „Lek bezpieczny oczami dziecka”
Podobne wpisy
Grzybica stóp i paznokci to przypadłość przede wszystkim osób, które często korzystają z basenu. Jest to...
CZYTAJ
Odciski na stopach – lub dłoniach - to inaczej modzele. Pojawiają się na skórze w...
CZYTAJ
Nasze stopy to podstawowy element układu ruchu. Codziennie wykonują wręcz tytaniczną pracę i w związku...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia