• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki ORLEN Paczka
Legalna apteka
2016-01-05
Suplementacja

Probiotyki ginekologiczne

Utrzymanie prawidłowej mikroflory biologicznej w drogach rodnych jest niezwykle ważne w kontekście zarówno zapobiegania, jak i leczenia infekcji miejsc intymnych. Stosowanie produktów myjących o niewłaściwym poziomie pH, noszenie nieprzewiewnej bielizny czy przechodzenie menstruacji są jednymi z wielu czynników, które mogą zaburzyć równowagę mikrobiologiczną w obrębie pochwy. Z pomocą przychodzą jednak probiotyki ginekologiczne – czym tak naprawdę są, na jakie preparaty warto się zdecydować i w jakich sytuacjach warto po nie sięgać?

 Kiedy stosować probiotyki ginekologiczne?
Spis treści

Flora bakteryjna pochwy - jakie ma zadania?

W pochwie kobiety może żyć nawet 100 różnych gatunków pożytecznych bakterii. Ich zadaniem jest:

 • Produkcja kwasu mlekowego zakwaszającego środowisko pochwy (niskie pH zapobiega rozwojowi bakterii chorobotwórczych).
 • Działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne w stosunku do szczepów patogennych.
 • Modyfikacja odporności intymnej.
 • Regeneracja nabłonka pochwy.

Jak działają probiotyki ginekologiczne?

Probiotyki ginekologiczne, to preparaty zawierające bakterie kwasu mlekowego. Skład bakterii jest dobrany w ten sposób, aby był jak najbardziej zbliżony do mikroflory pochwy. W zależności od potrzeby, probiotyk może być przyjmowany drogą doustną lub bezpośrednio aplikowany do dróg rodnych. Na półkach aptecznych znajdziemy również żele stosowane w  okolicach intymnych, gdy istnieje potrzeba łagodzenia objawów takich jak zaczerwienienie, świąd, pieczenie.

Doustne probiotyki zapewniają dłuższy efekt i stosowane są raczej w ramach profilaktyki lub w sytuacji gdy niemożliwe jest aplikowanie form dopochwowych (po zabiegach ginekologicznych lub porodzie). Probiotyk przyjmujemy 1-2 razy dziennie podczas posiłku.Formy dopochwowe, cechują się szybszym i silniejszym działaniem. Ich zastosowanie sprawdza się, gdy działanie jest potrzebne „tu i teraz”. Zwykle aplikuje się jedną kapsułkę lub tabletkę dopochwową na noc.

Wskazania do stosowania probiotyków ginekologicznych:

 • Menstruacja – w trakcie miesiączki, duża część bakterii zostaje wypłukana z krwią, rośnie pH pochwy i zwiększa się ryzyko infekcji. Dwa dni po zakończonym krwawieniu, warto zastosować probiotyk dla odbudowy mikroflory.
 • Okres menopauzy – obniżenie poziomu estrogenów może być przyczyną zaniku błon śluzowych i braku nawilżenia (suchość pochwy sprzyja rozwojowi infekcji).
 • Antybiotykoterapia – leki przeciwbakteryjne nie są selektywne w stosunku do szczepów patogennych. Zniszczona zostaje również dobroczynna mikroflora. W takiej sytuacji konieczna jest jej odbudowa, która powinna trwać jeszcze kilka dni po zakończonej antybiotykoterapii.
 • Ciąża – w tym szczególnym okresie w życiu kobiety, unika się stosowania jakichkolwiek leków. Dlatego zwłaszcza w ciąży, lepiej zapobiegać infekcjom intymnym niż je leczyć.
 • Częsty stosunek płciowy – nasienie o zasadowym pH podwyższa odczyn panujący w środowisku pochwy, tym samym zwiększa ryzyko infekcji. Również otarcia nabłonka podczas stosunku mogą być przyczyną dolegliwości intymnych.
 • Długie kąpiele, wizyty w saunie i na basenie.
 • Okres po zabiegach ginekologicznych i połóg.

 

Godnymi polecenia probiotykami są Lacibios Femina, Provag, Invag, Lactovaginal. Znajdziesz je w kategorii "Uzupełnienie prawidłowej flory bakteryjnej" w Aptece Melissa.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy
Dbając o prawidłowe pH w pochwie, zmniejszamy ryzyko wystąpienia tam infekcji. Dlatego warto aplikować sobie...
CZYTAJ
Infekcje intymne to problem, z którym spotkała się niemal każda kobieta. Szczególna podatność na tego...
CZYTAJ
Probiotyki to żywe organizmy, które, występując w organizmie w odpowiednich ilościach, mają korzystny wpływ na...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia