• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2021-12-29
Zdrowa skóra i uroda

Rodzaje zmarszczek i skuteczne sposoby na zmarszczki - poznaj je wszystkie!

Zmarszczki palacza, zmarszczki posłoneczne, zmarszczki senne, grawitacyjne i inne rodzaje tych zmian skórnych spędzają sen z powiek wielu kobietom, a także mężczyznom. Wiele osób wciąż utożsamia je jedynie z podeszłym wiekiem, choć na ich powstawanie wpływa znacznie więcej czynników, niż tylko upływający nieubłaganie czas. Pojawiają się one głównie na twarzy, choć swoim zasięgiem obejmują również szyję czy dekolt, a także dłonie, stopy i w naprawdę podeszłym wieku - resztę ciała. Jak powstają zmarszczki i jakie okoliczności sprzyjają ich wystąpieniu na skórze? Czy da się zatrzymać ten proces i czy wygładzanie zmarszczek jest możliwe? Po jakie kosmetyki i zabiegi sięgnąć, by pozbyć się pierwszych i kolejnych oznak starzenia? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej - zapraszamy do lektury!

 Najlepsze sposoby na zmarszczki - masaż, botoks, retinol
Spis treści

Jak powstają zmarszczki (palacza, mimiczne i inne)?

Zmarszczki mimiczne, zmarszczki z odwodnienia czy inne rodzaje tego typu zmian na skórze powstają przy sprzężeniu kilku różnych zjawisk, wśród których zdecydowanie można wyróżnić naturalne ruchy twarzy, mimikę, a także poziom nawilżenia skóry, wiek oraz czynniki środowiskowe. Współistnienie tych okoliczności odpowiada za to, jak powstają zmarszczki. Na skórze pojawiają się na początku delikatne linie - niemalże niezauważalne gołym okiem, które później, wskutek niewłaściwej pielęgnacji, niedostatecznego nawilżenia i braku prewencji starzenia się skóry pogłębiają się, tworząc omawiane w niniejszym artykule zmarszczki. Z uwagi na genezę ich powstawania, czy raczej czynnik wiodący w procesie ich tworzenia, kategoryzuje się różne rodzaje zmarszczek, o czym piszemy poniżej.

Zmarszczki mimiczne i mechanizm ich powstawania

Jeśli chodzi o rodzaje zmarszczek, to najpowszechniejsze wśród nich są oczywiście zmarszczki mimiczne. Pojawiają się one zwykle między brwiami (tak zwana „lwia zmarszczka”), na czole, a także w kącikach oczu (określa się je jako „kurze łapki”) czy w okolicy ust. Do zmarszczek mimicznych zalicza się również zmarszczki palacza, czyli poprzeczne, liczne bruzdy zlokalizowane na granicy czerwieni wargowej ust. Powstają one w wyniku częstego zaciągania się dymem oraz specyficznego układu warg, jaki przybierają one w momencie tegoż zaciągania. Ogólnie rzecz biorąc, zmarszczki mimiczne, ich głębokość oraz umiejscowienie zależne jest - jak sama nazwa wskazuje - od mimiki twarzy, czyli od charakterystycznego dla każdej osoby skurczu mięśni w momencie wyrażania emocji. Do pojawienia się i utrwalenia zmarszczek mimicznych (w tym zmarszczek palacza) przyczynia się więc ściąganie ust, unoszenie brwi, marszczenie czoła czy mrużenie oczu. Wówczas sama skóra również ulega zmarszczeniu, a okoliczności te powtarzane na co dzień, z dużą regularnością, prowadzą do pojawienia się bruzd i wgłębień oraz do ich utrwalenia.

Zmarszczki z odwodnienia - czym są i jak powstają?

Innym rodzajem zmarszczek są zmarszczki z odwodnienia. Powstają one - jak sama nazwa wskazuje - w wyniku niedostatecznego nawodnienia skóry (pojawiają się więc najczęściej u posiadaczy i posiadaczek cery odwodnionej). W jaki sposób je rozpoznać? Zmarszczki z odwodnienia są słabo widoczne, płytkie i cienkie - pojawiają się głównie na czole, pod oczami czy w okolicach nosa, czyli tam, gdzie skóra może być najmocniej napięta. Cechą charakterystyczną zmarszczek z odwodnienia jest to, że „znikają” pod wpływem nawodnienia organizmu (i właśnie ten aspekt jest kluczowy dla pozbycia się ich ze skóry) oraz pod wpływem właściwej pielęgnacji cery, mającej na celu zapobieżenie odparowywania wody z naskórka.

Zmarszczki posłoneczne, czyli fotostarzenie skóry

Zmarszczki posłoneczne powstają na skórze pod wpływem szkodliwego działania promieniowania UV, pochodzącego ze słońca, ale również z urządzeń je emitujących - lamp do utwardzania lakierów hybrydowych i żelowych, a także lamp w solariach. Zmarszczki posłoneczne są bardzo charakterystyczne - tworzą zazwyczaj płytką, ale jednocześnie gęstą siateczkę pionowych i poziomych linii. Pojawiają się zwykle pod oczami, na policzkach, a także na szyi, dekolcie i rękach. Zmarszczkom posłonecznym towarzyszą również przebarwienia w postaci ciemnych plamek, widocznych gołym okiem (czasem określanych mianem plamek starczych). Do zmarszczek posłoneczno-mimicznych można zaliczyć „kurze łapki” wokół oczy, które powstają na skutek mrużenia powiek w momentach, w których oślepia nas światło słoneczne.

Zmarszczki senne - problem osób śpiących w pozycji na boku

Zmarszczki senne pojawiają się i utrwalają w nocy, gdy śpimy. Ich obecność „zawdzięczamy” odgniataniu skóry podczas snu - czy to ze względu na poduszkę, czy z uwagi na ściskanie skóry po przyjęciu bocznej pozycji leżącej. Zmarszczki senne u osób w młodym wieku znikają już w kilkanaście minut po wstaniu, natomiast im skóra jest bardziej dojrzała - tym pozostają one na dłużej, aż do całkowitego utrwalenia. Zmarszczki senne zazwyczaj występują niesymetrycznie - głównie pojawiają się na tej połowie twarzy, która podczas snu wciśnięta jest w poduszkę. Dodatkowo ten typ zmarszczek często pojawia się na dekolcie, ponieważ przy spaniu na boku skóra między piersiami jest zwykle ściśnięta (powstają wówczas charakterystyczne, pionowe bruzdy, widoczne gołym okiem na skórze dekoltu).

Zmarszczki grawitacyjne, czyli utrata owalu twarzy

Ostatni rodzaj zmarszczek to zmarszczki grawitacyjne, pojawiające się wraz z wiekiem. Obserwuje się je zwykle w okolicy 40-45 roku życia, choć mogą pojawić się oczywiście wcześniej lub później. Zmarszczki grawitacyjne powstają na skutek ubytku kolagenu i elastyny, a także tkanki tłuszczowej w strukturach skóry, przez co łatwiej poddaje się ona grawitacji - owal twarzy opada, policzki obwisają, pogłębiają się bruzdy nosowo-wargowe, a w kącikach ust tworzą się tak zwane „linie marionetki”. Zmarszczki grawitacyjne szybciej i częściej pojawiają się u tych osób, które do tej pory miały „pełną” buzię, a więc cechowały się nadmiarem skóry na twarzy oraz sporą ilością tkanki tłuszczowej, redukowanej naturalnie wraz z wiekiem.

Skuteczne sposoby na zmarszczki - czy można zniwelować widoczność zmarszczek?

Producenci różnego rodzaju kosmetyków i preparatów, a także salony kosmetyczne i gabinety medycyny estetycznej oferują różnego rodzaju sposoby na zmarszczki - od kuracji z wykorzystaniem substancji aktywnych, aż po nieco bardziej intensywne zabiegi z udziałem botoksu czy wypełniaczy. Aby znaleźć sposoby na zmarszczki, które sprawdzą się w naszym przypadku, warto na początek zdiagnozować rodzaj zmarszczek goszczących na naszym ciele i twarzy - w zależności od ich pochodzenia i stopnia zaawansowania można dobierać bowiem konkretne rozwiązania. Co sprawdza się najlepiej i co oferuje nam współczesna medycyna oraz kosmetologia? O tym poniżej.

Kosmetyki na zmarszczki - po jakie produkty warto sięgnąć?

Wygładzanie zmarszczek może nastąpić pod wpływem regularnego i długotrwałego stosowania różnych substancji aktywnych, pobudzających skórę do odnowy i regeneracji. Niestety, wielu producentów kosmetyków zapewniających nas o skuteczności swoich formuł pielęgnacyjnych nie mówi o tym, że tylko niektóre substancje dają naprawdę zadowalające efekty. Jakie kosmetyki na zmarszczki warto więc przetestować na własnej skórze?

  • Przede wszystkim - retinol na zmarszczki. Jego działanie przeciwstarzeniowe zostało udowodnione w wielu badaniach, a co za tym idzie - możesz mieć pewność, że inwestując w kosmetyk na zmarszczki z tą właśnie substancją osiągniesz zadowalające efekty. Retinol na zmarszczki działa poprzez stymulację odnowy skóry, jej zwiększone napięcie oraz zniwelowanie przebarwień (co sprawdzi się także przy zmarszczkach posłonecznych). Więcej informacji o retinolu na zmarszczki znajdziesz w jednym z naszych poprzednich tekstów - Jak stosować retinol i jakich efektów można się po nim spodziewać?, do którego lektury serdecznie zachęcamy.
  • Oprócz retinolu na zmarszczki, polecamy także zastosowanie kuracji kwasowych - najlepiej pod kontrolą i czujnym okiem kosmetologa. Odpowiednio dobrany kwas złuszcza martwe komórki naskórka, przywracając skórze zdrowy odcień i blask, natomiast wpływa także na stymulację odnowy skóry - produkcję kolagenu i elastyny. Regularnie wykonywane zabiegi z kwasami to doskonały sposób na wygładzanie zmarszczek! Więcej informacji o działaniu tego typu produktów zawarliśmy w tekście Kosmetyki z kwasami - jak używać ich bezpiecznie?.
  • Kosmetyki na zmarszczki to także produkty z bakuchiolem - jest on roślinnym odpowiednikiem retinolu i działa podobnie do tej substancji, przy czym może być stosowany przez osoby posiadające cerę wrażliwą czy kobiety w ciąży. Więcej informacji o wpływie bakuchiolu na skórę zawarliśmy w artykule Bakuchiol - roślinny retinol. Właściwości i zastosowanie.

Botoks na zmarszczki - jak działa i kiedy sprawdzi się najlepiej?

Botoks na zmarszczki do niedawna kojarzył się jeszcze wielu osobom z wypełnianiem policzków czy warg - to jednak mit, ponieważ botoks nie stanowi substancji wypełniającej - jest to toksyna podawana do mięśni, wywołująca ich czasowy i odwracalny paraliż. Botoks na zmarszczku skutkuje więc brakiem efektu mimicznego, a więc brakiem efektu pogłębiania się i utrwalania bruzd czy nierówności na skórze. Botoks na zmarszczki podaje się najczęściej w okolicach czoła (by zniwelować poziome bruzdy oraz pionową „lwią zmarszczkę” między brwiami), a także w okolicach oczu, a nawet ust - wszystko zależy od tego, które partie twarzy mają pod wpływem toksyny otulinowej ulec wygładzeniu. Co ważne, botoks na zmarszczki, podawany przez wykwalifikowanego lekarza medycyny estetycznej, jest zabiegiem jak najbardziej bezpiecznym - poleca się go również wykonywać prewencyjnie, aby zapobiegać powstawaniu zmarszczek mimicznych. Więcej informacji o botoksie odnajdziecie w tekście Botoks (toksyna botulinowa) w medycynie estetycznej i konwencjonalnej.


Nawodnienie, krem z filtrem, masaże - inne sposoby na zmarszczki do stosowania na co dzień

Wygładzanie zmarszczek możesz praktykować również na co dzień - oprócz odpowiednio dobranych kosmetyków ze skutecznymi substancjami aktywnymi, a także oprócz stosowania zabiegów medycyny estetycznej, warto również zapobiegać powstawaniu zmarszczek poprzez:

  • nawodnienie organizmu od środka i od zewnątrz, poprzez picie dużych ilości wody i stosowanie kosmetyków z humektantami, czyli substancjami nawilżającymi (są to między innymi aloes, kwas hialuronowy, gliceryna czy miód);
  • noszenie okularów przeciwsłonecznych i stosowanie kremów z filtrami UV, przeciwdziałających starzeniu się skóry;
  • wykonywanie masaży twarzy z wykorzystaniem kamiennych rollerów czy płytek, nie tylko uelastyczniających skórę, ale pomagających również w walce z obrzękami.

Pamiętaj, że w walce ze zmarszczkami najlepiej wykorzystywać prewencję, czyli zapobieganie ich powstawaniu. Twoimi sprzymierzeńcami są woda, kosmetyki nawilżające, kremy z filtrem, okulary przeciwsłoneczne, a w razie potrzeby również botoks, zabiegi z falami radiowymi, z kwasami, retinolem czy z wykorzystaniem technologii mikronakłuć skóry. Możliwości jest mnóstwo - wybierz te, które będą najlepsze dla Ciebie i Twojej cery!


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Zmarszczki pod oczami to zazwyczaj te, które zauważamy w pierwszej kolejności. Skóra pod oczami jest...
CZYTAJ
Zmarszczki pojawiają się w wyniku ruchów mięśni twarzy. Im więcej jest powtarzalnych ruchów tych samych...
CZYTAJ
Codzienne oczyszczanie twarzy to ten krok w pielęgnacji, który wiele osób wykonuje nieprawidłowo, niedokładnie lub…...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia