Dostawa za 6zł do DPD Pickup. Trwa od 29.04.2024 do 27.05.2024 godz. 16.00
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2024-01-04
Zdrowa skóra i uroda

Rozdwajające się paznokcie – przyczyny i skuteczne sposoby na wzmocnienie płytki

Zadbane dłonie to nie tylko gładka i miękka skóra, to także zdrowe i mocne paznokcie – baza pod nienaganny manicure. Rozdwajająca się płytka to nie tylko nieestetyczny defekt, ale także objaw niewłaściwej pielęgnacji czy niedoborów żywieniowych. Istnieje jednak wiele skutecznych sposobów, których wprowadzenie nie tylko pomoże zahamować rozwarstwianie, ale również wpłynie na ogólną poprawę kondycji paznokci.

 Rozwarstwiające się paznokcie
Spis treści

Rozdwajające się paznokcie – jakie są przyczyny?

Przyczyn rozdwajających się paznokci upatruje się przede wszystkim w działaniu czynników zewnętrznych, niewłaściwej pielęgnacji, ubogiej w składniki odżywcze diecie czy chorobach dermatologicznych. Częste moczenie rąk na przykład podczas długich kąpieli, prania ręcznego bądź mycia naczyń bez stosowania rękawiczek ochronnych może prowadzić do rozdwajania się płytki. Rozwarstwianie to również efekt częstego nakładanie lakierów, stosowania zmywaczy czy nieumiejętnego zdejmowania hybrydy, a także nieprawidłowej pielęgnacji — zbyt głębokie skracanie i używanie starych i tępych narzędzi może powodować odwarstwianie. Paznokcie rozdwajają się również z powodu niedoborów żywieniowych (uboga w witaminy i składniki mineralne dieta może wpływać negatywnie na płytkę) oraz na skutek chorób dermatologicznych, takich jak łuszczyca czy grzybica paznokci.

Rozdwajające się paznokcie czego brakuje

Niedobór ważnych dla zdrowia paznokci składników odżywczych może powodować ich rozwarstwienie.

  • Biotyna (witamina H) odgrywa kluczową rolę w syntezie keratyny, białka występującego w skórze, włosach i paznokciach. Biotyna pomaga w utrzymaniu zdrowego wzrostu paznokci oraz poprawia ich strukturę i wytrzymałość.
  • Żelazo jest ważnym składnikiem dla wielu procesów metabolicznych, w tym dla wzrostu komórek. Wpływa na produkcję keratyny, białka, które stanowi podstawowy składnik paznokci. Odpowiedni poziom żelaza może pomóc w zapobieganiu ich łamliwości, pękania i rozdwajania.
  • Niedobór cynku może prowadzić do różnych problemów skórnych, w tym do rozwarstwiających się paznokci. Dostarczenie wystarczającej ilości cynku może wzmocnić płytkę i wesprzeć tempo jej wzrostu.
  • Kwas foliowy wpływa na wzrost komórek, co może przyczynić się do utrzymania zdrowej struktury i wytrzymałości paznokci oraz przeciwdziałać ich rozdwajaniu.
  • Witamina A jest istotna dla procesów regeneracji komórkowej, w tym komórek paznokci. Odpowiednia podaż witaminy A może również pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia paznokci, co przeciwdziała ich wysychaniu i rozdwajaniu się.
  • Witamina C wpływa na produkcję kolagenu, co może mieć korzystny wpływ na strukturę paznokci.
  • Kwasy tłuszczowe omega-3 wspomagają utrzymanie elastyczności i struktury paznokci, co może przeciwdziałać ich łamliwości i rozdwajaniu się. Dodatkowo kwasy omega-3 wykazują właściwości przeciwzapalne, co może być korzystne w przypadku stanów zapalnych paznokci czy innych problemów skórnych wokół płytki.

Rozwarstwianie paznokci u nóg

Podobnie jak w przypadku rąk, paznokcie u stóp mogą rozwarstwiać się na skutek chorób dermatologicznych, nieodpowiedniej higieny, pielęgnacji i stylizacji, niedoborów żywieniowych, ale także noszenia nieodpowiednio dobranego obuwia. Infekcja grzybicza może prowadzić do zmian w strukturze paznokci, w tym do ich rozwarstwiania się. Zaniedbanie higieny stóp, zwłaszcza zbyt długie noszenie wilgotnych skarpet czy zbyt rzadkie mycie nóg, może sprzyjać zarówno rozwojowi grzybów jak i bakterii wpływających negatywnie na kondycję paznokci. Noszenie zbyt ciasnych butów lub obuwia wykonanego z materiałów, które nie zapewniają stopom odpowiedniej wentylacji, może prowadzić do ucisku i obcierania paznokci, co z kolei może spowodować ich rozwarstwianie.

Rozdwajające się paznokcie u dzieci

Rozwarstwianie paznokci u najmłodszych jest zazwyczaj spowodowane niewłaściwą higieną bądź dietą, złymi nawykami, chorobami, a także predyspozycjami genetycznymi. Długotrwałe przebywanie w wodzie, na przykład podczas długich kąpieli lub zabaw w basenie, może wpływać na strukturę płytki, prowadząc do jej rozwarstwiania się. Do uszkodzeń i rozdwajania paznokci prowadzić może także ich obgryzanie bądź ssanie paluszków, a także niewłaściwe obcinanie. Podobnie jak u osób dorosłych do problemów z paznokciami u dzieci prowadzić może niedobór witamin i minerałów spowodowany ubogą w składniki odżywcze dietą. Skłonność do rozdwajania się płytki może mieć również podłoże genetyczne.

Jak leczyć rozdwojone i odwarstwione paznokcie

Leczenie nieprawidłowości w obrębie paznokci zależy ściśle od przyczyny problemu, warto jednak zastosować się do kilku ogólnych wskazówek, które mogą pomóc w poprawie ich stanu.

  • Regularne mycie oraz staranne suszenie rąk i stóp pomaga w zapobieganiu rozwojowi grzybicy i innych infekcji mogących wpływać na stan paznokci.
  • Ograniczenie stosowania silnych detergentów oraz używanie jednorazowych rękawiczek podczas prac domowych zapewni dłoniom i paznokciom należytą ochronę.
  • Dobrze dopasowane do stóp obuwie zapobiegnie uciskom, które mogą powodować rozwarstwianie i łamanie paznokci.
  • Ważne jest również prawidłowe przycinanie paznokci przy użyciu bezpiecznych i sterylnie czystych narzędzi.
  • Regularnie stosowane kremy do rąk nawilżą skórę dłoni oraz pomogą w utrzymaniu elastyczności płytki.
  • Wzbogacenie diety o produkty zawierające odpowiednie ilości witamin i minerałów, zwłaszcza biotyny, żelaza, cynku i witamin z grupy B pomoże wzmocnić paznokcie od wewnątrz.
  • W przypadku niedoborów, których nie można uzupełnić zmianami w odżywianiu, warto wdrożyć suplementację. Preparaty na paznokcie zawierają kompozycje składników niezbędnych dla zachowania urody.
  • Odżywka na rozdwajające się paznokcie do stosowania miejscowego wzmocni płytkę, pomoże uchronić ją przed rozwarstwianiem i zmniejszy podatność na uszkodzenia. Odżywki do paznokci powinny zawierać witaminy i minerały, olejki i wyciągi roślinne oraz nie zawierać szkodliwego formaldehydu.

Jeśli pomimo zastosowania powyższych wskazówek problem utrzymuje się bądź się nasila, konieczna może być konsultacja dermatologiczna. Lekarz może pomóc w zidentyfikowaniu przyczyny rozdwojonych paznokci i zalecić odpowiednie leczenie, takie jak miejscowe preparaty, kuracje przeciwgrzybicze lub inne specjalistyczne środki. 

Domowe sposoby na rozdwajające się paznokcie

Chociaż domowe sposoby nie zawsze są skuteczne w leczeniu rozdwajających się paznokci, mogą pomóc w poprawie ich ogólnej kondycji. Podstawą domowej pielęgnacji jest przede wszystkim regularne, prawidłowe przycinanie paznokci oraz zbilansowana, bogata w składniki odżywcze i zdrowe tłuszcze dieta. Zdrowe tłuszcze warto wykorzystać także do użytku zewnętrznego — codzienne masowanie paznokci i skórek oliwą z oliwek, masłem shea czy olejem kokosowym może pomóc w nawilżeniu, wzmocnieniu oraz poprawie elastyczności płytki. W paznokcie można wcierać także wyciśniętą z kapsułki witaminę E, która pomoże w regeneracji paznokci oraz będzie chronić je przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Babcine metody na wzmocnienie paznokci sugerują również stosowanie miodu. Miodowi przypisuje się właściwości nawilżające i łagodzące. Wystarczy nałożyć cienką warstwę zdrowej słodyczy na paznokcie i skórki, pozostawić na kilka minut, a następnie zmyć wodą. Skuteczność domowych środków może się różnić w zależności od indywidualnych uwarunkowań oraz przyczyn problemów.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Słabe paznokcie to paznokcie kruche, łamiące się, nieestetyczne, z rozdwajającymi się końcówkami. Istnieją jednak na...
CZYTAJ
Dlaczego łamią się paznokcie? Miękkie paznokcie mogą być zarówno wynikiem nieprawidłowej stylizacji jak i objawem...
CZYTAJ
Białe plamki na paznokciach, znane również jako leukonychia lub bielactwo paznokci, to powszechne zjawisko, którego większość...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia