Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
 • Zestawy Bebilon ➡️ Wysyłka za 0 zł Sprawdź!
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2021-05-05
Porady

Seks w ciąży - kiedy jest bezpieczny i jak współżycie w ciąży wpływa na przyszłych rodziców?

Seks w ciąży to dla wielu osób nadal temat tabu, choć obecnie coraz więcej portali medycznych czy skierowanych do przyszłych rodziców porusza tę kwestie, a same pacjentki oraz przyszli ojcowie coraz śmielej pytają o seks podczas ciąży u swoich lekarzy prowadzących. I nic w tym dziwnego - zarówno w organizmie, jak i psychice kobiety ciężarnej zachodzą zmiany, które bardzo często zwiększają libido i przynoszą ze sobą ochotę na intymne zbliżenia z partnerem. Z drugiej jednak strony nadal istnieją pewne obawy co do bezpieczeństwa aktywności seksualnej, jaką jest współżycie w ciąży - zwłaszcza na jej początkowym etapie oraz tuż przed porodem, w ciąży donoszonej. Czy seks (w tym seks oralny) w ciąży jest bezpieczny? W jakich sytuacjach lepiej się od niego powstrzymać? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące intymnych zbliżeń w tym wyjątkowym czasie znajdziecie poniżej - zapraszamy do lektury!

 Seks podczas ciąży - kiedy jest przeciwwskazany?
Spis treści

Czy można uprawiać seks podczas ciąży?

Odpowiedź na zadane powyżej pytanie jest stosunkowo prosta - oczywiście, że można uprawiać seks w ciąży… jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Generalnie zdrowa, fizjologiczna ciąża nie jest przeszkodą do zbliżeń intymnych. Istnieją badania, które dodatkowo potwierdzają korzyści z regularnie uprawianego seksu podczas ciąży. Zalicza się do nich między innymi: 

 • lepsze ukrwienie narządów płciowych, a co za tym idzie - lepsze dotlenienie mięśni, w tym mięśni dna miednicy. To z kolei sprawia, że mięśnie te są bardziej elastyczne i lepiej przygotowane do późniejszego porodu; 
 • zbliżenia podczas ciąży (jeśli oczywiście partnerzy mają na nie ochotę) świetnie wpływają na zacieśnienie więzi miedzy przyszłymi rodzicami i poprawiają im samopoczucie; 
 • u kobiet, które współżyją regularnie i często w ciąży obserwuje się zmniejszenie ryzyka wystąpienia nadciśnienia, a także stanu przedrzucawkowego. 

Warto także wspomnieć, że panowie nie mają się czego obawiać - wielu z nich bowiem chciałoby uprawiać seks ze swoją partnerką, jednak boją się, że mogą penisem „dotknąć” lub wręcz „uszkodzić” dziecko. Uspokajamy - nie jest to możliwe! Płód przebywa bezpiecznie w wodach płodowych, otoczony workiem owodniowym oraz mięśniami macicy, a od pochwy oddziela go dodatkowo długość zamkniętej szyjki macicy. Jeśli jest więc to jedyna obawa panów przed seksem podczas ciąży to… mamy nadzieję, że właśnie została rozwiana!


Seks na początku ciąży i seks przed porodem - największe obawy przyszłych rodziców 

Duże obawy przyszłych rodziców budzi seks na początku ciąży - zwłaszcza, jeśli wcześniej doświadczyli oni sytuacji poronienia. Należy jednak zaznaczyć, że fakt uprawiania seksu w pierwszym trymestrze ciąży oraz strata dziecka nie mają zazwyczaj związku przyczynowo-skutkowego. Inną kwestią jest to, że I trymestr wiąże się (zwłaszcza dla kobiety) z obniżeniem libido. Ciągłe mdłości i wymioty, osłabienie, szok związany z informacją o zajściu w ciążę czy obawa o jej utrzymanie przez pierwsze 12 tygodni (to granica, od której ryzyko poronienia znacznie spada) sprawiają, że seks na początku ciąży faktycznie może nie leżeć w sferze zainteresowania przyszłych rodziców. Oczywiście warto dodać, że „nic na siłę” - jeśli partnerzy nie mają ochoty na zbliżenia, to nie trzeba się do nich zmuszać.


Drugi trymestr w ciąży to z kolei zazwyczaj znaczny wzrost libido. Przyszłe mamy w większości mają ochotę na zbliżenia (są one czasem nawet częstsze i dłuższe, niż przed ciążą). Dodatkowo para uspokaja się pod względem obaw o utrzymanie ciąży, a hormony dają o sobie znać poprzez zwiększenie objętości piersi, wygładzenie cery, zagęszczenie włosów. Wówczas kobieta wygląda dla partnera bardzo atrakcyjnie, więc on również ma ochotę na zbliżenia.


Seks przed porodem, czyli na końcu ciąży, podobnie jak w pierwszym trymestrze, również przynosi szereg obaw. Przede wszystkim wiele par boi się porodu przedwczesnego, z uwagi na stymulację końcówki szyjki macicy podczas penetracji, jak i rzekome działanie spermy, która miałaby otwierać szyjkę. Nie ma jednak badań, które jednoznacznie potwierdziłyby ten mechanizm. Porada dotycząca uprawiania seksu przed porodem, jeśli ciąża jest donoszona (w celu wywołania upragnionego rozwiązania) nie jest więc do końca zgodna z obecną wiedzą medyczną. Z opowieści pacjentek wiadomo jednak, że w wielu przypadkach to „działa”, a jednocześnie rodzi obawy przed zbliżeniami w 35, 27 czy 38 tygodniu ciąży. Jeśli jednak lekarz nie widzi przeciwwskazań, można z powodzeniem oddawać się miłosnym uniesieniom we dwoje.


Kiedy seks w ciąży może być niebezpieczny?

Seks w ciąży - w niektórych, jasno określonych przypadkach - może być niebezpieczny dla dziecka i skutkować porodem przedwczesnym lub - na wczesnym etapie - poronieniem. Do takich sytuacji można zaliczyć: 

 • nieustępujące plamienia lub krwawienie z dróg rodnych (stosunek seksualny może je dodatkowo prowokować); 
 • poronienia przy poprzednich ciążach; 
 • zagrożenie porodem przedwczesnym (także to uwidocznione w teście PAPPA) - między innymi z powodu skróconej szyjki macicy; 
 • nawracające zapalenia układu moczowego oraz inne infekcje intymne; 
 • ból podczas stosunku; 
 • przodujące łożysko, które może być dodatkowo stymulowane podczas napieranie partnera na brzuch podczas stosunku (dlatego właśnie w trakcie seksu na końcu ciąży poleca się pozycje odwrócone - „od tyłu”);
 • odpłynięcie płynu owodniowego (nie można uprawiać seksu jeśli wody już odeszły); 
 • ciążę mnogą (w niektórych, określonych przez lekarza prowadzącego, przypadkach).

Wymienione powyżej okoliczności to najczęstsze przeciwwskazania do seksu w ciąży. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją inne, nieco bardziej skomplikowane. Każdorazowo lekarz prowadzący ciążę powinien poinformować pacjentkę o pojawieniu się takich okoliczności i wyraźnie odradzić parze współżycie w ciąży.


Czy orgazm w ciąży może wywołać poród?

Jeszcze jedna opinia (czy raczej mit) dotyczący kwestii zbliżeń intymnych między partnerami w stanie „błogosławionym” mówi o tym, że orgazm w ciąży może powodować poród przedwczesny, ze względu na pojawiające się w momencie szczytowania regularne skurcze macicy. Są one jednak zbyt delikatne, by móc spowodować odejście wód płodowych, rozwarcie szyjki macicy i rozpoczęcie akcji porodowej. Co więcej, orgazm w ciąży - przez większe ukrwienie łechtaczki, pochwy i warg sromowych - może wydawać się kobiecie bardziej intensywny i satysfakcjonujący. Jeśli libido jest wysokie, warto dojść z partnerem na szczyt przyjemności i cieszyć się nowymi, wyjątkowymi przeżyciami!


Na koniec można byłoby jeszcze poruszyć kwestię seksu oralnego w ciąży. Dla par, które również przed zapłodnieniem lubiły tę formę bliskości, a które nie mogą odbywać tradycyjnego stosunku, może on okazać się urozmaiceniem i sposobem na rozładowanie napięcia. Petting, połączony z seksem oralnym w ciąży, to naprawdę satysfakcjonująca metoda zbliżenia - zwłaszcza, że - jak już wcześniej zostało to wspomniane - narządy płciowe kobiety są w tym okresie znacznie wrażliwsze na bodźce.

Przeczytaj także: 
6 czynników wpływających na spadek libido,   zmysłowe gadżety dla par,   Starania o dziecko - jak nie zwariować, gdy nie udaje się zajść w ciążę od razu?,   Ile trwa średnio stosunek seksualny w Europie?,   Zaburzenia erekcji - wstydliwy problem,   Sildenafil - na problemy z erekcjąZdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
O zaburzeniach erekcji można mówić, jeśli mężczyzna nie może uzyskać i utrzymać wzwodu członka, który...
CZYTAJ
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, ale także i mężczyzny – o czym często...
CZYTAJ
Zdarza się, że kobieta, która karmi piersią chce stosować antykoncepcję. Niestety często nie wie, jaką...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia