Legalna apteka
2016-01-14
Dolegliwości i choroby

Sposoby na chrapanie

Chrapanie… przypadłość uciążliwa i dla chrapiącego i dla słuchających chrapania osób. Czy jest jakiś skuteczny sposób na chrapanie?

 Sposoby na chrapanie - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Przyczyny chrapania

Nos - W obrębie nosa chrapanie jest powodowane wszelkimi zmianami w przepływie powietrza. Niektóre z nich są tymczasowe i łatwo można je usunąć, np. alergiczny obrzęk śluzówki nosa czy przeziębienie, inne wymagają natomiast interwencji chirurgicznej (skrzywiona przegroda nosowa, przerost małżowin nosa, polipy)

Gardło - W obrębie gardła można znaleźć kilka przyczyn, które wywołują chrapanie.

 • Przerost migdałków, który ogranicza dostęp powietrza do górnych dróg oddechowych, co powoduje chrapanie.

 • Nieprawidłowości w budowie podniebienia miękkiego - zbyt wydłużone zmienia sposób przepływu powietrza i wpadając w wibracje, powoduje chrapanie.

 • Języczek opadający z podniebienia w stronę gardła wibruje, wywołując chrapanie.

Czynniki ryzyka

Leczenie tej uciążliwej przypadłości można zacząć od wyeliminowania niektórych czynników mających bardzo duży wpływ na jej powstanie. Należą do nich:

 • alkohol wypity przed snem,

 • leki nasenne lub uspokajające,

 • palenie tytoniu,

 • otyłość,

 • przyjmowanie leków rozluźniających mięśnie,

 • spanie na plecach.

 Do pozostałych czynników ryzyka należą: płeć męska oraz wiek 35 - 40 lat.

Leczenie chrapania

Chirurgiczne i ambulatoryjne - Aktualnie dostępnych jest wiele zabiegów stosunkowo szybko likwidujących większość przyczyn chrapania i przywracających komfort życia.

 • Operacja przegrody nosa.

 • Konchoplastyka, czyli korekcja małżowin nosowych.

 • Korekcja podniebienia miękkiego (wszczepienie implantów, koagulacja i plastyka podniebienia, skrócenie języczka).

 • Usunięcie migdałków podniebiennych.

 • Usunięcie migdałka gardłowego (tzw. trzeci migdał ) - zabieg wykonywany głównie u dzieci.

 Farmakologiczne :

 • Spray do gardła Snoreeze – działa przy pomocy mikroskopijnych kuleczek usztywniających wibrujące podniebienie i tym samym zmniejszających chrapanie. Na podobnej zasadzie działają listki Snoreeze przyklejane na podniebienie. Po rozpuszczeniu usztywniają je.

 • Spray do nosa Snoreeze – jeżeli przyczyną chrapania jest infekcja lub alergia, spray ten poprawia komfort snu i reguluje przepływ powietrza, zmniejszając dolegliwości. Preparat oparty na naturalnych olejkach roślinnych nawilża i ułatwia oddychanie przez wiele godzin dzięki dodatkowemu efektowi powolnego uwalniania składników. Wszystkie preparaty przeciwdziałające chrapaniu znajdziesz na stronie apteki https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/chrapanie,571.html.

 • Poduszka ortopedyczna – odpowiednie ułożenie odcinka szyjnego kręgosłupa i głowy pozwala zachować prawidłowy przepływ powietrza w czasie oddychania podczas snu.

 • Opaska na chrapanie – zakładana na podbródek podtrzymuje żuchwę i język, utrzymując prawidłowy przepływ powietrza.

 • Klipsy magnetyczne do nosa – działają na zasadzie stymulacji odpowiednich obszarów nosa, powstrzymując języczek i podniebienie przed wpadnięciem w drgania podczas wdechu.

***

Niestety pomimo tego, że chrapanie jest powszechną dolegliwością, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że może ono być objawem poważnych chorób. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy towarzyszy mu tzw. obturacyjny bezdech senny objawiający się zatrzymaniem oddychania na dłużej niż 10 sekund (czasem nawet ponad minutę) i licznymi nieświadomymi wybudzeniami. Nieleczony bezdech jest niebezpieczny i daje bardzo poważne powikłania w postaci nadciśnienia, udaru czy zawału serca. 

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Stres, choroby psychiczne, szybki i niehigieniczny tryb życia, praca zmianowa i przekraczanie stref czasowych to...
CZYTAJ
Zdrowy i spokojny sen to czynnik w znacznym stopniu wpływający na kondycję organizmu. Za jakość...
CZYTAJ
Żyjemy w ciągłym biegu – praca, dom, dzieci – obowiązki, obowiązki i jeszcze raz obowiązki....
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia