Legalna apteka
2021-01-29
Zdrowie mężczyzny

Stulejka u dorosłych – objawy, przyczyny, leczenie

Czym jest stulejka? To nieprawidłowość w budowie anatomicznej napletka, polegająca na zwężeniu jego ujścia, uniemożliwiająca odwiedzenie napletka poza żołądź lub znacząco utrudniająca tę czynność. Generalnie stulejka kojarzy się większości osób z przypadłością występującą u małych dzieci – niestety, zdarza się również u dorosłych mężczyzn – wówczas określa się ją mianem stulejki nabytej. Nieleczona, może generować wiele problemów – od bólu po stosunku, poprzez uniemożliwienie prowadzenia właściwej higieny intymnej, aż po infekcje i inne powikłania, takie jak choćby pojawienie się załupka na prąciu. Jak rozpoznać stulejkę, jakie są przyczyny jej powstawania i jak leczy się to schorzenie u osób dorosłych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

 Stulejka u dorosłych – dlaczego się pojawia i jak ją leczyć?
Spis treści

Jak rozpoznać stulejkę?

Objawy stulejki u osoby dorosłej są takie same, jak u dziecka, przy czym mężczyzna może obserwować je bardziej świadomie. O całkowitej stulejce u dorosłych mówimy wówczas, gdy niemożliwym jest odwiedzenie napletka poza żołądź, czyli główkę penisa (a dokładniej – poza rowek zażołędny). Stulejka niepełna występuje natomiast wówczas, gdy odwiedzenie napletka możliwe jest niecałkowicie (przykładowo – do połowy żołędzi), gdy napletek można odsunąć wyłącznie gdy penis nie znajduje się we wzwodzie lub odsunięcie napletka jest możliwe, jednak zaciska się on boleśnie tuż przy żołędzi. Każdy z tych objawów stulejki wymaga niestety interwencji lekarskiej, służącej poprawie jakości życia pacjenta – za pomocą wykonania zabiegu na stulejkę (o metodach leczenia stulejki piszemy w dalszej część artykułu).


Przyczyny stulejki

Jeśli wiemy już, czym jest stulejka, warto również poznać przyczyny jej występowania u dorosłych, by – w miarę możliwości – wyeliminować je z codziennego życia i zminimalizować ryzyko powstania tego schorzenia. U dzieci stulejka występuje pierwotnie i związana jest po prostu z taką, a nie inną budową anatomiczną. Do zwężenia ujścia napletka może natomiast u dorosłego dojść na skutek: 

 • niewłaściwej higieny penisa, czyli nieprawidłowego mycia żołędzi i nieusuwania mazi gromadzącej się od napletkiem, a składającej się z resztek moczu, nasienia, oraz zabrudzeń powstałych podczas całego dnia. W wyniku zaniedbań higienicznych w okolicach intymnych może pojawić się stan zapalny, prowadzący w efekcie do wspomnianego zwężenia ujścia napletka; 
 • urazów mechanicznych napletka (powstałych po wypadkach, intensywnej masturbacji lub po intensywnym stosunku seksualnym z nieostrożnym użyciem gadżetów erotycznych) i związanych z nimi zbliznowaceniach pojawiających się po gojeniu się urazów – skóra na napletku staje się mniej elastyczna i w związku z tym trudno jest ją „ściągnąć” z żołędzi; 
 • pośrednio – na skutek zamian w gospodarce węglowodanowej w organizmie, toczących się w przebiegu cukrzycy. W takiej sytuacji rany – również na prąciu - ciężej się goją (co doprowadza do nieprawidłowości w ich gojeniu i utraty elastyczności skóry napletka), a dodatkowo zwiększona częstotliwość infekcji układu moczowego u pacjentów z cukrzycą również nie będzie „pomagać” w gojeniu się stref intymnych.

Przyczyny stulejki są więc złożone i – niezależnie od tego, czy dana osoba jest w pełni zdrowa, czy choruje na schorzenie przewlekłe – powinna stosować podstawowe zasady higieny – regularnie, z użyciem dostosowanych do mycia miejsc intymnych produktów i z dbałością o „szczegóły” - a więc odwodząc napletek i myjąc również główkę penisa.


Powikłania stulejki u dorosłych

Tak jak przyczyny stulejki mogą być różne, tak również powikłania tego schorzenia mogą mieć różny przebieg. Najważniejszym jest jednak to, by od razu po zauważeniu objawów stulejki udać się do lekarza urologa, który będzie w stanie efektywnie rozwiązać nasz problem i przywrócić nam komfort życia. Powikłania nieleczonej stulejki u dorosłych to przede wszystkim: 

 • ból podczas stosunku i podczas wykonywania czynności higienicznych; 
 • częste infekcje intymne, nawracające stany zapalne prącia; 
 • ryzyko przeniesienia się infekcji od cewki moczowej w głąb organizmu – do pęcherza moczowego, nerek, a nawet do jąder; 
 • ryzyko powstania stanu nagłego, w którym konieczne będzie obrzezanie; 
 • ryzyko zadzierzgnięcia prącia lub powstania załupka; 
 • zwiększone ryzyko raka prącia.


Stulejka a załupek

Objawy stulejki niepełnej, czyli niemożność zsunięcia jej na żołądź we wzwodzie, może prowadzić do załupka, czyli schorzenia mylonego często ze stulejką u dorosłych. Po długim czasie zaciskania się napletka przy żołędzi, może dojść nawet do martwicy żołędzi i do konieczności jej amputacji. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który najprawdopodobniej postara się sprowadzić napletek na swoje miejsce w znieczuleniu miejscowym lub podda pacjenta korekcji napletka.


Leczenie stulejki – jak to wygląda u dorosłych?

U małych dzieci leczenie stulejki opiera się przede wszystkim na próbach odwodzenia napletka podejmowanych w ciepłej wodzie, przy czym u dorosłych mężczyzn ta metoda raczej się nie sprawdzi. Pacjenci kierowani są zwykle na leczenie operacyjne, polegające na: 

 • plastycznym poszerzeniu ujścia napletka;
 • nacięciu napletka w jednym miejscu;
 • usunięciu najwęższej części napletka;
 • w ostateczności – całkowitym usunięciu napletka (obrzezaniu).

Niemal każdy zabieg na stulejkę wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga długiej rekonwalescencji – okres rehabilitacyjny wynosi – w zależności od zakresu zabiegu – od dwóch do trzech tygodni. Należy wówczas dbać o miejsce pozabiegowe – dezynfekować je i zabezpieczać zgodnie z zaleceniami lekarza. W ciągu miesiąca od zabiegu na stulejkę należy również powstrzymać się od stosunków seksualnych, masturbacji i pobudzania okolic intymnych.

Wiedza o tym, jak rozpoznać stulejkę i jak wygląda leczenie tego schorzenia powinna być ogólnie dostępna dla wszystkich mężczyzn. Warto na koniec dodać, że nie należy wstydzić się tej przypadłości – szybka interwencja medyczna oraz krótka rekonwalescencja pozwolą na przywrócenie mężczyźnie komfortu życia seksualnego i codziennego.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Wbrew obiegowym opiniom to nie wyłącznie zdrowie przyszłej matki wpływa na planowaną ciążę, a później...
CZYTAJ
Właściwa higiena jest kluczowa dla poczucia komfortu, zdrowia i dobrego samopoczucia. Szczególnie wymagające są sfery intymne,...
CZYTAJ
Coraz więcej par ma problem z zostaniem rodzicami. Niektórym może się wydawać, że kłopoty z...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia