x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Dostawa za 0 zł dla wybranych produktów marek Panawit, Biotic Biome, Nature Pharm.⛅️☔️ Sprawdź! 👆
2022-01-03
Zdrowa skóra i uroda

Wrastające włoski po goleniu - jak temu zapobiegać i jak łagodzić podrażnienia po depilacji?

Stany zapalne po goleniu, podrażnienia i wrastające włoski to tylko niektóre ze „skutków ubocznych” depilacji, pojawiających się u kobiet zwłaszcza na nogach czy w okolicy bikini. Mogą one skutecznie zniechęcić do procesu pozbywania się niechcianych włosków, a także przysporzyć wiele bólu, a nawet… kompleksów. Na szczęście istnieją sposoby na wrastające włoski - zarówno takie, które łagodzą związane z tą sytuacją dolegliwości, jak i te mające na celu zapobieżenie wrastania włosków w przyszłości. Jakie to sposoby? Dlaczego po depilacji wrastają włoski? Czy istnieje metoda golenia, która pozwala na uniknięcie tego typu skutków? W jaki sposób dbać o skórę, by wrastające włoski po goleniu nie stanowiły już Twojego problemu? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z wrastaniem włosków po depilacji znajdziecie poniżej - zapraszamy do lektury!

 Wrastające włoski po goleniu i podrażnienia skóry to problem wielu kobiet
Spis treści

Jak rozpoznać wrastające włoski po goleniu?

Problem wrastających włosków po goleniu czy depilacji jest bardzo charakterystyczny i daje typowe objawy, dzięki którym można rozpoznać go niemalże bezbłędnie. Wrastające włosy po depilacji widać oczywiście gołym okiem - końcówka pojedynczego włoska kieruje się wówczas nie w górę, ale w odwrotną stronę - w głąb skóry, przez co staje się ukryta, a nasze oko obserwuje jedynie cienką kreseczkę - czyli zagięty, wrośnięty włosek.

Jak wygląda skóra z wrastającymi włoskami?

Oprócz efektu wizualnego opisanego powyżej, wrastającym włoskom po goleniu towarzyszą również stany zapalne. Po depilacji skóra jest bowiem uwrażliwiona i podatna zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na wnikanie bakterii - przez to okolice wrastającego włosa robią się czerwone, mogą być bolesne i zaognione. Podrażnienia po goleniu często uwzględniają również tworzenie się ropnych krostek (zazwyczaj dzieje się tak pod wpływem wniknięcia do mieszka włosowego wspomnianych już wcześniej bakterii). Stanom zapalnym po goleniu akompaniuje swędzenie, mrowienie, szczypanie, pieczenie, a niekiedy nawet ból w miejscu wrośnięcia czy zapalenie mieszków włosowych.

Dlaczego po depilacji wrastają włoski? Przyczyny zjawiska

To, dlaczego po depilacji wrastają włoski, zależy tak naprawdę od dwóch czynników - a mianowicie od osłabienia samych włosków oraz od zbyt grubej i twardej warstwy rogowej naskórka. Jak to wygląda w praktyce?

Kiedy pojedynczy, osłabiony włosek odrasta ze swojego mieszka, na jego drodze pojawiają się komórki naskórka, które musi przebić, by jego końcówka znalazła się na powierzchni skóry. W tym momencie mogą pojawić się jednak dwa problemy - jeśli sam włosek jest zbyt słaby, to nie „przebije się” przez skórę, a jego wzrost zwróci się w kierunku przeciwnym - wówczas następuje wrastanie włosa w skórę. Jeśli jednak włosek jest silny i mógłby bez problemu „wydostać się” na powierzchnię, to zatrzymać go może niezłuszczona, pogrubiona warstwa rogowa naskórka, a więc warstwa martwych komórek, które nie odpadły jeszcze w procesie regeneracji skóry.

Jak zapobiegać wrastaniu włosków?

Okazuje się więc, że wrastające włoski po goleniu są problemem dotyczącym osób z osłabionymi włosami, a także tych, które niewłaściwe dbają o skórę - co oznacza, że nie pomagają się jej złuszczyć. Warto tutaj także wspomnieć o wrastających włosach po depilacji bikini - w tym bowiem miejscu (a najczęściej w pachwinach) skóra marszczy się i zagina, mechanicznie uniemożliwiając włoskom prawidłowy wzrost. Na szczęście istnieją sposoby na wrastające włoski, które warto wdrożyć do swojej rutyny pielęgnacyjnej, by cieszyć się gładką skórą bez podrażnień!

Sposoby na wrastające włoski - łagodzenie podrażnień po goleniu

Jeśli wiesz już, dlaczego po depilacji wrastają włoski, możesz podjąć skuteczne działania w celu zniwelowania tego zjawiska, a także w celu ograniczenia podrażnień powstałych po goleniu czy depilacji. Na początek zdecydowanie warto zastosować następujące sposoby na wrastające włoski:

  • po goleniu lub depilacji wykonaj peeling ciała. Zwróć uwagę, by był on skomponowany na bazie cukru lub innych drobinek (mogą być to zmielone ziarna kawy czy kuleczki jojoby). Wystrzegaj się natomiast soli - może ona dodatkowo podrażnić mieszki włosowe i przyczynić się do zaczerwienienia, pieczenia i zaognienia skóry;
  • podrażnienia po goleniu będą zdecydowanie mniejsze, jeśli po całym zabiegu zastosujesz balsam, krem czy mleczko ze składnikami zmiękczającymi naskórek. Są to przede wszystkim oleje zawierające witaminę E, ale również mocznik, gliceryna, ceramidy czy masła roślinne;
  • stany zapalne po goleniu mogą pojawiać się pod wpływem tarcia - po takim zabiegu daj więc skórze „odpocząć” i zadbaj o to, by nie wskakiwać od razu w obcisłą bieliznę, spodnie czy rajstopy. Załóż ulubiony szlafrok i zrelaksuj się przy książce lub serialu - aż do wchłonięcia wcześniej nałożonego kosmetyku pielęgnacyjnego.

Co ważne - wrastające włosy po depilacji nigdy nie powinny być usuwane samodzielnie. Ich wyrywanie i skubanie może bowiem doprowadzić nie tylko do powstania ranek i blizn, ale również do zainfekowania takiego miejsca przez bakterie - warto więc powstrzymać się przed wykonywaniem tej czynności i dać czas skórze, by zregenerowała się samoistnie z drobną pomocą złuszczania i jej nawilżania od zewnątrz.

Jak pozbyć się wrastających włosków?

Przedstawione powyżej sposoby na wrastające włoski dotyczą tego, co można zrobić bezpośrednio po zabiegu golenia czy depilacji. Istnieją jednak metody, które warto wdrożyć do codziennej rutyny pielęgnacyjnej w celu ułatwienia włosom „przebijania się” przez naskórek. Długofalowe sposoby na wrastające włoski to przede wszystkim:

  • regularne złuszczanie naskórka - za pomocą peelingów kosmetycznych czy szczotkowania skóry specjalnymi szczotkami, przystosowanymi do poziomu wrażliwości ciała i jego reaktywności, a także do konkretnej partii skóry;
  • wypróbowanie i zmiana metody usuwania włosków - być może krem do depilacji czy wosk sprawdzi się u Ciebie lepiej, niż golenie nóg jednorazową maszynką? Przetestuj inne metody i znajdź najlepszą dla siebie;
  • częste wymienianie maszynek do golenia, których - jak sama nazwa wskazuje - powinno się używać jedynie raz. Tępe ostrza szarpią bowiem końcówki włosków, przez co przy odrastaniu nie są one tak efektywne w przebijaniu się przez skórę - a to bezpośrednio wpływa na zjawisko ich wrastania;
  • golenie włosków z poślizgiem - z wykorzystaniem kremów do golenia, pianek czy innych kosmetyków, dzięki którym maszynka będzie sunąć gładko po skórze i nie będzie powodować podrażnień;
  • zmiana kierunku golenia włosków - większość osób sunie maszynką „pod włos”, natomiast nieco dłuższe golenie włosów w odwrotną stronę („z włosem”) może dać naprawdę dobre efekty;
  • wypróbowanie depilacji laserowej, która pozwala na pozbycie się niechcianego owłosienia nawet na kilka miesięcy.

Pamiętaj, że wrastające włoski i podrażnienia po goleniu dotyczą naprawdę wielu kobiet - jeśli nie możesz poradzić sobie z nimi domowymi metodami, a dolegliwość ta staje się bardzo uciążliwa, udaj się po profesjonalną pomoc do gabinetu kosmetologicznego lub dermatologa - to miejsca, w których z pewnością znajdziesz zrozumienie i rozwiązanie swojego problemu!


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Z podrażnieniami po goleniu zmaga się wielu mężczyzn w różnym wieku, a ich przyczyną zwykle...
CZYTAJ
Depilacja to proces usuwania niechcianego owłosienia, który może być przeprowadzany na różne sposoby, zarówno w...
CZYTAJ
Szczotkowanie ciała na sucho to coraz bardziej popularna metoda na ujędrnienie skóry na udach, brzuchu,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia