• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2021-09-22
Zdrowie dziecka

Ząbkowanie u niemowląt. Jak uśmierzyć ból dziecka?

Ząbkowanie prędzej czy później czeka każde dziecko. Jest ono uciążliwe nie tylko dla malucha, lecz także jego rodziców. Towarzyszy mu bowiem ból. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, jak skutecznie jemu zaradzić. Jakie metody pozwalają na uśmierzenie bólu związanego z ząbkowaniem?


Na rynku istnieją gotowe produkty, które zostały stworzone z myślą o ząbkowaniu. Mają one za zadanie uśmierzać ból szybko i skutecznie. Czy takie preparaty rzeczywiście działają? Jak wpływają one na zdrowie dziecka?

 ząbkowanie u niemowląt
Spis treści

Najpopularniejsze metody radzenia sobie z bólem podczas ząbkowania

Podczas ząbkowania można korzystać z różnych sposobów, które pozwalają na uśmierzenie bólu. Najczęściej mówi się o takich metodach, jak:

 • podawanie jedzenia, które nadaje się do żucia, 
 • korzystanie z gryzaków, 
 • pocieranie dziąseł, 
 • przykładanie lodu,
 • przytulanie dziecka.

Wszystkie wspomniane metody okazują się skuteczne[1] , jednak powinny być one praktykowane w odpowiedni sposób. Pozwalają one na znaczne zmniejszenie objawów związanych z ząbkowaniem.


Zgodnie badaniami za najskuteczniejsze okazuje się korzystanie ze specjalnych gryzaków. Znaczenie ma również obecność matki przy dziecku oraz pocieranie dziąseł. Za najmniej skuteczne uznaje się podawanie pokarmu, który można żuć lub korzystanie z lodu.


Gryzienie jest najskuteczniejsze, jednak należy pamiętać, że przedmioty wkładane do buzy muszą być czyste. W innym przypadku istnieje ryzyko wystąpienia biegunki, która przez niektóre osoby jest uznawana za jeden z objawów ząbkowania.


Pomocne może okazać się gryzienie zimnych przedmiotów. Powodują one zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejszając stan zapalny. Nie można jednak korzystać ze zbyt twardej żywności, by nie spowodować uszkodzeń w dziąsłach.


Nierzadko ząbkowanie jest bardzo bolesne, dziąsła są podrażnione i każdy ich dotyk powoduje dyskomfort u dziecka, warto zrezygnować z twardego jedzenia i podawać dziecku jedynie miękkie pokarmy np. mleko matki, jogurty czy musy owocowe.


Często dziecko nie chce jeść ciepłych pokarmów, które powodują dodatkowe podrażnienie- trzeba dostosować się do malucha i podawać w tym trudnym okresie jedzenie chłodniejsze, niepodgrzane.


Zabawki idealne na ząbkowanie

Zdecydowanie najlepszym sposobem na radzenie sobie z bólem przy ząbkowaniu jest gryzienie różnych przedmiotów. W tym celu stworzono specjalne zabawki, które można stosować już od pierwszych miesięcy życia. Są one stworzone w taki sposób, by ułatwiać trzymanie, a jednocześnie pozwalać na łatwe gryzienie. Co ciekawe, często mają one także wbudowaną szczoteczkę lub grzechotkę, która sprawia, że korzystanie z zabawki staje się jeszcze przyjemniejsze[2] .


Takie produkty są idealnie dopasowane miękkością do dziąseł dzieci. Wykonuje się je z nietoksycznej, termoplastycznej gumy, która nie ulega zniszczeniu podczas korzystania przez dziecko. Na rynku znaleźć można również specjalne gryzaki wodne i elastyczne. Wybór jest naprawdę spory, a dzięki takim produktom można skutecznie poradzić sobie z objawami ząbkowania.


Gotowe preparaty na ząbkowanie

Na rynku znaleźć można gotowe środki stworzone z myślą o ząbkujących dzieciach. Ich skuteczność jest jednak wątpliwa, na co wskazują prowadzone badania[3] . Z tego powodu znacznie lepszym pomysłem jest stosowanie innych metod.


Ogólnodostępne preparaty występują w formie granulek, żeli, czopków czy maści. Wiele z nich ma działanie znieczulające, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Podawanie jakichkolwiek leków i maści farmakologicznych powinno być jednak skonsultowane z lekarzem. W innym przypadku takie preparaty mogą być niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Stosowanie środków przeciwbólowych do przecierania dziąseł wciąż jest jednak bardzo popularne[4] .


Istnieją także pasty stworzone z myślą o pierwszych zębach. Warto korzystać z nich w połączeniu z odpowiednią szczoteczką dołączoną do zestawu, która dodatkowo masuje dziąsła dziecka.


Objawy ząbkowania a warunki życia

Co ciekawe, na wystąpienie bólu związanego z ząbkowaniem może mieć wpływ wiele czynników. Mowa tu np. o ekspozycji matki na bierny dym tytoniowy. Podobnie jest także z aktywnym paleniem papierosów. Badania wykazały również, że na wystąpienie bólu w późniejszych miesiącach wpływało cesarskie cięcie zamiast naturalnego porodu czy niedobór witaminy D w osoczu. Oznacza to, że nawet czynniki we wczesnym okresie życia płodu wpływają na wystąpienie bólu podczas ząbkowania. Warto więc ograniczać ich działanie, by przeciwdziałać problemom w późniejszym czasie[5].


Przypisy:

 1. https://link.springer.com/article/10.1186/s12903-015-0070-2
 2. http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.psjd-8d027cb2-7adb-404e-b25c-b707dc00a7a0
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31562448/
 4. http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.psjd-8d027cb2-7adb-404e-b25c-b707dc00a7a0
 5. https://link.springer.com/article/10.1007/s00784-015-1658-2
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Obolałe, swędzące i zaczerwienione dziąsła. Płacz, niechęć do jedzenia, niespokojny sen, a niekiedy gorączka, to...
CZYTAJ
Duży wybór butelek dla niemowląt dostępnych na rynku może budzić wątpliwości, która z nich będzie...
CZYTAJ
Mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie, nawet gdy Twoje dziecko jest małe, jest bardzo...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia