• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2022-07-18
Dolegliwości i choroby

Zakrzepica. Czym jest i jak się objawia?

Podstępna choroba, która pojawia się nagle, choć przez długi czas nie daje objawów, a w skutkach może być śmiertelna – zastanawiasz się, o czym mowa? O zakrzepicy, przez którą każdego roku pół miliona Europejczyków traci życie. Najczęściej są to osoby starsze, które długotrwale przebywały w łóżku. Na szczęście można zapobiec jej rozwojowi. Warto więc wiedzieć, co to jest zakrzepica i jakie daje objawy.

 Zakrzepica – co to jest?
Spis treści

Zakrzepica – co to jest?

W prawidłowo funkcjonującym organizmie krew swobodnie przepływa przez cały układ krwionośny. Jednak wystarczy drobne zaburzenie na dowolnym etapie, aby w żyłach zaczął rozwijać się stan zapalny i uszkodził nabłonek. W odpowiedzi na to organizm próbuje bronić się przed utratą krwi, więc pobudza płytki krwi do pracy. Komórki te gromadzą się do ścian żył, w efekcie tworząc zakrzep, który prowadzi do zwężenia ścian naczyń krwionośnych i utrudnień w przepływie krwi.


Tym właśnie jest zakrzepica lub, innymi słowy, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, nazywana także potocznie zapaleniem żył. Choroba zazwyczaj pojawia się on w kończynach dolnych, ale może niespodziewanie rozwinąć się we wszystkich naczyniach, nawet w żyle wrotnej.


Wyróżnia się kilka rodzajów zapalenia żył. Wśród najbardziej popularnych wymienia się zakrzepicę:

 • żył powierzchniowych – towarzyszy zazwyczaj żylakom; obejmuje głównie żyły, które występują tuż pod powięzią;
 • żył głębokich – dotyczy głównie układu żylnego kończyn dolnych.

Co ważne, zakrzepicę można nabyć także w ciąży. Wtedy problem dotyczy głównie odcinka biodrowo-udowego, a jego przyczyną jest nacisk macicy na okoliczne naczynia i narządy.

Zakrzepica – jakie daje objawy?

Zachorowanie na zakrzepicę wiąże się z ryzykiem, że skrzep spowoduje w końcu np. zator tętnicy płucnej, co bezpośrednio doprowadzi do śmierci. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać wczesne objawy choroby. Wśród najbardziej charakterystycznych objawów zakrzepicy wymienia się połyskliwą, cienką skórę z ciemnogranatowymi przebarwieniami. Zazwyczaj pokrywają one całe nogi i są bardzo widoczne, przez co wiele osób się ich wstydzi.


Jednak to nie jedyne dolegliwości, jakie mogą się pojawić na skutek zakrzepicy. Chorobie towarzyszyć mogą także:

 • nieustępujące skurcze mięśni – powinny nasilać się, gdy zginasz stopę i naciskasz na podeszwę. Mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie;
 • obrzęk – zazwyczaj opuchlizna występuje w okolicy kostek, podudziu lub udzie;
 • ciepło i zaczerwienienie – pojawia się jako efekt powstania stanu zapalnego naczynia w danym miejscu;
 • stan podgorączkowy lub gorączka do 40°C – związana z rozwinięciem się stanu zapalnego,
 • owrzodzenia, które trudno się goją i nawracają – mogą pojawić się nawet po kilku latach od wyleczenia choroby.

Jeśli zauważysz choćby jeden z tych symptomów u siebie, który nie zniknie mimo upływu czasua nie, niezwłocznie zgłoś się do lekarza. W przypadku zakrzepicy bardzo ważne jest, aby jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. Dzięki temu nie dojdzie do powstawania nadmiernej ilości zakrzepów, które mogłyby zablokować naczynia krwionośne.

Przyczyny zakrzepicy – co powoduje powstawanie zatorów?

Na rozwój zakrzepicy szczególnie narażone są osoby powyżej 40. roku życia i prowadzące siedzący tryb życia. Mniej więcej od tego okresu dochodzi do zmniejszenia elastyczności żył przy jednoczesnym zwiększaniu ich grubości. To z kolei może prowadzić do uszkodzenia zastawek i powstawania zakrzepów.


Wśród innych czynników wymienia się:

 • choroby nowotworowe,
 • nadmierną krzepliwość krwi,
 • zażywanie środków antykoncepcyjnych i łagodzących objawy przekwitania,
 • przyjmowanie leków na zawał, udar, przewlekłą białaczkę, reumatyzm i astmę,
 • operacje chirurgiczne,
 • urazy,
 • długotrwałe unieruchomienie,
 • ciążę,
 • otyłość,
 • niewłaściwa dieta,
 • spożywanie kawy i alkoholu,
 • palenie papierosów.

Znaczenie mają także takie drobne rzeczy jak zakładanie nogi na nogę podczas siadania czy noszenie zbyt ciasnej odzieży. To powoduje długotrwały nacisk na żyły, w efekcie czego dochodzi do ich uszkodzenia.


Pamiętaj! Zakrzepica może pojawić się w najmniej spodziewanym momencie. Dlatego nie bagatelizuj żadnych objawów, tylko zacznij działać! Im szybciej, tym lepiej dla Twojego zdrowia, a nawet życia.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Uczucie ciężkich nóg najczęściej pojawia się latem. Przeważające w tym czasie wysokie temperatury sprzyjają rozszerzaniu...
CZYTAJ
Wyroby uciskowe to wyroby medyczne, które pomagają usprawnić przepływ krwi w żyłach i limfy w...
CZYTAJ
Zakrzepica w ciąży, żylaki, uczucie ciężkości nóg - wszystkie te dolegliwości, które często dotykają przyszłych...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia