2023-06-19
Dolegliwości i choroby

Zapalenie krtani - przyczyny, pierwsza pomoc i sposoby zapobiegania

Zapalenie krtani jest stanem zapalnym górnych dróg oddechowych, który objawia się charakterystycznym, szczekającym kaszlem, często prowadzi do chrypki lub utraty głosu. Zwykle jest spowodowane infekcją wirusową lub reakcją alergiczną, ale może również wynikać z nadmiernego obciążenia strun głosowych, a u niemowląt – z wiotkości krtani będącej efektem niedojrzałej budowy elementów chrzęstnych narządu. Pierwsza pomoc przy ataku szczekającego kaszlu obejmuje nawilżanie gardła oraz dostęp do zimnego powietrza, które obkurczając krtań ułatwia oddychanie. Leczenie zapalenia krtani zależy od jego przyczyny, którą lekarz ustala na podstawie wywiadu medycznego oraz badania przedmiotowego.

 Przyczyny nawracającego zapalenia krtani
Spis treści

Przyczyny nawracającego zapalenia krtani

Zapalenie krtani może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak: infekcje wirusowe, wiotkość krtani wynikająca z jej niedojrzałości, nadużywanie głosu, refluks, żołądkowo-przełykowy, alergie czy substancje drażniące.

 • W większości przypadków, zapalenie krtani jest wynikiem infekcji wirusowej (rzadziej infekcje bakteryjne), takiej jak przeziębienie lub grypa.
 • U niemowląt nawracające stany zapalne krtani wynikają z niedojrzałości tego narządu. Wiotkość krtani ustępuje zwykle samoistnie w miarę jak niemowlę rośnie zmniejszając tym samy częstotliwość występowania choroby.
 • Głośne mówienie, śpiewanie, krzyki lub długotrwałe używanie głosu może prowadzić do zapalenia krtani. To jest często nazywane zapaleniem krtani zawodowym i jest szczególnie powszechne wśród osób, które używają swojego głosu zawodowo, jak nauczyciele czy piosenkarze.
 • U osób cierpiących na refluks żołądkowo-przełykowy kwas z żołądka wraca do przełyku i krtani, co może prowadzić do podrażnienia i zapalenia.
 • Do zapalenia krtani mogą również prowadzić alergie, które powodując ciągłe kichanie, kaszel lub inne reakcje, które mogą podrażniać krtań.
 • Kurz, chemikalia, dym i zanieczyszczone powietrze mogą podrażniać krtań i prowadzić do zapalenia górnych dróg oddechowych.

Niezależnie od czynników, każdy przypadek zapalenia krtani powinien zostać skonsultowany z lekarzem, postawi ostateczną diagnozę, oceni stan zdrowia i zaleci odpowiednie postępowanie.

Zapalenie krtani – pierwsza pomoc i sposoby leczenia

Pierwsza pomoc w przypadku zapalenia krtani to przede wszystkim łagodzenie objawów i wsparcie naturalnej zdolności organizmu do walki z infekcją. W przypadku podejrzenia zapalenia krtani u niemowląt i małych dzieci należy natychmiast skorzystać z pomocy medycznej. Krtań dziecka ma nieco inną budowę i położenie. Tkanka podśluzowa krtani u maluchów, zwłaszcza w części podgłośniowej, jest luźniejsza, posiada więcej naczyń krwionośnych i limfatycznych, przez co automatycznie jest bardziej podatna na obrzęk, który może powodować poważne problemy z oddychaniem. Pierwsza pomoc w zapaleniu krtani u dzieci powinna zatem obejmować wezwanie lekarza oraz zmniejszenie obrzęku krtani poprzez inhalacje bądź dostęp do zimnego powietrza (wyniesienie na dwór, balkon, otworzenie zamrażalnika).


Leczenie zapalenia krtani zależne jest od przyczyny powstania stanu zapalnego. W przypadku infekcji wirusowej, której dodatkowo towarzyszy ból i gorączka warto podać choremu paracetamol bądź ibuprofen, który poza działaniem przeciwbólowym i regulującym temperaturę ciała, dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne. W przebiegu alergicznego zapalenia krtani konieczne może być podanie leku przeciwhistaminowego. Jeśli cierpimy na nawracające zapalenie krtani, warto wyposażyć się w nebulizator, dzięki któremu przeprowadzimy łagodzącą inhalację z soli fizjologicznej bądź podamy przepisany przez lekarza lek wziewny o działaniu przeciwzapalnym (np. glikokortykosteroidy). Pamiętajmy również, by starać się jak najmniej mówić, a jeżeli to konieczne, rozmawiajmy cicho. Ważne jest również systematyczne nawilżanie garda poprzez dostarczanie dostatecznej ilości płynów (unikając bardzo gorących bądź bardzo zimnych napojów oraz alkoholu), stosowanie inhalacji oraz powlekających błonę śluzową gardła pastylek na bazie olejków roślinnych czy porostu islandzkiego.

Jak zapobiegać nawracającym zapaleniom krtani?

Zapobieganie zapaleniu krtani wiąże się zazwyczaj z utrzymaniem ogólnego zdrowia i unikaniem czynników, które mogą podrażniać krtań lub obciążać struny głosowe.

 • Zapalenie krtani jest często spowodowane przez wirusy, które mogą być przenoszone przez kontakt ręka-usta. Częste i dokładne mycie rąk jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zapobieganie infekcjom wirusowym.
 • Dym tytoniowy jest jednym z czynników drażniących, zatem palenie papierosów może prowadzić do przewlekłego zapalenia krtani. Unikanie palenia jest jednym z najważniejszych kroków, które możesz podjąć, aby chronić się przed nawracającym szczekającym kaszlem.
 • Utrzymywanie nawilżenia może pomóc chronić struny głosowe i krtań przed podrażnieniem, warto więc dbać o systematyczne nawadnianie oraz stosować olejki łagodzące podrażnienia gardła czy pastylki do ssania powlekające błonę śluzową gardła.
 • Krzyk, śpiewanie, głośne mówienie lub mówienie przez długi czas bez przerwy mogą obciążać struny głosowe i prowadzić do zapalenia krtani. Aby uchronić się przed zapaleniem krtani unikaj nadmiernego obciążenia strun głosowych.
 • Osoby cierpiące na refluks żołądkowo-przełykowy powinny wdrożyć leczenie, które zapobiegnie cofaniu się drażniących kwasów żołądkowych drażniących.
 • Zmiana nawyków żywieniowych może pomóc wzmocnić system odpornościowy i zapobiegać infekcjom.
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Ból gardła to częsta przypadłość zarówno wśród dzieci, jak i osób dorosłych. Niezależnie od przyczyny,...
CZYTAJ
Choroby skóry to problem, z którym zmaga się spora część społeczeństwa. Ich występowanie obniża komfort...
CZYTAJ
Ostre zapalenie migdałków, znane jako angina, jest częstą przypadłością dzieci oraz dorosłych. Objawy choroby są...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia