• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2023-09-02
Dolegliwości i choroby

Zatkane ucho – przyczyny, leczenie i zapobieganie

Zatkanie ucha to dolegliwość, która może wydawać się błaha, ale jej wpływ na codzienne funkcjonowanie może być bardzo uciążliwy. Zatkane ucho wpływa na osłabienie słuchu, problemy z równowagą oraz może prowadzić do znaczącego dyskomfortu czy nawet bólu. Problem ten może mieć różnorodne przyczyny, od nagromadzenia woskowiny po infekcje. Znajomość przyczyn tego stanu oraz typowych dla zatkanego ucha objawów może ułatwić diagnozę, przyspieszyć leczenie oraz pomóc w prawidłowej opiece nad swoim słuchem i unikaniu tego nieprzyjemnego problemu.

 Zatkane ucho
Spis treści

Przyczyny zatkanego ucha

Zatkanie ucha może mieć wiele przyczyn, a zrozumienie, co może prowadzić do tego stanu, jest kluczem do skutecznego leczenia i zapobiegania. Do przyczyn zatkanego ucha należą między innymi: nagromadzenie woskowiny, infekcje, zmiany ciśnienia, ciało obce, alergie, zmiany anatomiczne i guzy, choroby skórne, substancje chemiczne oraz proces starzenia się.

 • Nagromadzenie woskowiny: woskowina jest naturalnie produkowana przez gruczoły w uchu, aby chronić je przed zanieczyszczeniem i bakteriami. Jednak nadmierne gromadzenie się może prowadzić do zatkania.
 • Infekcje ucha: infekcje, zwłaszcza w uchu środkowym, mogą powodować zatkanie z powodu obrzęku i nagromadzenia płynu.
 • Zmiany ciśnienia: zatkanie ucha może wystąpić podczas lotów samolotem, nurkowania lub jazdy w górach z powodu różnic w ciśnieniu atmosferycznym.
 • Ciała obce: wprowadzenie ciał obcych może prowadzić do zatkania.
 • Alergie: Obrzęk błon śluzowych wywołany alergią może powodować zatkanie ucha.
 • Zmiany anatomiczne i guzy: nieprawidłowości w budowie ucha lub obecność guzów może prowadzić do zatkania.
 • Choroby skórne: niektóre choroby skórne, które wpływają na ucho zewnętrzne, mogą prowadzić do zatkania przez nadmierną produkcję skóry i łuszczące się komórki.
 • Leki i inne substancje chemiczne: niektóre substancje mogą prowadzić do zatkania ucha, działając drażniąco na błonę śluzową.
 • Starzenie się: proces starzenia się może prowadzić do zmian w produkcji woskowiny i elastyczności tkanek, co również może sprzyjać zatkanemu uchu.

Rozpoznanie konkretnej przyczyny może wymagać konsultacji z lekarzem specjalistą, takim jak laryngolog. Zrozumienie przyczyny zatkania jest kluczem do skutecznego leczenia i może pomóc w uniknięciu dalszych problemów związanych z tym stanem.

Objawy zatkanego ucha

Objawy zatkanego ucha mogą się różnić w zależności od przyczyny, istnieje jednak kilka powszechnych oznak, które mogą sugerować tę dolegliwość.

 • Utrata słuchu: może być częściowa lub całkowita i często odczuwana tylko w jednym uchu. Jest to często najbardziej zauważalny objaw zatkanego ucha
 • Poczucie pełności lub ciśnienia: zatkanie może prowadzić do uczucia, że ucho jest "pełne" lub że coś zablokowało kanał słuchowy.
 • Ból lub dyskomfort: zależnie od przyczyny, zatkanie może powodować ból o różnym nasileniu, od lekkiego dyskomfortu do intensywnego bólu.
 • Szumy uszne: niektórzy pacjenci zgłaszają szumy, brzęczenie lub inne dźwięki, które nie pochodzą z otoczenia.
 • Zawroty głowy lub trudności z równowagą: w niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy zatkanie wpływa na ucho środkowe, może wystąpić utrata równowagi.
 • Wydzielina z ucha: wydzielina może być wodnista, śluzowata, krwawa lub ropna, w zależności od przyczyny zatkania.
 • Swędzenie: zwłaszcza gdy przyczyną jest alergia, infekcja grzybicza lub nadmierna woskowina.
 • Zmiany w percepcji dźwięku: dźwięki mogą być zniekształcone lub słyszane ciszej, nawet jeśli nie ma znacznej utraty słuchu.
 • Odbijanie dźwięków: w niektórych przypadkach dźwięki mogą odbijać się w uszach, tworząc echo. Objawy te mogą występować samodzielnie lub w różnych kombinacjach i mogą mieć różne nasilenie.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy skonsultować się z lekarzem, który może dokładnie ocenić sytuację i zaproponować odpowiednie leczenie.

Rozpoznanie zatkanego ucha

Rozpoznanie zatkanego ucha jest procesem, który zwykle obejmuje: wywiad lekarski, badanie fizykalne, testy słuchu, badania obrazowe oraz testy alergiczne.

 • Wywiad lekarski: lekarz zdania pytania dotyczące objawów, takich jak ból, utrata słuchu, uczucie pełności w uchu, czy jakiekolwiek inne dolegliwości. Może również pytać o niedawne choroby, alergie, czy ekspozycję na ekstremalne ciśnienie, takie jak nurkowanie czy latanie samolotem.
 • Badanie fizykalne: najważniejszym narzędziem w diagnozowaniu zatkanego ucha jest otoskop, który pozwala lekarzowi spojrzeć bezpośrednio do kanału słuchowego i na błonę bębenkową. Lekarz może szukać oznak zatkania woskowiną, obrzęku, infekcji, czy obecności ciał obcych.
 • Testy słuchu: w niektórych przypadkach audiolog może przeprowadzić testy słuchu, aby ocenić, czy i w jakim stopniu zatkanie wpłynęło na zdolność słyszenia.
 • Badania obrazowe: choć to rzadkie, w pewnych sytuacjach mogą być wymagane badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa (CT) czy rezonans magnetyczny (MRI), aby zidentyfikować przyczynę zatkania, zwłaszcza jeśli podejrzewa się guz lub inną poważną nieprawidłowość.
 • Testy alergiczne: jeśli lekarz podejrzewa alergie jako przyczynę zatkania, mogą być konieczne testy alergiczne. Rozpoznanie zatkanego ucha zwykle jest proste i może często odbywać się podczas jednej wizyty u lekarza.

Ważne jest, aby nie próbować samodzielnie diagnozować ani leczyć zatkanego ucha, ponieważ niewłaściwe leczenie może prowadzić do dalszych komplikacji.

Metody leczenia zatkanego ucha

Leczenie zatkanego ucha zależy od konkretnej przyczyny problemu. Zazwyczaj ogranicza się do usunięcia woskowiny, wyleczenia infekcji bądź alergii, w rzadkich przypadkach wymaga interwencji chirurgicznej.

 • Usunięcie woskowiny: dostępne bez recepty krople do uszu mogą pomóc w rozpuszczeniu nagromadzonej woskowiny; lekarz laryngolog może także przepłukać ucho przy użyciu strzykawki.
 • Leczenie Infekcji: jeśli przyczyną jest bakteryjna infekcja ucha, lekarz może przepisać antybiotyki; dla zmniejszenia obrzęku i zapalenia mogą być zastosowane krople steroidowe.
 • Wyrównanie ciśnienia: jeśli przyczyną zatkanego ucha są zmiany ciśnienia, w jego wyrównaniu pomóc może ziewanie, żucie gumy bądź zastosowanie rurki wentylacyjnej.
 • Usunięcie ciał obcych: jeśli ucho zostało zatkane przez ciało obce, lekarz może je usunąć przy użyciu specjalistycznych narzędzi.
 • Leczenie alergii: jeśli alergie są przyczyną zatkanego ucha, lekarz może przepisać leki antyhistaminowe lub inne terapie alergiczne.
 • Interwencje chirurgiczne: w rzadkich przypadkach, takich jak guzy, może być konieczna operacja.

Ważne jest, aby nie próbować leczyć zatkanego ucha samodzielnie bez konsultacji z lekarzem, zwłaszcza jeśli problem jest poważny lub utrzymuje się przez dłuższy czas. Nieodpowiednie leczenie może prowadzić do dalszych komplikacji, w tym trwałej utraty słuchu.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Uszy są jednym z najważniejszych organów ciała, które umożliwiają odbieranie bodźców słuchowych, dlatego należy dbać...
CZYTAJ
Zapalenie ucha zewnętrznego, które bardzo często nazywane jest uchem pływaka, to choroba wywoływana głównie przez...
CZYTAJ
Ból ucha to powszechna dolegliwość, która może wystąpić w różnym wieku, zarówno u dzieci, jak...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia