2022-09-15
Dolegliwości i choroby

Zatkane uszy w trakcie lotu samolotem. Co stosować?

Czy podróżując samolotem często „tracisz słuch”? Dla niektórych osób lot jest to nie do zniesienia z powodu zatkanych uszu. Dla innych to bardziej drobny dyskomfort, który ustępuje w ciągu kilku minut od rozpoczęcia podróży. Jednak czasami trwa dłużej, więc warto poznać kilka metod, które łagodzą ból i ucisk w uchu oraz głowie.

 Dlaczego mam zatkane uszy w trakcie lotu samolotem?
Spis treści

Dlaczego mam zatkane uszy w trakcie lotu samolotem?

Dyskomfort, który odczuwasz w uszach podczas lotu samolotem, jest związany ze zmianą wysokości. Część ucha wewnętrznego zwana trąbką Eustachiusza, czyli mały kanał za błoną bębenkową, pomaga wyrównać ciśnienie między powietrzem zewnętrznym i wewnętrznym. W większości przypadków, gdy jesteś na stałej wysokości, ciśnienie pozostaje takie samo. Jednak jej zmiana powoduje również zmianę ciśnienia powietrza.


Dlatego, jeśli szybko wznosisz się lub opadasz, jak w samolocie lub nawet w windzie, trąbka Eustachiusza nie nadąża za szybkimi zmianami, a ciśnienie rośnie i powoduje ból. Do tego oczywiście pojawia się nieprzyjemne uczucie zatkanego ucha. Pomimo stabilizatora ciśnienia, w który wyposażony jest każdy samolot, zmiana ciśnienia jest bardzo gwałtowna. Do tego stopnia, że powietrze uwięzione w uchu wewnętrznym nie ma wystarczająco dużo czasu, by przystosować się do zmienionego ciśnienia atmosferycznego. Wówczas dochodzi do zatkania uszu.

Co stosować na zatkane uszy podczas lotu samolotem?

Istnieje kilka sposobów na osiągnięcie równowagi ciśnienia w uszach. Najpopularniejsze jest żucie gumy lub najlepiej twardych pokarmów, takich jak jabłka lub marchewki. Ten sposób doskonale pozwala zrównoważyć nacisk w uchu, ponieważ żucie zmusza mięśnie twarzy do ruchu, a połykanie pomaga zmniejszyć uczucie zatkania uszu. Jednak niektórzy eksperci odradzają ten sposób, zwłaszcza u osób skłonnych do obrzęków ciała. Podczas żucia połykane jest powietrze, co może powodować dodatkowe obrzmienia. Dlatego zaleca się alternatywne metody wyrównywania ciśnienia, takie jak ziewanie lub manewr Valsalvy i Toynbee.

Możesz wykorzystać poniższe wskazówki do odetkania uszu w trakcie lotu samolotem.

  • Sprowokuj ziewanie. Wymuszanie ziewania to ruch, który aktywuje kości i mięśnie twarzy, uwalniając trąbkę Eustachiusza i sprzyjając równowadze nacisku. Z dziećmi możesz w trakcie lotu zagrać w gry, w których będą rysować ziewające twarze lub naśladować zwierzęta, o których wiadomo, że szeroko otwierają usta, takie jak aligatory, niedźwiedzie lub lwy.
  • Wykonaj manewr Valsalvy (weź wdech, zaciśnij nos palcami, zamknij usta i powoli wydmuchuj powietrze) lub manewr Toynbee (weź wdech, zaciśnij nos palcami, zamknij usta i powoli przełykaj). 
  • Użyj gorącego kompresu. Ciepło koło ucha zwykle łagodzi ból spowodowany uciskiem. Wystarczy przyłożyć na około dziesięć minut chusteczkę namoczoną w ciepłej wodzie, o którą możesz poprosić stewardessę. 
  • Zastosuj dostępne spraye. Możesz użyć aerozoli do nosa i kropli do uszu, które są dostępne do kupienia w aptece. Stosuje się je w celu złagodzenia dyskomfortu spowodowanego zatkaniem uszu podczas lotu.
  • Włóż zatyczki. Możesz również kupić specjalne zatyczki do uszu, które pomogą Twoim uszom wolniej przystosowywać się do zmian ciśnienia i zapobiegną zatkaniu oraz bolesnym uciskom w uszach.

Co robić, kiedy zatkanie uszu nie ustępuje?

Kiedy zatkanie uszu utrzymuje się i nie znika po wyrównaniu ciśnienia, a do tego towarzyszy mu ból, swędzenie lub zawroty głowy, może to wskazywać na problem zdrowotny, który wymaga leczenia. Infekcje ucha mogą powodować uczucie zatkania i upośledzenie słuchu z powodu zapalenia w przewodzie słuchowym, które utrudnia przechodzenie dźwięków.


Zapaleniu ucha może towarzyszyć gorączka, swędzenie, a nawet wyciek płynu. Może się to zdarzyć w każdym wieku, ale bardzo często występuje u dzieci. Lot samolotem z rozwiniętym stanem zapalnym ucha może spowodować silny ból. Ponadto konieczne jest obserwowanie innych przyczyn zatkania ucha. W przewodzie słuchowym znajdują się gruczoły łojowe odpowiedzialne za produkcję woskowiny. Jej nadmiar może również powodować uczucie zatkania ucha.


W celu oceny i zdiagnozowania chorób uszu należy udać się do laryngologa.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
IBS (irritable bowel syndrome), czyli zespół jelita drażliwego jest przewlekłą chorobą przewodu pokarmowego o charakterze...
CZYTAJ
Wzmożona utrata włosów, prowadząca do ich znacznego przerzedzenia, nie zawsze ma wymiar wyłącznie estetyczny. Tak...
CZYTAJ
Wdowi garb (inaczej określany jako bawoli kark, garb szyjny lub garb tłuszczowy) to deformacja pojawiająca...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia