• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2021-03-01
Porady

Jak działa cytyzyna i czy warto ją stosować w procesie rzucania palenia?

Skuteczne rzucanie palenia to nie lada wyzwanie! Aby wyrwać się ze szpon nałogu, warto poszukać wsparcia. Niektórzy odnajdują je w aktywności fizycznej, inni - w przekąskach, a jeszcze inni - u psychologa lub psychoterapeuty. Z pomocą mogą przyjść również preparaty farmaceutyczne, takie jak plastry czy gumy do żucia z nikotyną. Niestety, to ostatnie rozwiązanie wciąż wiąże się z dostarczaniem do organizmu uzależniającej substancji. Na rynku dostępne są jednak skuteczne leki na rzucanie palenia, których skład oparty jest na cytyzynie - substancji imitującej wpływ nikotyny na organizm. Jak działa cytyzyna i czy warto po nią sięgać w procesie rzucania palenia? O tym poniżej - zapraszamy do lektury tekstu!

 Skuteczny lek na rzucanie palenia - poznaj Recigar!
Spis treści

Objawy głodu nikotynowego - największy wróg w rzucaniu nałogu

Największą przeszkodą w rzucaniu palenia okazują się być objawy głodu nikotynowego oraz obawa przed ich doświadczeniem. Co składa się na te uciążliwe symptomy? Można wyróżnić wiele ich rodzajów, a w tym: 

  • fizjologiczne objawy głodu nikotynowego, takie jak senność, znużenie, drżenie rąk, wzmożone pocenie się; 
  • psychologiczne objawy głodu nikotynowego, takie jak rozdrażnienie, niemożność skupienia się, zdenerwowanie, spadek nastroju, a nawet lęki.

Taki podział objawów głodu nikotynowego wyraźnie wskazuje na dwa rodzaje uzależnienia, a mianowicie uzależnienie fizyczne i psychiczne. Tak naprawdę łatwiej jest zwalczyć ten pierwszy rodzaj uzależnienia, ponieważ czas półtrwania nikotyny w organizmie wynosi około 2 godziny po wypaleniu ostatniego papierosa, a lekarze szacują, że całkowite oczyszczenie organizmu z tej substancji zabiera czas około 2 tygodni. Dużo cięższe dla pacjenta jest wyjście z uzależnienia psychicznego. Jeśli do tej pory papieros łączony był z przyjemnymi wydarzeniami - spotkaniem towarzyskim, przerwą w pracy, spożywaniem posiłków czy relaksem, wówczas świadoma rezygnacja z dostarczania sobie tej „przyjemności” może być naprawdę trudna. Tutaj może jednak pomóc działanie cytyzyny, zawartej w skutecznych lekach na rzucanie palenia.


Skuteczny lek na rzucanie palenia, czyli jak działa cytyzyna?

Aby zrozumieć działanie cytyzyny, warto wiedzieć, jaki wpływ na organizm ma nikotyna. Każdy człowiek posiada w swoim organizmie receptory nikotynowe, które - po dostarczeniu tej substancji - reagują w określony sposób. Dzięki ich aktywności rozszerzone zostają naczynia krwionośne, a także podnosi się ciśnienie. Wszystko to sprawia, że - na początku „przygody” z papierosami, człowiek odczuwa delikatne zamroczenie i przyjemne uczucie odprężenia. W miarę upływu czasu, gdy przyzwyczajamy się do tego efektu, papierosy po prostu pobudzają organizm (mitem jest więc stwierdzenie, że nikotyna relaksuje i pomaga się odstresować - wywołuje ona bowiem wprost przeciwny efekt).


Jakie jest więc działanie cytyzyny? Dokładnie takie samo, jak nikotyny - łączy się ona bowiem z tymi samymi receptorami, co wspomniana nikotyna. Podawana w niewielkich dawkach imituje zaspokojenie głodu nikotynowego, a w dużych - może spowodować poważne powikłania. Na szczęście skuteczne rzucanie palenia z wykorzystaniem leków z cytozyną jest całkowicie bezpieczne i możliwe do samodzielnego przeprowadzenia. Jednym z takich leków jest Recigar - poniżej przedstawiamy schemat dawkowania oraz procedurę zażywania preparatu, która ma doprowadzić do zniwelowania objawów głodu nikotynowego i do skutecznego rzucenia palenia już po… 25 dniach - bez nerwów, stresu, drżenia rąk i innych, nieprzyjemnych skutków odstawienia nikotyny.


Recigar - dawkowanie i działanie

Recigar to skuteczny lek na rzucanie palenia, opierający swoje działanie na cytyzynie - substancji imitującej działanie nikotyny. Sprawdzi się więc w terapii uzależnienia u wszystkich tych osób, które mają silne postanowienie rzucenia palenia, a jednocześnie nie chcą stosować preparatów zawierających czystą nikotynę (plastry, gumy do życia, spraye podawane do jamy ustnej). Co jest najważniejsze przy stosowaniu preparatu Recigar? Dawkowanie! Terapia, oprócz silnej woli i przygotowania się psychicznego do rzucania palenia, polega też na regularnym przyjmowaniu leku oraz „trzymaniu się” schematu zawartego w ulotce. Co ważne, osoba poddająca się farmakoterapii w celu zwalczenia nałogu powinna całkowicie zrezygnować z palenia w piątym dniu kuracji - to bardzo istotne dla osiągnięcia pożądanego efektu. Jak brać lek Recigar? Dawkowanie wygląda następująco: 

  • od 1 do 3 dnia kuracji - 1 tabletka co 2 godziny (maksymalna dawka dzienna to 6 tabletek); 
  • od 4 do 12 dnia kuracji - 1 tabletka co 2,5 godziny (maksymalna dawka dzienna to 5 tabletek); 
  • od 13 do 16 dnia kuracji - 1 tabletka co 3 godziny (maksymalna dawka dzienna to 4 tabletki); 
  • od 17 do 20 dnia kuracji - 1 tabletka co 5 godzin (maksymalna dawka dzienna to 3 tabletki); 
  • od 20 do 25 dnia kuracji - 1 lub 2 tabletki na dobę (maksymalna dawka dzienna to 2 tabletki).

Recigar z cytyzyną to skuteczny lek na rzucanie palenia, który pomógł już wielu osobom w pozbyciu się nałogu rujnującego zarówno zdrowie, jak i finanse palaczy. Jak każdy lek, preparaty z cytyzyną mają swoje przeciwwskazania. Wśród nich znajdują się m.in. choroby serca i tętnic, a także refluks żołądkowy i inne. Przed zastosowaniem kuracji należy bezwzględnie zapoznać się z ulotką dołączoną do produktu bądź skonsultować się z lekarzem prowadzącym (zwłaszcza w przypadku pacjentów leczących się na choroby przewlekłe). Powodzenia!

Przeczytaj także: 
Choroby płuc - skutki palenia papierosów,   Jak rzucić palenie?,   4 sprawdzone metody, jak rzucić palenie,   Uzależnienie od nikotynyZdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Cytyzyna jest substancją naturalną, znajdująca się w składzie preparatów wspomagających rzucanie palenia. Pozyskuje się ją...
CZYTAJ
Nikotyna ma fatalny wpływ na zdrowie palacza oraz na jego otoczenie, które jest zmuszone do...
CZYTAJ
Czy wiesz, że aż ⅕ Polaków przyznaje się do nałogowego palenia papierosów? To problem, który...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia