• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2015-12-01
Porady

Uzależnienie od nikotyny

Rzucenie palenia to jedno z pierwszych postanowień noworocznych i modne wyzwanie w ostatnim czasie. Każdy wie, że palenie papierosów szkodzi zdrowiu, a mimo to, osobom uzależnionym bardzotrudno jest zerwać z nałogiem. Dlaczego?

 Jak rzucić palenie - z głową i bez przykrych dolegliwości?
Spis treści

Dlaczego rzucanie palenia jest takie trudne?

W mózgu każdego z nas znajduje się struktura nazywana układem nagrody. Odpowiada ona za odczuwanie przyjemności. Neuroprzekaźnikiem pobudzającym układ nagrody jest dopamina. To właśnie wyrzut dopaminy daje uczucie satysfakcji, powoduje zmniejszenie lęku i napięcia oraz poprawę pamięci. Zjedzenie czekolady, zakupy czy udany stosunek płciowy to bodźce, które u zdrowej, nieuzależnionej osoby wyzwalają radość. W przypadku osób uzależnionych od papierosów lub innych używek, tego typu impuls to za mało. Papierosy fundują większy o około 150% wyrzut dopaminy w porównaniu do pysznego obiadu. Pociąga to za sobą 150% więcej zadowolenia. Ludzie uzależnieni przyzwyczaili swój układ nagrody do dużych ilości dopaminy. Mówiąc prościej – na własne życzenie podnieśli sobie próg odczuwania przyjemności. Mało tego, występuje dodatkowo coś, co nazywamy tolerancją. Oznacza to potrzebę przyjmowania coraz większych ilości środka pobudzającego nasz układ nagrody w celu uzyskania pożądanego stanu emocjonalnego. Nie trzeba opisywać jakie w związku z tym są skutki palenia papierosów i co się dzieje, gdy palaczowi je schowamy. Hormony stresu zrobią swoje.

Leczenie uzależnienia od nikotyny

Bardzo łatwo jest przyzwyczaić się do „dobrego”. Zerwanie z nałogiem jest już dużo trudniejsze, ale możliwe. Leczenie nikotynizmu nie polega na rzuceniu papierosów z dnia na dzień. Organizm będzie żądał dopaminy, ale zmniejszając mu stopniowo jej dawki, mamy szansę na wyleczenie.

Jak rzucić palenie z pomocą farmakoterapii?

Dla osób chcących podjąć się wysiłku rzucenia palenia jest pomoc w postaci preparatów z cytyzyną. Jak ona działa?

  • Łączy się z receptorami nikotynowymi, zmniejszając tym samym ilość miejsc wiążących dla nikotyny.
  • Antagonizuje działanie równocześnie podanej nikotyny (co nie oznacza, że można palić w czasie kuracji. Palenie należy zaprzestać najpóźniej w piątym dniu od momentu rozpoczęcia terapii).
  • W umiarkowanych ilościach wyzwala wyrzut dopaminy. Zapobiega tym samym objawom odstawienia.

Na rynku farmaceutycznym, dostępne są dwa preparaty bez recepty, zawierające w swoim składzie cytyzynę. Są to Tabex i Desmoxan. Uwaga! Nie kupujemy tych leków „na listki”. Sens ma jedynie pełna kuracja trwająca 25 dni. 

Przeczytaj także:
Choroby płuc - skutki palenia papierosów,   Jak rzucić palenie?,   4 sprawdzone metody, jak rzucić palenie,   Jak działa cytyzynaZdjęcie autora
Autor
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy
Cytyzyna jest substancją naturalną, znajdująca się w składzie preparatów wspomagających rzucanie palenia. Pozyskuje się ją...
CZYTAJ
„Ból głowy“, zmęczenie, stres, to tylko niektóre z wymówek, jakich używają kobiety i mężczyźni, nie...
CZYTAJ
Nikotyna ma fatalny wpływ na zdrowie palacza oraz na jego otoczenie, które jest zmuszone do...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia