• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 149 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 149 zł, przy wyborze wysyłki ORLEN Paczka
Zamówienia telefoniczne
2023-11-29
Dolegliwości i choroby

Kamienie migdałkowe - przyczyny, objawy i metody leczenia

Migdałki, znane również jako tonsille, stanowią integralną część układu limfatycznego człowieka, pełniąc kluczową rolę w obronie organizmu przed drobnoustrojami. Choć są bardzo ważne, często bywają niedoceniane i niepielęgnowane. Niewłaściwa higiena jamy ustnej może prowadzić do powstawania kamieni migdałkowych – niewielkich struktur, które mogą powodować różnorodne problemy zdrowotne. Czy kamienie migdałkowe są groźne? Jak się pozbyć kamieni migdałkowych? Jak czyścic krypty migdałkowe by nie dopuścić do powstawania czopów? Podpowiadamy poniżej!

 kamienie migdałkowe
Spis treści

Kamienie migdałkowe – czym są, od czego powstają?

Co to takiego kamienie migdałkowe? Kamyki w migdałkach (inaczej tonsil stones lub tonsilloliths) to gromadzące się w zagłębieniach migdałków białe grudki. Powstają zwykle z martwych komórek skórnych, bakterii, śluzu i resztek jedzenia. Czopy retencyjne na migdałkach mogą być spowodowane również przez choroby, takie jak np. angina, choroby zatok i infekcje w jamie ustnej. Angina to stan zapalny migdałków, który może być spowodowany przez bakterie, wirusy lub inne czynniki. Podczas anginy dochodzi do reakcji immunologicznej, w wyniku której migdałki mogą produkować więcej śluzu, a także zwiększać się ilość martwych komórek. To zjawisko sprzyja tworzeniu się kamieni migdałkowych. Choroby zatok, zwłaszcza przewlekłe zapalenie zatok, mogą powodować przetoki między zatokami a gardłem. Może to prowadzić do stagnacji śluzu, bakterii i innych substancji w okolicach migdałków, sprzyjając powstawaniu kamieni. Infekcje w jamie ustnej, zwłaszcza te związane z bakteriami, mogą prowadzić do rozwoju kamieni migdałkowych.

Czym są krypty migdałkowe?

Krypty migdałkowe to niewielkie zagłębienia, szczeliny lub kanaliki obecne w tkance migdałków. Struktury te umożliwiają im przechwytywanie i zatrzymywanie drobnoustrojów, wirusów, bakterii i innych potencjalnie szkodliwych substancji przed przedostaniem się do reszty organizmu. Jednak krypty migdałkowe mogą stać się miejscem gromadzenia się różnych substancji, takich jak martwe komórki, bakterie, resztki pokarmu czy złogi minerałów. W rezultacie może to prowadzić do powstawania kamieni migdałkowych. Choć kamienie migdałkowe same w sobie zazwyczaj nie są groźne dla zdrowia, mogą jednak powodować pewne dolegliwości i problemy, a ich objawy mogą stanowić źródło dyskomfortu.

Jakie objawy dają kamienie migdałkowe?

Choć często kamienie na migdałkach mogą występować bez żadnych dolegliwości, bywa, że wywołują nieprzyjemne symptomy. Najczęstsze objawy kamieni migdałkowych to: nieświeży oddech (halitoza), powiększone migdałki, ból gardła, uczucie zatkanego gardła i trudności w połykaniu oraz kaszel.

  • Czopy migdałkowe zawierają substancje, które ulegają rozkładowi, powodując nieprzyjemny zapach z ust.
  • Kamień na migdałkach może powodować uczucie obcego ciała w gardle, co może prowadzić do trudności w połykaniu, a nawet powodować ból lub dyskomfort w okolicach gardła.
  • Detryt przyczynia się często do powiększenia migdałków oraz wywołuje kaszel, szczególnie gdy czopy są duże i drażnią błonę śluzową gardła.

Warto zauważyć, że objawy te mogą być również związane z innymi schorzeniami gardła i jamy ustnej, dlatego w przypadku utrzymujących się objawów należy skonsultować się z laryngologiem. Lekarz może zlecić odpowiednie badania, które pomogą postawić dokładną diagnozę i ustalić odpowiedni plan leczenia.

Detryt (kamienie migdałkowe) leczenie

Jak leczyć kamienie migdałkowe? Leczenie detrytu może obejmować różne strategie, w zależności od nasilenia objawów i skutków dla pacjenta. Domowe sposoby na kamienie migdałkowe kluczowe zarówno w leczeniu jak i profilaktyce to przede wszystkim zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej, płukanie gardła solą fizjologiczną lub preparatami antyseptycznymi, stosowanie łagodzącego objawy spray’u oraz utrzymywanie wilgotności jamy ustnej poprzez picie odpowiedniej ilości wody. Jeśli złogi migdałkowe są związane z infekcją lekarz może zalecić lek na kamienie migdałkowe w postaci antybiotyku, a w trudniejszych przypadkach lekarz może zdecydować się na tonsillektomię - chirurgiczne usunięcie migdałków podniebiennych.

  • Zawierający chlorheksydynę lub chlorek cetylopirydyniowy płyn na kamienie migdałkowe w gardle pomoże usunąć bakterie. Płyny do higieny jamy ustnejchlorheksydyną poza leczeniem czopów retencyjnych pomagają także redukować bolesne afty
  • Czyszczenie krypt migdałkowych przy użyciu płukanki na bazie soli fizjologicznej lub wody utlenionej może pomóc w utrzymaniu nawilżenia, redukcji bakterii i usuwaniu drobnoustrojów.
  • Zaleganie detrytu w migdałkach powoduje przykry zapach z ust, natomiast płyny zawierające olejki eteryczne (np. eukaliptusowy lub miętowy) nie tylko wspomogą higienę jamy ustnej i zmiękczą złogi, ale także odświeżą oddech.
  • Działający miejscowo spray na kamienie migdałkowe zawierający np. nano srebro koloidalnym, ektoinę czy wyciągi roślinne pomoże złagodzić objawy, towarzyszące zaleganiu detrytu w migdałkach.

Skuteczność leczenia może się różnić w zależności od indywidualnych warunków zdrowotnych pacjenta, dlatego zawsze zaleca konsultację się z lekarzem.

Jak usuwać kamienie migdałkowe?

Usuwanie kamieni migdałkowych może wymagać różnych metod, w zależności od wielkości kamieni i ogólnego zdrowia jamy ustnej. Jak samodzielnie usunąć kamienie migdałkowe? W niektórych przypadkach czop migdałkowy można usunąć delikatnie palcem lub wacikiem. Warto jednak zachować ostrożność, aby nie spowodować urazu migdałków. W usunięciu kamieni pomóc może ostrożne płukanie krypt migdałków strzykawką, użycie irygatora do jamy ustnej bądź sięgnięcie po specjalną pipetę.

Pipeta do usuwania kamieni migdałkowych – czy to dobry sposób?

Białe kamienie na migdałkach można usunąć za pomocy specjalnej pipety. Używanie pipety do usuwania kamieni migdałkowych to skuteczna praktyka, ale kiedy przeprowadzana jest w sposób niewłaściwy, może nieść pewne ryzyko. Jak wyjąć kamienie migdałkowe za pomocą pipety? Wyjmowanie kamieni migdałkowych pipetą powinno odbywać się przede wszystkim w sposób higieniczny i bezpieczny. Przed próbą usunięcia kamieni migdałkowych warto wykonać płukanie gardła solą fizjologiczną lub płynem do płukania jamy ustnej co pomoże zmniejszyć ilość bakterii i zmiękczyć kamienie. Należy zawsze stosować higieniczne praktyki, czyli zapewnić czystość rąk oraz narzędzia - regularnie oczyszczana i dezynfekowana pipeta do usuwania kamieni migdałkowych zapobiegnie przenoszeniu bakterii. Aby uniknąć uszkodzenia migdałków oraz krwawienia ważna jest ostrożność i delikatność - zbyt głębokie wkładanie pipety niesie za sobą ryzyko urazu gardła. Jeśli kamienie migdałkowe są uciążliwe lub prowadzą do nawracających infekcji, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem, niewłaściwa technika lub brak higieny podczas samodzielnego usuwania kamieni może prowadzić niebezpiecznych dla zdrowia do komplikacji.


Bibliografia:

B. Latkowski, Otolaryngologia. Podręcznik dla studentów i specjalizujących się lekarzy, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017

Skorek A, Tretiakow D. Halitoza jako problem interdyscyplinarny, Katedra i Klinika Otolaryngologii, Gdański Uniwersytet Medyczny; Gdańsk 2019

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Afty to niegroźne, ale uciążliwe owrzodzenia w jamie ustnej będące najczęściej wynikiem urazów mechanicznych lub...
CZYTAJ
Nieświeży oddech wprowadza w zakłopotanie i jest przyczyną kompleksów. Wiele osób zmagających się z tym...
CZYTAJ
Ostre zapalenie migdałków, znane jako angina, jest częstą przypadłością dzieci oraz dorosłych. Objawy choroby są...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia