2023-06-15
Porady

Kodeina - lek czy narkotyk? Właściwości kodeiny oraz potencjalne zagrożenie wynikające z jej stosowania

Leki z kodeiną przynoszą szybką ulgę w silnym bólu oraz hamują ataki uporczywego kaszlu. Choć leki z tą substancją dostępne są również bez recepty, nie należy stosować ich bez umiaru! Kodeina ma potencjał uzależniający i niesie za sobą ryzyko wystąpienia niebezpiecznych dla zdrowia i życia skutków ubocznych.

 Działanie i właściwości farmakologiczne kodeiny
Spis treści

Co to jest kodeina? Podstawowe informacje o tym związku leczniczym.

Kodeina jest organicznym związkiem chemicznym z grupy alkaloidów, należącym do grupy opioidów. Jest naturalnie występującym związkiem, który pochodzi głównie z opium, surowca pochodzącego z maku lekarskiego. Kodeina jest również produkowana syntetycznie w celach leczniczych.
Kodeina jest powszechnie stosowana jako lek przeciwbólowy i przeciwkaszlowy. Jej działanie polega na wpływie na receptory opioidowe w mózgu, co powoduje zmniejszenie odczuwania bólu oraz tłumienie odruchu kaszlu. Ponadto, kodeina może wykazywać działanie przeciwwymiotne, czyli zmniejszać nudności i wymioty.
W medycynie kodeina jest często stosowana w połączeniu z innymi lekami, takimi jak paracetamol lub ibuprofen, w celu zwiększenia skuteczności przeciwbólowej. Jest również często stosowana w leczeniu suchego i uporczywego kaszlu.
Należy jednak pamiętać, że kodeina może wywoływać skutki uboczne, takie jak senność, zawroty głowy, nudności, zaparcia oraz ryzyko uzależnienia. Z tego powodu, jej stosowanie powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza, w odpowiedniej dawce i przez ograniczony czas.

Działanie i właściwości farmakologiczne kodeiny - jak działa ten lek?

Działanie i właściwości farmakologiczne kodeiny są związane z jej wpływem na receptory opioidowe w mózgu oraz na układ nerwowy.

 • Kodeina działa jako lek przeciwbólowy, który łagodzi odczuwanie bólu. W organizmie kodeina przekształcana jest w morfinę, która wywiera swoje działanie przeciwbólowe poprzez stymulację receptorów opioidowych w mózgu. Morfina zmniejsza przewodzenie impulsów bólowych w mózgu, co prowadzi do złagodzenia odczuwanego bólu.
 • Kodeina stosowana jako lek przeciwkaszlowy działa na ośrodek kaszlu w mózgu, powodując zmniejszenie odruchu kaszlu. Kodeina zmniejsza podrażnienie receptorów kaszlu i tym samym ogranicza jego częstość i nasilenie.
 • Kodeina zmniejsza nudności i wymioty może być zatem stosowana jako środek przeciwwymiotny.

Kodeina jest często stosowana w połączeniu z innymi składnikami, takimi jak paracetamol, ibuprofen czy prometazyna, w celu zwiększenia skuteczności leczenia. Kombinacje kodeiny z innymi substancjami mogą mieć synergiczne działanie przeciwbólowe, przeciwkaszlowe lub przeciwwymiotne.

Ryzyko i potencjalne skutki uboczne stosowania kodeiny

Stosowanie kodeiny może wiązać się z potencjalnymi skutkami ubocznymi, takimi jak: uzależnienie, depresja oddechowa czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego i nerwowego.

 • Kodeina ma potencjał uzależniający. Regularne i długotrwałe stosowanie kodeiny może prowadzić do rozwoju tolerancji, czyli potrzeby zwiększenia dawki w celu uzyskania pożądanego efektu. Ponadto, nadużywanie kodeiny może prowadzić do uzależnienia fizycznego i psychicznego, co może powodować trudności w kontroli stosowania i odstawieniu leku.
 • Depresja oddechowa: kodeina, działając na receptory opioidowe w mózgu, może powodować zmniejszenie częstości oddechów. W przypadku nadmiernego stosowania lub nieodpowiedniej dawki kodeiny istnieje ryzyko, że oddychanie staje się zbyt płytkie lub zatrzymuje się całkowicie, co może być niebezpieczne dla życia.
 • Przyjmowanie kodeiny może powodować skutki uboczne związane z układem pokarmowym, takie jak zaparcia. Kodeina hamuje aktywność mięśni jelitowych, co może prowadzić do utrudnionego lub nieregularnego wypróżniania.
 • Stosowanie kodeiny może powodować senność, zawroty głowy, zmęczenie, zaburzenia koordynacji ruchowej czy trudności w koncentracji. Te objawy mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i wykonywania innych czynności wymagających skupienia i czujności.

Do innych skutków ubocznych będących wynikiem stosowania kodeiny zalicza się również: suchość w ustach, nudności, wymioty, świąd skóry, trudności z oddawaniem moczu czy zaburzenia snu.

Bezpieczne stosowanie kodeiny - wskazówki i środki ostrożności

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych kodeiny należy przestrzegać zasad bezpiecznego stosowania leków opioidowych. Nigdy nie stosuj kodeiny na własną rękę; powinna być ona stosowana zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli stosujesz leki z kodeiną dostępne bez recepty, koniecznie skonsultuj swój wybór z farmaceutą i zastosuj się do zaleceń zawartych w ulotce dołączonej do leku. Nie zwiększaj dawki, częstotliwości ani czasu trwania leczenia bez konsultacji z lekarzem. Kodeina nie należy łączyć z alkoholem i innymi medykamentami! Kodeina i alkohol mogą oddziaływać na siebie, prowadząc do potencjalnie niebezpiecznych skutków ubocznych, takich jak osłabienie oddychania. Kodeina może też interakcować z innymi lekami, w tym lekami dostępnymi bez recepty, witaminami, suplementami diety i ziołami. Zawsze informuj lekarza o wszystkich lekach, które przyjmujesz. Długotrwałe stosowanie kodeiny może powodować uzależnienie. Jeśli zauważysz zauważysz pierwsze oznaki uzależnienia, takie jak nieuzasadniona bólem potrzeba sięgnięcia po lek lek czy niezdolność do zaprzestania jego stosowania, skontaktuj się pilnie lekarzem. Skonsultuj się ze specjalistą również wtedy, gdy zauważysz jakiekolwiek skutki uboczne wynikające z zastosowania leku z kodeiną.

Kodeina a nadużycie substancji – objawy przedawkowania

Przedawkowanie kodeiny jest poważnym stanem, który może prowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Może prowadzić do poważnych problemów z oddychaniem, nieodwracalnego uszkodzenia mózgu, a nawet śmierci.
O przedawkowaniu kodeiny świadczyć mogą:

 • skrajna senność lub utrata przytomności,
 • powolny, płytki lub nieregularny oddech,
 • zwiotczenie mięśni,
 • spowolnienie pracy serca i spadek ciśnienia krwi,
 • poty,
 • niewyraźna mowa,
 • zawroty głowy i zaburzenia równowagi,
 • nudności, wymioty,
 • zaburzony kontakt,
 • niebieskawe lub purpurowe usta lub paznokcie.

Jeśli podejrzewasz, że doszło do przedawkowania kodeiny, niezależnie od stopnia nasilenia objawów - natychmiast wezwij pomoc medyczną!
Zażywając kodeinę zawsze stosuj się do zaleceń lekarza dotyczących dawkowania kodeiny i nigdy nie przekraczaj przepisanej dawki.

Alternatywy dla kodeiny - inne leki przeciwbólowe i przeciwkaszlowe

Istnieje kilka alternatyw dla kodeiny, które mogą być stosowane w zależności od rodzaju dolegliwości i potrzeb pacjenta.
Powszechnie stosowane, dostępne bez recepty leki przeciwbólowe to między innymi: paracetamol, ibuprofren czy pyralgina, która jest skuteczna również na ból o dużym nasileniu. Poza działaniem wykazują one również właściwości przeciwgorączkowe. W przypadku leków przeciwkaszlowych, alternatywą dla opioidów mogą być leki dekstrometorfan, który oddziałuje bezpośrednio na ośrodek kaszlu łagodząc ataki kaszlu i zmniejszając częstotliwość ich występowania.

Wybór alternatywnego leku zależy oczywiście od rodzaju dolegliwości, indywidualnych potrzeb pacjenta, historii chorób oraz innych czynników. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać odpowiednią diagnozę i zalecenia dotyczące leczenia.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Latem, kiedy temperatury na zewnątrz łatwo przekraczają 30 stopni Celsjusza, należy zwracać uwagę na oznaki...
CZYTAJ
Artretyzm to dolegliwość, która dotyczy w większości osób w podeszłym wieku, jednak problem ze stawami...
CZYTAJ
Migrena oczna jest trudną do zdiagnozowania dolegliwością. Cechuje się występowaniem aury — objawów neurologicznych poprzedzających...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia