2021-06-11
Zdrowie dziecka

Krem z filtrem dla niemowląt i dzieci - jak go wybrać?

Krem przeciwsłoneczny dla dzieci to prawdziwy niezbędnik podczas wakacyjnych, rodzinnych wojaży, ale również na co dzień podczas ciepłych miesięcy, gdy maluchy spędzają na zewnątrz większość czasu. Ponieważ skóra dzieci (a zwłaszcza tych do 2 roku życia) jest niezwykle delikatna i cienka, to tym bardziej narażona jest na oparzenia słoneczne i podrażnienia. Krem z filtrem dla dzieci o odpowiednim składzie i wysokim faktorze może zabezpieczyć ją jednak przed przykrymi niespodziankami i konsekwencjami przebywania na słońcu. Jaki krem z filtrem dla noworodka wybrać w aptece? Który będzie najlepszy dla starszaka? Czym kierować się przy wyborze i w jaki sposób aplikować kosmetyk? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące ochrony przeciwsłonecznej znajdziecie poniżej - zapraszamy do lektury!

 Krem dla dzieci z filtrem do ochrony przeciwsłonecznej
Spis treści

Krem dla dzieci z filtrem - pamiętaj, by chronił przed UVA i UVB

Jaki krem z filtrem dla noworodka, a jaki dla starszego dziecka? Ile powinien mieć SPF i co oznacza zapis PA+++? Przy wyborze kremu dla dzieci z filtrem powinno się zwrócić uwagę na wszystkie te kwestie: 

  • najlepiej, by krem z filtrem dla dzieci posiadał SPF 50. O czym informuje nas to oznaczenie? Wbrew pozorom nie o tym, jaką „moc” ma dany produkt, ale o tym, jak długo możemy przebywać na słońcu, zanim wystąpi oparzenie. I tak, dla SPF 50, możemy pozostać wyeksponowani na słońce o 50 razy dłużej, niż bezpieczna ekspozycja bez filtra (za bezpieczną uznaje się ekspozycję trwającą 20 minut). Takie obliczenia obowiązują jednak w „idealnych” warunkach, a więc bez ścierania kremu z powierzchni skóry lub bez zmywania go (przykładowo - w basenie). Niezbędna będzie więc reaplikacja produktu;
  • warto wybierać takie kremy dla dzieci z filtrem, w których producent wykonał badania i oznaczył faktor PA - on informuje nas bowiem o skuteczności ochrony przed promieniowaniem UVA, czyli tym „groźniejszym” dla skóry - zazwyczaj na opakowaniu wartość PA oznaczana jest plusami - im jest ich więcej, tym krem jest bardziej skuteczny.

Niezależnie od wieku dziecka, a także od jego karnacji, latem należy aplikować kremy z filtrem dla niemowląt i dzieci regularnie i zalecaną przez producenta warstwą - tylko stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa i ochrony przeciwsłonecznej może bowiem uchronić maluchy przed przykrymi oparzeniami.


Mineralny krem przeciwsłoneczny dla dzieci to dobry wybór

Zaleca się, by krem przeciwsłoneczny dla dzieci opierał się na filtrach mineralnych (naturalnych). W składach kosmetyków występują one pod nazwami Titanum Dioxide oraz Zinc Oxide - i właśnie ich należy poszukiwać. Dlaczego to właśnie mineralny krem z filtrem dla dzieci będzie najlepszy? Wiąże się to z kilkoma czynnikami: 

  • krem przeciwsłoneczny z filtrem dla dzieci o formule mineralnej ma mniejszy potencjał drażniący niż filtry chemiczne - nie oznacza to, że jest „lepszy” lub „gorszy” od filtrów chemicznych, jednak zdecydowanie ma delikatniejszą formułę dla skóry malucha; 
  • krem z filtrem dla niemowląt i dzieci ze składnikami mineralnymi działa jak tarcza - promienie słoneczne „odbijają się” od powierzchni skóry posmarowanej takim kremem, podczas gdy filtry chemiczne absorbują energię słoneczną, zamieniając ją w ciepło - w związku z tym odczucie dla dziecka będzie bardziej komfortowe przy stosowaniu filtrów mineralnych; 
  • mineralne kremy ochronne bielą skórę - i choć w przypadku osób dorosłych ta cecha mogłaby być uznana za niepożądaną, tak u dzieci będzie ona zdecydowanie pozytywna - rodzic bowiem dokładnie może sprawdzić, gdzie krem został nałożony, a gdzie jeszcze trzeba go uzupełnić; 
  • mineralny krem dla dzieci z filtrem zazwyczaj jest nieco bardziej tłusty niż jego chemiczne odpowiedniki - w związku z tym będzie trudniej się ścierał, ciężej spłukiwał pod wodą, a dodatkowo ochroni wrażliwą skórę dziecka przed utratą wilgoci poprzez warstwę okluzyjną, jaką wytworzy na skórze.

Warto tutaj dodać, że ciekawym rozwiązaniem (i z pewnością bardziej atrakcyjnym dla maluchów - w porównaniu do zwykłych kremów w tubie) - będą produkty SPF w sztyfcie. Są one łatwe w użyciu i transporcie, nie ma obawy o ich rozlanie w plażowej torbie, a dodatkowo dziecko - dzięki przyjaznej formule - samo będzie pamiętać o reaplikacji. Alternatywą dla „nudnych” produktów ochronnych będzie także barwiony SPF w sztyfcie - domyślnie stworzony jest on dla użytku surferów, jednak maluchy także go pokochają (należy jednak stosować je u dzieci starszych, powyżej 8-10 roku życia).


Jak aplikować krem z filtrem dla niemowląt i dzieci oraz o czym jeszcze pamiętać?

Jeśli wiesz już, jaki krem z filtrem dla noworodka i starszego dziecka zapakować do wakacyjnej kosmetyczki, warto również, byś pamiętał bądź pamiętała o równomiernym nakładaniu produktu. Kiedy przychodzi pora, by to zrobić? Najlepiej będzie nałożyć krem z filtrem dla dzieci na 15-20 minut przed wyjściem na zewnątrz (przy czym warto po aplikacji odczekać kilka minut przed założeniem ubrania). Krem dla dzieci z filtrem należy reaplikować co 2-3 godziny lub po każdej kąpieli w basenie czy morzu, po intensywnym wysiłku fizycznym lub spoceniu się.


Istnieje kilka miejsc na ciele, o których rodzice zapominają przy nakładaniu kremu ochronnego swoim maluchom (i sobie samym również!). Oprócz całej powierzchni ciała, produkt trzeba nanieść w większej ilości na wystające części twarzy (szczyty policzków, nos, broda, środek czoła), ale również na szyję, małżowiny uszne, kark czy wierzchnią stronę stóp - te miejsca bardzo łatwo się opalają i równie łatwo jest je przeoczyć przy aplikacji ochrony przeciwsłonecznej. Pamiętajmy także, że stosowanie najlepszych kremów z filtrem dla dzieci nie zwalnia nas z zapewniania innej ochrony przed słońcem. Należy więc unikać ekspozycji na promieniowanie UV w godzinach południowych, dbać o to, by maluch nosił na głowie kapelusz z rondem bądź przynajmniej czapkę z daszkiem oraz kontrolować ciepłotę ciała (u niemowląt kontrolujemy ją w okolicach karku).


Więcej informacji o kremach z filtrem znajdziecie w naszym Kompendium wiedzy o filtrach UV. Zapraszamy więc do dalszej lektury oraz do odpowiedzialnego korzystania ze słońca!


Przeczytaj także:

Rodzaje filtrów UV,   Aplikacja ochrony przeciwsłonecznej w praktyce,   Jak działa ochrona przeciwsłoneczna?,   Słońce a trądzik,   Uczulenie na słońce,   7 zasad zdrowego opalania,   Opalanie naturalne czy samoopalacz,   Co powinniśmy wiedzieć o kosmetykach do opalania?


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Co roku, przed rozpoczęciem sezonu letniego, wiele osób zastanawia się, czy warto sięgać po preparaty...
CZYTAJ
W poprzedniej części naszego cyklu o ochronie przeciwsłonecznej staraliśmy się przybliżyć Wam teoretyczne zagadnienia, dotyczące promieniowania...
CZYTAJ
Poniższy artykuł, odpowiadający na najczęściej pojawiające się wątpliwości dotyczące aplikacji oraz działania kremów z filtrem...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia