Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Zestawy Bebilon ➡️ Wysyłka za 0 zł Sprawdź!
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2024-05-22
Suplementacja

Mrowienie w palcach stóp i dłoni - możliwe przyczyny

Mrowienie w palcach stóp i dłoni to dolegliwość, która może wynikać z wielu różnych przyczyn – od banalnych, jak długotrwałe utrzymanie niewygodnej pozycji, po poważniejsze schorzenia, takie jak neuropatia czy problemy z krążeniem. W artykule przyjrzymy się najczęstszym powodom tego uciążliwego objawu, sposobom diagnozowania oraz metodom leczenia, aby pomóc Ci zrozumieć, kiedy warto skonsultować się z lekarzem i jak radzić sobie, gdy drętwienie palców staje się przewlekłym problemem.

 Mrowienie w palcach stóp i dłoni
Spis treści

Przyczyny mrowienia w palcach u nóg

Mrowienie i drętwienie palców u nóg może mieć różne przyczyny - zarówno błahe, jak i znacznie poważniejsze. Powodem do niepokoju powinno być zawsze przewlekłe mrowienie palców bez uchwytnej przyczyny. W takim przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który zadba o ustalenie przyczyny problemu.

Neuropatia obwodowa

Neuropatia obwodowa to uszkodzenie nerwów obwodowych, które może powodować mrowienie w palcach, drętwienie, a nawet ból w palcach u nóg. Może być wynikiem różnych stanów, takich jak cukrzyca, alkoholizm, choroby autoimmunologiczne, a także toksyny i niektóre leki. Uszkodzone nerwy nie są w stanie prawidłowo przekazywać sygnałów do mózgu, co prowadzi do uczucia mrowienia lub drętwienia. Leczenie neuropatii obwodowej zazwyczaj koncentruje się na kontrolowaniu choroby podstawowej oraz łagodzeniu objawów, jak np. drętwienie dużego palca u nogi, za pomocą leków przeciwbólowych, fizjoterapii i zmian stylu życia.

Niedobory witamin

Niedobory niektórych witamin, szczególnie witamin z grupy B (B1, B6, B12), mogą prowadzić do mrowienia i drętwienia palców u nóg. Witamina B12 jest kluczowa dla zdrowia nerwów, a jej niedobór może prowadzić do ich uszkodzenia. Objawy mogą obejmować nie tylko mrowienie w palcach u nóg, ale również osłabienie mięśni i problemy z równowagą. Uzupełnienie niedoborów poprzez dietę bogatą w witaminy z grupy B lub suplementację może przynieść ulgę i poprawić funkcjonowanie nerwów.


Zobacz także artykuł: Suplementacja witaminy B12 – wskazania, produkty i dawkowanie

Zaburzenia krążenia

Problemy z krążeniem krwi mogą powodować mrowienie w palcach u nóg. Choroby, takie jak miażdżyca, zakrzepica żył głębokich czy choroba Raynauda, mogą ograniczać przepływ krwi do kończyn dolnych. To z kolei prowadzi do niedostatecznego zaopatrzenia tkanek w tlen i składniki odżywcze, co objawia się mrowieniem. W takich przypadkach kluczowe jest leczenie choroby podstawowej oraz poprawa krążenia poprzez zdrowy tryb życia, regularne ćwiczenia fizyczne i odpowiednią dietę.

Mrowienie i drętwienie palców u rąk - możliwe przyczyny

Drętwienie palców u rąk z pozoru wydaje się błahym objawem, jednak może wskazywać na poważne problemy ze zdrowiem. Parestezje zazwyczaj obejmują takie objawy jak pieczenie, kłucie lub palenie skóry, uczucie pulsowania, uczucie przechodzenia prądu, szczypania lub wbijania igieł. Mrowienie rąk najczęściej obejmuje mrowienie w opuszkach palców oraz na czubku paliczków. Objaw ten powoduje dyskomfort u pacjenta i może dokuczać z różnym nasileniem.

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to stan, w którym dochodzi do ucisku nerwu pośrodkowego w nadgarstku. Objawy obejmują mrowienie, drętwienie palcy u rąk w nocy i ból w palcach dłoni, zwłaszcza w kciuku, palcu wskazującym i środkowym. Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka mogą być różnorodne, od powtarzalnych ruchów nadgarstka, po urazy i choroby zapalne. Leczenie mrowienia w palcach i drętwienia kciuka obejmuje stosowanie ortez, fizjoterapię, a w cięższych przypadkach - zabiegi chirurgiczne.

Przewlekły stres

Stres może mieć różnorodne skutki fizjologiczne, w tym mrowienie i drętwienie palców dłoni. Przewlekły stres prowadzi do napięcia mięśni, co może powodować ucisk na nerwy i mrowienie. Dodatkowo, stres wpływa na układ krążenia, co może przyczynić się do niedostatecznego zaopatrzenia nerwów w tlen i składniki odżywcze. Łagodzenie stresu poprzez techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga czy regularne ćwiczenia fizyczne, może pomóc zmniejszyć objawy.

Niedobory elektrolitów

Elektrolity, takie jak potas, magnez i wapń, są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania nerwów i mięśni. Ich niedobory mogą prowadzić do mrowienia i drętwienia palców u rąk. Mrowienie w palcach lewej ręki czy drętwienie małego palca prawej ręki może wynikać z braku istotnych dla organizmu pierwiastków. Często wynika on z niewłaściwej diety, odwodnienia lub nadmiernej utraty elektrolitów przez pot. Uzupełnienie niedoborów poprzez dietę bogatą w warzywa, owoce, orzechy i nasiona lub poprzez suplementację może pomóc złagodzić objawy.


Przeczytaj też artykuł: Elektrolity, kluczowe składniki dla organizmu. Właściwości, funkcje i wpływ na zdrowie

Mrowienie w palcach - jakie badania przeprowadzić?

Diagnozowanie przyczyn mrowienia w palcach wymaga kompleksowego podejścia. Lekarz zazwyczaj zaczyna od wywiadu medycznego i badania fizykalnego, aby zidentyfikować potencjalne przyczyny. Dodatkowe badania mogą obejmować:

  • Badania krwi: sprawdzające poziomy witamin, elektrolitów i markerów zapalnych.
  • Elektromiografia (EMG): oceniająca funkcjonowanie nerwów i mięśni.
  • Badania obrazowe: takie jak rentgen, rezonans magnetyczny (MRI) czy ultrasonografia, aby zidentyfikować zmiany strukturalne mogące uciskać nerwy.
  • Testy przewodnictwa nerwowego: mierzące, jak szybko sygnały nerwowe przemieszczają się wzdłuż nerwów.

Dokładne zidentyfikowanie przyczyny mrowienia pozwala na skuteczniejsze leczenie i zapobieganie dalszym problemom zdrowotnym.

Mrowienie w palcach - suplementacja

W przypadku stwierdzonych niedoborów, suplementacja może być kluczowym elementem leczenia. Oto kilka suplementów diety, które mogą być pomocne w przypadku drętwienia lub mrowienia palców u rąk i nów:

  • Witaminy z grupy B: szczególnie B1, B6 i B12, które wspierają zdrowie układu nerwowego. Można je uzupełnić wraz z suplementami diety zawierającymi kompleks witamin z grupy B, np. Colfarm MAX Vita B Complex.
  • Magnez: niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania mięśni i nerwów.
  • Potas i wapń: kluczowe dla przewodnictwa nerwowego i funkcji mięśni. Potas można znaleźć w wielu produktach spożywczych, ale też suplementach diety, np. OLIMP POTAS. Wspólnie z wapniem i innymi elektrolitami można go także znaleźć w tabletkach musujących Plusssz Elektrolity Sport.

Przed rozpoczęciem suplementacji zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby dobrać odpowiednie dawki i uniknąć ewentualnych interakcji z innymi lekami. Długoterminowe dbanie o zdrowie, w tym zbilansowana dieta i zdrowy tryb życia, mogą znacząco przyczynić się do poprawy funkcjonowania układu nerwowego i zmniejszenia objawów mrowienia w palcach.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Organizm potrzebuje wielu witamin do prawidłowego funkcjonowania. W niektórych przypadkach już nawet niewielki niedobór może...
CZYTAJ
Mimo że trwają zwykle zaledwie kilka sekund, powodują silny ból. Mowa o skurczach nóg, które...
CZYTAJ
Witaminy z grupy B to grupa ośmiu rozpuszczalnych w wodzie witamin, które odgrywają kluczową rolę w...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia