• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2023-09-02
Zdrowa skóra i uroda

Stopy w dobrych rękach. Sekrety zawodu podologa.

Podologia to nauka medyczna zajmująca się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem różnym schorzeniom i zaburzeniom stóp. Ta dziedzina może obejmować różne stany, takie jak wrastające paznokcie, grzybica stóp, kurzajki, modzele, odciski, a także różne deformacje stóp, takie jak płaskostopie czy haluksy. Podologia może też obejmować problemy wynikające z chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, które mogą mieć wpływ na stan stóp. Specjalistą w tej dziedzinie jest podolog. Podolodzy są wykwalifikowanymi pracownikami, którzy mają odpowiednie wykształcenie i szkolenie w zakresie opieki nad stopami. Ich rola może obejmować ocenę, diagnozę, leczenie i doradztwo w zakresie różnych problemów związanych ze stopami.

 Podolog
Spis treści

Podolog - kim jest i jaką rolę pełni?

Podolog to specjalista w dziedzinie medycyny zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem różnych problemów stóp.

 • Podolog jest wykwalifikowany do diagnozowania i leczenia różnego rodzaju schorzeń i problemów stóp, w tym wrastających paznokci, grzybicy, odcisków, modzeli, deformacji stóp (np. płaskostopia), bólu pięty i innych dolegliwości.
 • Podolog może również udzielać porad i wskazówek dotyczących prawidłowej opieki nad stopami, co może pomóc zapobiegać problemom w przyszłości. Na przykład, mogą oni doradzić w kwestii właściwego obuwia, higieny stóp, a także odpowiedniej pielęgnacji paznokci.
 • Dla osób z niektórymi chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca lub reumatoidalne zapalenie stawów, opieka nad stopami jest szczególnie ważna, ponieważ te choroby mogą prowadzić do poważnych problemów stóp. Podolodzy odgrywają kluczową rolę w monitorowaniu stóp tych pacjentów i zarządzaniu wszelkimi problemami, które mogą się pojawić.
 • Niektórzy podolodzy są również wykwalifikowani do przeprowadzania operacji stóp, na przykład do leczenia poważnych deformacji stóp, takich jak haluksy.

Podologowie pracują w różnych środowiskach, w tym w prywatnych gabinetach, szpitalach i klinikach. W niektórych przypadkach mogą również odwiedzać pacjentów w domu, zwłaszcza jeśli pacjenci mają trudności z mobilnością.

Wykształcenie i kwalifikacje podologa

Podolog musi zdobyć odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje, aby móc praktykować swoją profesję. Proces ten zwykle obejmuje ukończenie odpowiedniego kierunku studiów bądź profesjonalnego szkolenia oraz ciągłe dokształcanie się.

 • Podolodzy to osoby, które ukończyły studia na odpowiednim kierunku, np. podiatria bądź szkolenie zawodowe, podczas którego zdobyli wiedzę z zakresu między innymi anatomii, fiziologii, patologii, farmakologii i biomechanice stóp, a także o technikach diagnostycznych i leczenia problemów stóp.
 • Podolodzy powinni stale się dokształcać by być na bieżąco z najnowszymi badaniami i technikami w swojej dziedzinie. Może to obejmować uczestnictwo w kursach, konferencjach, czy szkoleniach.
 • Podolodzy mogą również zdobyć dodatkowe specjalizacje lub certyfikaty w specyficznych obszarach podologii, takich jak podiatria chirurgiczna, podiatria geriatryczna (opieka nad stopami osób starszych), podiatria pediatryczna (opieka nad stopami dzieci), czy podiatria sportowa (zajmująca się problemami stóp u sportowców).

Zakres usług oferowanych przez podologa

Zakres usług oferowanych przez podologa może się różnić w zależności od specjalizacji i zakresu praktyki. Wśród usług, które może świadczyć podolog wymienia się: diagnozę i leczenie schorzeń stóp, porady dotyczące pielęgnacji stóp, zabiegi chirurgiczne, zarządzanie chorobami przewlekłymi, pomoc ortopedyczną oraz fizjoterapię.

 • Podolog jest w stanie diagnozować i leczyć różne schorzenia stóp, takie jak grzybice, odciski, modzele, wrastające paznokcie, haluksy, bóle pięt, płaskostopie i wiele innych.
 • Podolog może udzielać porad na temat odpowiedniej pielęgnacji stóp, w tym właściwej higieny, odpowiedniego obuwia, prawidłowej pielęgnacji paznokci itp.
 • Niektórzy podolodzy mają dodatkowe kwalifikacje, które pozwalają im na przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych na stopach, takich jak operacje korekcyjne deformacji stóp, usuwanie wrastających paznokci, czy leczenie haluksów.
 • Podolog może pomóc w zarządzaniu problemami stóp związanymi z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba wieńcowa. W takich przypadkach podolog może pracować w zespole z innymi specjalistami medycznymi.
 • Podolog może oceniać potrzebę i pomagać w dobieraniu indywidualnych wkładek ortopedycznych czy specjalistycznego obuwia, które mogą poprawić komfort chodzenia, zmniejszyć ból i korygować deformacje stóp.
 • W niektórych przypadkach, podolog może również oferować usługi z zakresu fizjoterapii, takie jak terapie manualne, ćwiczenia rehabilitacyjne, czy terapie ultraszalami, które mogą pomóc w leczeniu różnych schorzeń i urazów stóp.

Typowe problemy stóp, z którymi zmaga się podolog

Podolog zajmuje się szerokim zakresem problemów związanych ze stopami. Typowymi schorzeniami i dolegliwościami, z którymi podolodzy najczęściej się spotykają są: wrastające paznokcie, odciski i modzele, halusky, płaskostopie, kurzajki czy bóle pięt.

 • Wrastające paznokcie to stan, w którym krawędź paznokcia wrasta w skórę, powodując ból, zaczerwienienie i potencjalnie infekcje.
 • Odciski i modzele są to obszary zgrubiałej skóry, które tworzą się na stopach w odpowiedzi na nacisk lub tarcie.
 • Grzybica paznokci i skóry stóp - grzybica paznokci powoduje przebarwienia, pogrubienie i łamliwość paznokci, podczas gdy grzybica stóp (tzw. "stopa atleta") może prowadzić do swędzenia, zaczerwienienia i pękania skóry.
 • Halusy są to deformacje dużego palca u nogi, które powodują, że palec zaczyna skręcać się w stronę innych palców, prowadząc do powstawania guzka na zewnętrznej stronie stopy.
 • Płaskostopie jest to stan, w którym łuk stopy jest znacznie obniżony lub całkowicie płaski, co może prowadzić do bólu stóp i innych problemów.
 • Bóle pięty spowodowany np. nadmiernym obciążeniem, niewłaściwym obuwiem lub specyficzną budową stopy.
 • Kurzajki to wirusowe zakażenie skóry, które prowadzi do powstawania małych, twardych brodawek na stopach.

Jak wygląda wizyta u podologa? Proces diagnozy i leczenia

Wizyta u podologa zwykle obejmuje kilka etapów, które mogą różnić się w zależności od problemu, z jakim zgłasza się pacjent. Wizyta zazwyczaj zaczyna się od rozmowy (wywiadu), w której podolog pyta o objawy, jakich pacjent doświadcza, o czas trwania tych objawów, o wcześniejsze urazy czy choroby, a także o styl życia pacjenta. Podolog może zadać pytania dotyczące typu obuwia, które pacjent nosi, jego aktywności fizycznej, diety, a także ogólnego stanu zdrowia. Następnie podolog dokonuje badania fizykalnego stóp. Może to obejmować ocenę chodu (sposobu poruszania się pacjenta), sprawdzenie zakresu ruchu w stawach stóp, a także badanie stóp pod kątem jakichkolwiek widocznych anomalii, takich jak zgrubienia, zaczerwienienia, obrzęki, czy deformacje. W zależności od problemu, mogą być potrzebne dodatkowe testy diagnostyczne. Podolog może zlecić badania obrazowe, takie jak rentgen, ultrasonografia, czy rezonans magnetyczny, aby lepiej zrozumieć problem. W przypadku podejrzenia grzybicy, może być wymagane pobranie próbki do badania mikroskopowego. Na podstawie wywiadu, badania fizykalnego i ewentualnych dodatkowych badań, podolog postawi diagnozę. Diagnoza jest omówiona z pacjentem, tak aby ten zrozumiał, jaki jest problem i jakie są możliwe przyczyny.

Na podstawie diagnozy, podolog opracuje indywidualny plan leczenia. Może to obejmować zmianę obuwia, ćwiczenia fizjoterapeutyczne, stosowanie leków, a w niektórych przypadkach może być wymagane leczenie chirurgiczne. Plan leczenia jest dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta i jest omawiany z nim, aby mógł podjąć świadomą decyzję o swoim leczeniu.

Po zainicjowaniu planu leczenia, pacjent będzie prawdopodobnie regularnie odwiedzał podologa na kontrole i monitorowanie postępów. Wizyty kontrolne pomagają zapewnić, że leczenie jest skuteczne i ewentualnie dostosować plan leczenia, jeżeli jest to potrzebne.

Jak dbać o stopy między wizytami u podologa?

Aby utrzymać swoje stopy w dobrej kondycji należy o nie odpowiednio dbać również pomiędzy wizytami u podologa.

 • Higiena stóp: należy regularnie myć stopy ciepłą (nie gorącą) wodą i delikatnym mydłem. Po umyciu stóp nalezyje dobrze osuszyć stopy, zwłaszcza pomiędzy palcami, gdzie łatwo może rozwijać się grzybica.
 • Pielęgnacja paznokci: paznokcie trzeba regularnie przycinać, dbając by nie obcinać ich za krótko, oraz by ich krawędzie były proste, aby zapobiec wrastaniu paznokci.
 • Właściwe obuwie: poleca się noszenie dobrze dopasowanych butów, które oferują odpowiednie wsparcie dla stóp.
 • Ćwiczenia: regularne ćwiczenia, takie jak spacerowanie, mogą pomóc utrzymać stopy w dobrej formie, poprawiając krążenie i siłę mięśni stóp. 
 • Pielęgnacja skóry: systematyczne stosowanie kremu do stóp pozwoli utrzymać skórę miękką i nawilżoną oraz zapobiec pękaniu i tworzeniu się odcisków.
 • Zdrowa dieta: dieta bogata w witaminy i minerały, takie jak wapń i witamina D, pomoże zachować silne i zdrowe stopy.

W przypadku zauważenia jakichkolwiek zmian w obrębie stóp, warto skonsultować się z podologiem. Należy pamiętać, że regularne wizyty u podologa są ważne nawet w przypadku braku aktywnych objawów. Podolog podpowie bowiem jak zapobiegać problemom zanim się pojawią i udzieli porad, jak najlepiej dbać o swoje stopy.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Problem z odciskami na stopach dotyka wielu ludzi i to bez względu na płeć czy...
CZYTAJ
Nasze stopy to podstawowy element układu ruchu. Codziennie wykonują wręcz tytaniczną pracę i w związku...
CZYTAJ
W poprzednim artykule pisaliśmy o tym, w jaki sposób pielęgnować stopy na co dzień i co...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia