Legalna apteka
2018-05-29
Suplementacja

Zadbaj o prawidłowy poziom witaminy B12

Witamina B12, czyli kobalamina, nazywana też czerwoną witaminą to jeden z najważniejszych związków mających wpływ na funkcjonowanie organizmu. Podobnie jak pozostałe witaminy z grupy B odpowiada przede wszystkim za funkcjonowanie układu nerwowego. Zapoznaj się z pozostałymi właściwościami witaminy B12 i dowiedz się, dlaczego ma ona tak ważny wpływ na zdrowie!

 Zadbaj o prawidłowy poziom witaminy B12 - apteka internetowa Melissa
Spis treści

Witamina B12 - właściwości

Podstawową funkcją witaminy B12 jest uczestnictwo w biosyntezie komórek wchodzących w skład osłonki mielinowej otaczającej nerwy. Właśnie dlatego w przypadku jej niedoborów pierwsze objawy widoczne są ze strony układu nerwowego, przez co mogą się pojawić m.in.: drętwienie i uczucie mrowienia w kończynach dolnych, zaburzenia równowagi i chodzenia, a także zły nastrój, rozdrażnienie i zmęczenie.

Czerwona witamina podnosi też odporność na stres, zapobiega anemii i poprawia apetyt. Może zmniejszyć ryzyko wystąpienia Alzheimera, nowotworów i chorób psychicznych. Ponadto, witamina B12 uczestniczy w procesie przetwarzania białek, tłuszczu oraz węglowodanów na energię, przeciwdziałając osłabieniu i uczuciu zmęczenia. Zapobiega też utracie pamięci, wpływa pozytywnie na koncentrację oraz na zachowanie dobrego nastroju, ponieważ bierze udział w syntezie serotoniny. 

Źródła witaminy B12

Witamina B12 dostarczana jest do organizmu razem z dietą. Jej źródłem są przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego: mięso, mleko, sery, jaja. Największa jej ilość znajduje się w mięsie szczupaka, a także w nerkach oraz wątrobie (wieprzowych, wołowych, cielęcych i drobiowych). Ze względu na to osoby stosujące dietę roślinną (weganie) muszą bezwzględnie suplementować tę witaminę. Podobnie jak osoby starsze, bowiem wraz z wiekiem przyswajalność witaminy B12 zmniejsza się.

Wybierając odpowiedni preparat należy przede wszystkim zwrócić uwagę na dawkę, jaką dostarcza. Ze względu na złożony proces przyswajania przez organizm powinna być wysoka – minimum to 500 mcg. Ważna jest również forma – warto wybierać metylokobalaminę, która jest aktywną postacią witaminy B12, nie musi być dodatkowo przetwarzana przez organizm, a co za tym idzie przynosi szybsze efekty stosowania. W internetowej Aptece Melissa znajdziesz szeroki wybór preparatów z witaminą B12 https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/witamina-b12,750.html dzięki czemu na pewno znajdziesz odpowiedni dla siebie!

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Witamina C, czyli kwas askorbinowy, to witamina niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przede wszystkim działa...
CZYTAJ
Na zdrowie i dobre samopoczucie składają się przede wszystkim wartościowa, zbilansowana dieta oraz regularna aktywność...
CZYTAJ
W ostatnich latach na rynku pojawiło się i nadal pojawia się coraz więcej suplementów diety....
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia