• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2015-10-06
Suplementacja

Zwyrodnienie stawów – rzecz nieodwracalna

Bóle stawów to częsta dolegliwość występująca nie tylko u osób starszych. W wielu przypadkach, takie „niewinne” bóle po latach prowadzą do poważnych zmian zwyrodnieniowych, których efektem może być nawet trwałe kalectwo. Najczęściej cierpimy z powodu zwyrodnienia stawu kolanowego, biodrowego oraz zwyrodnienia kręgosłupa w różnych jego odcinkach. Choroby te rozwijają się długo i niekiedy nie dają bardzo niepokojących symptomów, dlatego często lekceważymy tzw. strzykanie w kościach, poranne zesztywnienie stawów czy pojawiający się od czasu do czasu ból. To błąd! O stawy należy dbać, by służyły nam jak najdłużej, bo raz zniszczone są właściwie nie do naprawienia…

 Zwyrodnienie stawów - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Przyczyny choroby stawów

Do choroby zwyrodnieniowej stawów dochodzi w wyniku ich nieprawidłowej pracy, która może być spowodowana urazem kości, inną chorobą ogólnoustrojową lub na przykład wadą wrodzoną albo bardzo zaawansowanym wiekiem (czyli po prostu zużyciem stawów). Na to nie mamy wpływu, ale jest też mnóstwo innych czynników prowadzących do zwyrodnienia, na które wpływ mamy. Chodzi przede wszystkim o niepotrzebne przeciążanie stawów wynikające na przykład z otyłości lub nierozsądnego uprawiania sportu oraz o „nieużywanie” stawów, czyli niezdrowy tryb życia i brak ruchu. Wtedy – na własną prośbę – narażamy się na ryzyko zwyrodnienia stawów, czyli nieodwracalne uszkodzenia, pokrywającej kość, chrząstki stawowej decydującej o prawidłowym funkcjonowaniu danego stawu. Kiedy chrząstka ta ulega niszczeniu, kości zaczynają trzeć o siebie. Pojawia się ból, stan zapalny, sztywność.

Objawy zwyrodnienia stawów

Gdy zmiany zwyrodnieniowe dopiero zaczynają się tworzyć, dają objawy lub nie. Są one natomiast już wtedy do zdiagnozowania m.in. za pomocą badania rentgenowskiego. Kiedy zwyrodnienie stawów jest w stadium trochę bardziej zaawansowanym, objawia się najczęściej tępym bólem odczuwanym, jako ból bardzo głęboki. Bolesność stawu wiąże się wtedy także z dużym ograniczeniem jego ruchomości. Pacjenci opisują to niekiedy, jako „zastane kości”, które – z biegiem czasu – coraz trudniej rozruszać, co z kolei prowadzi do stanów zapalnych oraz – w dłuższej perspektywie - do zaniku mięśni. Symptomy takie dokuczają przede wszystkim rano, czyli po dłuższym, nocnym unieruchomieniu chorego stawu, w okresach zmian pogodowych, a także w sytuacji sforsowania danego stawu. Postępująca choroba ujawnia się również w postaci zewnętrznych oznak zwyrodnienia, jak kostno – chrzęstne guzki czy inne zniekształcenia kości widoczne w okolicy stawów. W końcowym stadium unieruchamia pacjenta, jeśli jest to zwyrodnienie kolan, stawu biodrowego czy kręgosłupa.

Lekarstwa na stawy

Zwyrodnienie stawów jest w zasadzie chorobą nieuleczalną. Podejmowane terapie mają na celu raczej jej spowolnienie i/lub zatrzymanie oraz leczenie objawowe uwalniające od bólu i rehabilitację dla choćby częściowego przywrócenia sprawności danego stawu. W niektórych przypadkach stosuje się zabiegi operacyjne i protezy stawów, w innych wdraża tylko terapię farmakologiczną i odpowiednie ćwiczenia. Wszystko to zależy od indywidualnego przypadku, stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjenta i jego ogólnego stanu zdrowia. Najskuteczniejszym „leczeniem” jest profilaktyka! Lepiej nie dopuszczać do rozwoju choroby niż się z nią borykać. Zasada ta sprawdza się szczególnie w przypadku stawów. Jeśli nie będziemy o nie dbać, mamy właściwie pewność, że w pewnym momencie naszego życia dotkną nas problemy tu opisane. Co możemy zatem robić, aby tak się nie stało?

  • Dokładamy wszelkich starań, żeby utrzymywać prawidłową dla siebie masę ciała.

  • Prowadzimy zdrowy tryb życia, zapewniając sobie każdego dnia odpowiednią dawkę ruchu.

  • Nie przeciążamy stawów nadmiernym wysiłkiem czy nieprawidłową pozycją ciała.

  • Profilaktycznie (po konsultacji z lekarzem) przyjmujemy preparaty chroniące nasze stawy (https://www.apteka-melissa.pl/grupa/4flex.html).

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Stawy odpowiadają za naszą mobilność, a nawet najdrobniejszy ruch naszego ciała to efekt właśnie ich...
CZYTAJ
Ból stawów to powszechna dolegliwość, na którą narażony jest każdy. Uprawianie sportu, dźwiganie ciężkich przedmiotów,...
CZYTAJ
Zapalenie stawów jest dokuczliwą dolegliwością, która objawia się bólem, obrzękiem, sztywnością i ograniczoną ruchomością stawów....
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia