Legalna apteka
2015-11-06
Dolegliwości i choroby

Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa to potencjalny problem każdej ciężarnej i jej dziecka. Nieleczona stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i życia obojga, jeśli jednak jest kontrolowana, ciąża jak najbardziej może przebiegać prawidłowo. Na chorobę tę zapada kilka procent kobiet oczekujących dziecka. Zazwyczaj rozwija się ona (na skutek zmian hormonalnych w organizmie) i jest diagnozowana w piątym albo szóstym miesiącu ciąży, gdy nagle obserwuje się podwyższony poziom cukru we krwi ciężarnej.

 Cukrzyca ciążowa - czym się objawia i jak przebiega leczenie?
Spis treści

Objawy cukrzycy ciążowej

Symptomy, które mogą sugerować, że coś jest nie w porządku i nasuwać skojarzenia właśnie z cukrzycą ciążową, to między innymi:

 • wyraźnie zwiększony apetyt u ciężarnej,

 • większe zapotrzebowanie na spożywanie płynów,

 • częstsze oddawanie moczu (co wiąże się z w/w wzmożonym pragnieniem),

 • nienaturalna senność, zmęczenie, apatyczność,

 • dość częste zawroty głowy,

 • ciągłe infekcje pochwy,

 • nieznaczna utrata wagi,

 • lekkie zaburzenia widzenia,

 • niebezpieczny wzrost ciśnienia krwi.

Objawy mogą występować razem lub osobno. Mogą pojawiać się kolejno. Może to być tylko jeden z nich, kilka lub wszystkie. Nie ma reguły. Każdy z powyższych symptomów warto skonsultować z lekarzem, aby zyskać pewność i spokój, ewentualnie jak najszybciej podjąć stosowne kroki w celu opanowania cukrzycy ciążowej.

Grupy ryzyka cukrzycy ciążowej

Teoretycznie, na cukrzycę ciążową może zachorować każda ciężarna, w praktyce jednak największe szanse na to mają te kobiety, które chorują na cukrzycę typu drugiego lub na przykład członkowie ich najbliższej rodziny są cukrzykami. W grupie ryzyka są też przyszłe mamy, które leczą się na nadciśnienie, cierpią na otyłość, mają więcej niż 35 lat. Szczególnie powinny uważać także kobiety, które są w ciąży po raz kolejny i / lub w trakcie poprzednich ciąż miały już cukrzycę ciążową. W tej sytuacji prawdopodobieństwo jej ponownego pojawienia się jest bardzo duże. Podobnie jak w przypadku kobiet, które urodziły wcześniej dziecko (dzieci) z wadami wrodzonymi i / lub o masie ciała większej niż 4 kg.

Diagnostyka i leczenie cukrzycy ciążowej

Kobiety ciężarne standardowo wykonują regularne, zazwyczaj comiesięczne, kontrolne badania krwi i moczu. Już wyniki tych badań mogą wskazywać na nieprawidłowości w zakresie poziomu cukru w organizmie. Dodatkowo, między 24 a 28 tygodniem ciąży przechodzi się doustny test obciążenia glukozą. Jeśli którykolwiek z wyników nasuwa jakieś wątpliwości, powtarza się i / lub przeprowadza bardziej szczegółowe badania. W przypadku zdiagnozowania cukrzycy ciążowej, należy wdrożyć odpowiednie działania.

 • Trzeba codziennie sprawdzać poziom cukru we krwi. Można to robić nawet przy pomocy zwykłych testów aptecznych – nie trzeba odwiedzać za każdym razem laboratorium.

 • Konieczne jest również regularne kontrolowanie ciśnienia. Warto mierzyć je dwa razy dziennie (o tych samych porach dnia) i notować wyniki.

 • Należy wdrożyć odpowiednią dla ciężarnej z cukrzycą ciążową dietę, czyli 5 lub 6 małych posiłków dziennie (dostarczających w sumie maksymalnie 1800 – 2200 kcal), dania z niską zawartością cukru, dużo warzyw i owoców, produkty bogate w błonnik, zero słodyczy, używek i napojów gazowanych.

 • Czasami (jeśli lekarz zaleca) konieczne są zastrzyki insulinowe.

UWAGA!

Niekontrolowana i nieleczona cukrzyca ciążowa grozi nie tylko przedwczesnym porodem, ale przede wszystkim zaburzeniami w rozwoju płodu, a w najgorszym przypadku nawet jego obumarciem.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Zbyt duża masa ciała jest niebezpieczna dla zdrowia i życia. Otyłość w ciąży jest niebezpieczna...
CZYTAJ
Dostępne w aptekach witaminy dla kobiet w ciąży powinny być jedynie uzupełnieniem odpowiednio zbilansowanej diety,...
CZYTAJ
Symptomami niedoboru żelaza są najczęściej zawroty głowy, szybsze bicie serca, czy zadyszka. Aby upewnić się,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia