2015-10-06
Zdrowa skóra i uroda

Wypadanie włosów

Z problemem wypadających włosów boryka się bardzo duża część naszego społeczeństwa. Przyczyn może być wiele. Stres, hormony, uwarunkowania genetyczne, niewystarczająca podaż odpowiednich składników w diecie i inne. Oczywiście zmniejszenie stresów do dawek wyłącznie mobilizujących czy zmiana diety na lepszą, są mile widziane, jednak każdy z nas, wie z własnego doświadczenia, że takie zmiany to nie lada wyczyn. Mimo wszystko warto podjąć ten wysiłek i dopełnić to preparatami (np. na porost włosów) pomagającymi w kuracji.

 Wypadanie włosów - jak sobie pomóc?
Spis treści

Przyczyny wypadania włosów

Przed pójściem do apteki, warto zastanowić się, jak dokładnie wygląda problem wypadania włosów. Czy włosów jest więcej na poduszce niż na głowie? Czy denerwują cienkie włosy, przez które zaczyna prześwitywać skóra głowy? A może często włosy są upięte, przez co wywołuje się ucisk i je osłabia? Na rynku mamy dostępnych wiele preparatów, które swoim składem pomagają przywrócić zdrowe funkcje włosa i wzmocnić jego strukturę.

Preparaty i suplementy na porost włosów - jak działają?

  • Poprawiają ukrwienie okolic cebulki włosa dla jej lepszego odżywienia.
  • Dostarczają witamin i niezbędnych aminokwasów budujących strukturę włosa.
  • Stwarzają warunki sprzyjające wysokiej aktywności cebulki włosa.
  • Hamują procesy, których skutkiem jest zanik funkcji włosa.

Wielu z nas stosuje głównie szampony przeciw wypadaniu włosów i dobrze, jednak przy większym problemie, obok przyjmowania doustnych leków i suplementów diety, warto zastanowić się nad preparatami aplikowanymi bezpośrednio na skórę głowy. Większość z nich zawiera opatentowane składy, których skuteczność jest potwierdzona badaniami klinicznymi. Chodzi przede wszystkim o substancje aktywne, które wpływają korzystnie na funkcje włosa lub je przywracają.

Wśród pacjentów dużą popularnością cieszą się preparaty w postaci ampułek. Dla włosów słabych i wypadających, skuteczne mogą okazać się ampułki Vichy Aminexil wraz z szamponem tej samej linii. Skład tego preparatu powstrzymuje wypadanie, poprzez przytwierdzenie włosa w skórze, stymulację mikrokrążenia, jak również odbudowę struktury włosa. Na półkach aptecznych znajdziemy również ampułki do włosów wypadających firmy Seboradin czy Radical.

Łysienie androgenowe - co to oznacza

Z pewnością znane jest pojęcie łysienia androgenowego. Dotyczy ono zarówno kobiet jak i mężczyzn. Nadmiar dihydrotestosteronu przyczynia się do miniaturyzacji mieszków włosowych i z czasem ich zaniku. Włosy przestają rosnąć. Z problemem tego typu potrafimy sobie już radzić. Ampułki Vichy Neogenic czy spray  Ducray Neoptide to nazwy preparatów również dostępnych w naszej aptece.

Kosmetyki na wypadanie włosów

Uzupełnieniem kuracji są szampony do włosów wypadających (Vichy Aminexil i Vichy Neogenic, Dermena, Radical, La Roche Kerium, Klorane z chininą, Pharmaceris Keratineum, Ducray Anaphase) i kapsułki, zawierające w swoich składach aminokwasy siarkowe, biotynę oraz skrzyp, pokrzywę i bambus bogate w pierwiastki i witaminy wzmacniające włosy. Vitapil z biotyną, Revalid, Skrzypovita, Biotebal oraz Pokrzywa, Skrzyp i Biotyna firmy Swanson, Ducray Anaphase, Klorane Quinafort to tylko niektóre z wielu leków i suplementów wzmacniających włosy. Znajdź produkt idealny dla siebie na https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/pielegnacja-wlosow-i-skory-glowy,800.html.


Każda kuracja ma sens i przynosi efekt dopiero przy regularnym stosowaniu przez co najmniej 3 miesiące.

Przeczytaj także: 
Jak wzmocnić włosy?,   Wypadanie włosów po porodzie,   Wypadanie włosów po COVID-19,   Przyczyny łamliwych włosów,   Leczenie łysienia androgenowegoZdjęcie autora
Autor
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy
Wypadanie włosów to problem, z którym zmaga się każda młoda mama. Ze względu na burzę...
CZYTAJ
W ostatnich latach olej kokosowy zyskał znacznie na popularności, przez co nietrudno odnaleźć go w...
CZYTAJ
Każdy z nas chce mieć piękną, zdrową, młodą i zadbaną skórę, gęste, lśniące i zdrowo...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia