• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
 • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2023-07-17
Dolegliwości i choroby

Krew w kale - przyczyny, diagnostyka i leczenie

Krew w kale może być objawem wielu różnych stanów zdrowia – od błahych do bardzo poważnych. Przyczyny krwi w kale mogą obejmować hemoroidy, szczeliny odbytu, infekcje, zapalenie jelit, wrzody, polipy, a nawet rak jelita grubego. Leczenie krwi w kale zależy od przyczyny i może obejmować zmiany w diecie, leki, a czasem nawet operacje.

 Krew w kale
Spis treści

Co oznacza krew w kale?

Krew w kale jest objawem, który może wskazywać na różne stany zdrowia - od mniej poważnych, jak hemoroidy, do poważnych schorzeń, takich jak rak jelita grubego. Typ krwi w kale i jego wygląd mogą dostarczyć pewnych informacji na temat potencjalnej przyczyny.

 • Jasnoczerwona krew: gdy krew jest jasnoczerwona i pojawia się na powierzchni stolca lub papierze toaletowym, często wskazuje to na krwawienie w dolnej części układu pokarmowego, takim jak odbytnica lub dolna część jelita grubego. Przyczyną mogą być na przykład hemoroidy czy szczeliny odbytu.
 • Ciemna, smolista krew (melena): gdy krew jest ciemna i stolec ma smolistą konsystencję, to sugeruje, że krwawienie nastąpiło wcześniej w układzie pokarmowym, jak żołądek lub górna część jelita cienkiego. Przyczyną może być na przykład wrzód żołądka.
 • Krew niewidoczna gołym okiem (krew utajona): niektóre krwawienia są niewielkie i nie są widoczne gołym okiem. Są one wykrywane przez specjalne testy laboratoryjne, takie jak test na krew utajoną w kale. Może to być objaw różnych stanów, w tym raka jelita grubego.

Diagnozowanie krwi w kale

Diagnostyka krwi w kale może obejmować różne badania, w zależności od objawów pacjenta i domniemanej przyczyny krwawienia. Podstawowe kroki diagnostyczne obejmują: wywiad medycznym badanie fizykalne, badanie laboratoryjne, badania endoskopowe i obrazowe.

 • Wywiad medyczny: lekarz zadaje pacjentowi szereg pytań dotyczących objawów, stylu życia, diety, rodzinnej historii zdrowotnej i stosowanych leków.
 • Badanie fizykalne: lekarz może przeprowadzić ogólne badanie ciała, a także specjalne badanie rektalne w celu sprawdzenia obecności hemoroidów lub innych widocznych przyczyn krwi w kale.
 • Badanie kału: badanie kału na obecność krwi utajonej (tzw. test na krew utajoną) może pomóc w wykryciu krwawienia, które nie jest widoczne gołym okiem.
 • Badania endoskopowe: w zależności od wyników powyższych badań, lekarz może zalecić kolonoskopię (badanie jelita grubego za pomocą cienkiego, giętkiego instrumentu z kamerą na końcu) lub gastroskopię (podobne badanie żołądka i górnej części jelita cienkiego).
 • Badania obrazowe: czasami mogą być potrzebne dodatkowe badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa (CT), rezonans magnetyczny (MRI) lub ultrasonografia, aby lepiej zrozumieć przyczynę krwawienia.

Metody leczenia przyczyn krwi w kale

Leczenie krwi w kale zależy bezpośrednio od przyczyny tego stanu i może obejmować: leczenie hemoroidów, szczelin odbytu, wrzodów i stanów zapalnych jelit bądź żołądka, a także leczenie infekcji oraz raka jelita grubego.

Leczenie hemoroidów: hemoroidy są jedną z najczęstszych przyczyn krwi w kale. Mogą być leczone za pomocą leków dostępnych bez recepty, które zmniejszają ból i opuchliznę. W niektórych przypadkach mogą być potrzebne bardziej zaawansowane metody leczenia, takie jak zabiegi chirurgiczne.

 • Leczenie szczelin odbytu: szczeliny odbytu mogą powodować krew w kale. Zazwyczaj leczone są maściami lub kremami zawierającymi nitroglicerynę, która pomaga złagodzić ból i przyspieszyć proces gojenia. W niektórych przypadkach może być wymagany zabieg chirurgiczny.
 • Leczenie wrzodów i zapaleń żołądka: leki, takie jak inhibitory pompy protonowej (IPP) i antagonisty receptora H2, są często stosowane w leczeniu wrzodów żołądka, które mogą powodować krew w kale.
 • Leczenie chorób zapalnych jelit: choroby zapalne jelit, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego, mogą również powodować krew w kale. Są one zazwyczaj leczone za pomocą leków przeciwzapalnych, immunosupresyjnych lub biologicznych.
 • Leczenie raka jelita grubego: jeśli krew w kale jest spowodowana rakiem jelita grubego, opcje leczenia mogą obejmować operację, radioterapię, chemioterapię, terapię celowaną lub immunoterapię.
 • Leczenie infekcji: jeżeli krew w kale jest spowodowana infekcją, na przykład bakteryjną infekcją przewodu pokarmowego, leczenie obejmuje zazwyczaj antybiotyki.

Niezależnie od przyczyny krwi w kale, ważna jest niezwłoczna konsultacja medyczna i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Jak zapobiegać stanom prowadzącym do pojawienia się krwi w kale?

Krwi w kale, a dokładniej chorobom powodujących jej pojawienie się często można zapobiec poprzez zdrowy styl życia i regularne kontrole zdrowotne.

 • Zdrowa dieta: dieta bogata w błonnik pomaga zapobiegać zaparciom, które mogą prowadzić do hemoroidów i szczelin odbytu. Błonnik znajduje się w owocach, warzywach, orzechach, nasionach i całych ziarnach. Dodatkowo, warto utrzymywać odpowiednie nawodnienie organizmu.
 • Aktywność fizyczna: regularne ćwiczenia pomagają poprawić perystaltykę jelit, co również może zapobiegać zaparciom.
 • Unikanie nadmiernego wysiłku podczas wypróżnienia: wysiłek podczas wypróżnienia może powodować powstawanie hemoroidów i szczelin odbytu.
 • Umiarkowane spożywanie alkoholu i unikanie palenia tytoniu: alkohol i palenie mogą zwiększać ryzyko wrzodów żołądka, które mogą powodować krwawienie.
 • Przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących stosowania leków: niektóre leki, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), mogą zwiększać ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego. Zawsze należy stosować się do zaleceń lekarza i farmaceuty.
 • Regularne kontrole zdrowotne: regularne kontrole, w tym badanie na obecność krwi utajonej w kale, mogą pomóc w wczesnym wykryciu stanów, które mogą prowadzić do krwi w kale, takich jak polipy jelita grubego lub rak jelita grubego.

Choć te działania mogą zmniejszyć ryzyko niektórych stanów prowadzących do pojawienia się krwi w kale, nie gwarantują one pełnej ochrony. Wszelkie nietypowe objawy, w tym krew w kale, powinny być omówione z lekarzem i poddane dokładnej diagnostyce celem podjęcia odpowiedniego leczenia.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Wygląd stolca może świadczyć o zdrowiu lub chorobie. Profilaktycznie, zawsze wato zwracać uwagę na jego...
CZYTAJ
Praktycznie każdy słyszał choć raz w życiu nazwę: zespół jelita drażliwego. W skrócie nazywany IBS,...
CZYTAJ
Hemoroidy, znane również jako żylaki odbytu, to poszerzone żyły w stanie zapalnym, znajdujące się w...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia