2018-04-27
Zdrowa skóra i uroda

Pielęgnacja cienkich włosów – 3 niezawodne rady

Niemal każda kobieta marzy o bujnej fryzurze, długich, lśniących i zdrowych włosach. Niestety, w wyniku złej diety, zabiegów fryzjerskich, nieodpowiedniej pielęgnacji lub po prostu uwarunkowań genetycznych, włosy stają się cienkie, matowe lub nadmiernie wypadają. Przeczytaj, jak dbać o cienkie włosy, by poprawić ich kondycję i sprawić, że ich objętość ulegnie zwiększeniu.

 Pielęgnacja cienkich włosów – 3 niezawodne rady - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Dlaczego włosy są cienkie?


Grubość włosów, a także ich ilość, zależą w dużej mierze od uwarunkowań genetycznych. Jeśli rodzice czy dziadkowie posiadają cienkie włosy, istnieje duże prawdopodobieństwo ich odziedziczenia. Cienkie włosy są bardziej narażone na uszkodzenia, dlatego tak łatwo łamią się, wysuszają i wypadają pod wpływem szczotkowania, suszenia gorącym powietrzem, prostowania, kręcenia, farbowania czy używania niewłaściwych kosmetyków. Niezwykle istotny wpływ na wygląd włosów ma również dieta. To właśnie niedobory składników odżywczych są najczęstszą przyczyną pogorszenia ich kondycji.

Cienkie włosy – jak o nie dbać?

Włosy składają się z keratyny – białka zawierającego siarkę oraz około 18 aminokwasów, melaniny – czyli barwnika włosa, wody oraz składników nieorganicznych: azotu, siarki, srebra, złota, sodu, selenu, niklu, magnezu, cynku, wapnia i potasu.

Kiedy któregoś z nich zaczyna brakować, włosy stają się matowe, kruche i tracą objętość. W przypadku włosów cienkich jest to szczególnie zauważalne, z uwagi na ich naturalnie słabszą kondycję. Co zatem robić, by wyglądały na zdrowsze?

  1. Odpowiednia dieta – to klucz do pięknych włosów. Przewaga warzyw i owoców zaspokoi codzienne zapotrzebowanie na niezbędne włosom witaminy i składniki mineralne. Uzupełnienie ich o kwasy Omega, ziarna i strączki pomoże wzmocnić włosy u nasady, a także ochronić na całej długości przed uszkodzeniami. Nie należy zapominać też o wodzie, której powinniśmy dostarczać w ilości minimum 2 litrów dziennie.

  2. Rezygnacja z zabiegów niszczących włosy – jeśli chcesz, by kondycja Twoich włosów uległa poprawie, powiedz „nie” gorącemu nawiewowi suszarki, prostownicy oraz lokówce lub używaj ich tylko na specjalne okazje. Zrezygnuj także z syntetycznych farb do włosów – te łatwo dają się zastąpić naturalnymi, np. henną do włosów, która nie tylko podkreśli ich kolor, ale też dostarczy skórze głowy składników odżywczych oraz doda im zdrowego blasku.

  3. Codzienna pielęgnacja – cienkie włosy mogą ulec łatwemu obciążeniu poprzez niewłaściwe dla nich składniki zawarte w szamponach czy odżywkach. Dlatego do codziennego oczyszczania skóry głowy oraz odżywiania włosów wybieraj kosmetyki niezawierające parabenów, SLS-ów, sztucznych barwników. Zwróć za to uwagę na serie szamponów i odżywek przeznaczonych do włosów cienkich, których formuły dostosowane są do tego wymagającego rodzaju włosów. Pomogą Ci one uzyskać większą objętość włosów, a także poprawią ich wygląd.

Jeśli chcesz mieć pewność, że dbasz o swoje cienkie włosy kompleksowo, włącz do diety odpowiednią suplementację. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele produktów pomagających wzmocnić włosy od wewnątrz, dostarczając im składników budulcowych. Jednym z takich preparatów jest Solgar Formuła włosy, skóra i paznokcie: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/solgar-formula-wlosy-skora-paznokcie-60-tabl,11168.html. Charakteryzuje się on naturalnie wysoką przyswajalnością wszystkich składników oraz odpowiednim ich poziomem, zapewniając zaskakująco szybką poprawę stanu i wyglądu włosów.

Przeczytaj także:
Odżywka do włosów,   Jak dbać o włosy,   Co zrobić żeby włosy szybciej rosły,   Przetłuszczające się włosy,   Olej kokosowy na włosy,   Równowaga PEH,   Biotyna na włosy,   Regeneracja włosów po lecie,   Olejowanie włosów,   Jak wybrać odpowiedni szampon do włosów,   Czym jest serum do włosów

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Około jeden centymetr na miesiąc – tyle wynosi średnie tempo wzrostu włosów, lecz dla wielu...
CZYTAJ
Serum do włosów jest preparatem, zawierającym wyższe stężenie aktywnych składników niż tradycyjne odżywki do codziennego...
CZYTAJ
Biotyna to jeden z budulców włosów oraz paznokci, który ma ogromny wpływ na ich kondycję....
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia