Paracetamol

Paracetamol, inaczej Acetaminofen jest szeroko stosowanym lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Paracetamol jest lekiem z wyboru u osób starszych i osób, u których stosowanie Niesteroidowych Leków Przeciwzapalnych (NLPZ) jest przeciwwskazane. Paracetamol często występuje w preparatach łączonych stosowanych w objawowym leczeniu grypy i przeziębienia. Nie należy stosować równocześnie kilku preparatów zawierających paracetamol ze względu na ryzyko przedawkowania.Paracetamol jest pochodną fenacetyny o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Hamuje aktywność cyklooksygenazy kwasu arachidonowego, w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN). Działanie przeciwgorączkowe jest wynikiem obniżenia stężenia prostaglandyn. Działanie przeciwbólowe paracetamolu jest porównywalne do działania NLPZ, jednakże w odróżnieniu od tej grupy leków, paracetamol nie hamuje obwodowo syntezy prostaglandyn. W związku z tym, nie działa przeciwzapalnie i nie wywołuje typowych dla NLPZ działań niepożądanych. Paracetamol nie ma wpływu na agregację płytek krwi. Wskazania do stosowania paracetamolu obejmują leczenie bólu:, zębów, mięśni, kostnostawowego, menstruacyjnego, gardła, nerwobóli i gorączki. Należy pamiętać, że stosowanie paracetamolu przez osoby nadużywające alkoholu, z niewydolnością wątroby oraz niedożywione zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu paracetamolu u osób z niewydolnością wątroby, nerek i astmą oskrzelową. Nie wolno pić alkoholu w trakcie przyjmowania paracetamolu. Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu. Przedawkowanie paracetamolu może doprowadzić do uszkodzenia wątroby. W razie przyjęcia jednorazowo paracetamolu w dawce 5 g lub więcej należy sprowokować wymioty, jeśli nie minęła godzina od spożycia i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Można podać 60-100 g węgla aktywnego doustnie, najlepiej rozmieszanego z wodą. Leczenie zatrucia paracetamolem musi odbywać się w szpitalu, w warunkach intensywnej terapii.

rozwiń keyboard_arrow_down
PRODUCENT keyboard_arrow_down
PROBLEM keyboard_arrow_down
Cena keyboard_arrow_down
CENA OD
CENA DO
Sortuj keyboard_arrow_down
USUŃ SORTOWANIE
Ból gardła to częsta przypadłość zarówno wśród dzieci, jak i osób dorosłych. Niezależnie od przyczyny,...
CZYTAJ
Prawidłowe rozróżnienie kaszlu mokrego od kaszlu suchego nie zawsze jest łatwe. Kaszel, podczas którego usuwamy...
CZYTAJ
Certyfikaty
i wyróżnienia